Trwa ładowanie...

Dzieci kobiet, które w ciąży zażywały antydepresanty, są dwa razy bardziej zagrożone autyzmem

Avatar placeholder
20.05.2016 13:04
Dzieci kobiet, które w ciąży zażywały antydepresanty, są dwa razy bardziej zagrożone autyzmem
Dzieci kobiet, które w ciąży zażywały antydepresanty, są dwa razy bardziej zagrożone autyzmem (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Eksperci ostrzegają: zażywanie antydepresantów podczas ciąży zwiększa ryzyko urodzenia autystycznego dziecka aż dwukrotnie.

1. W ciąży powinno się unikać antydepresantów

Symptomy depresji poporodowej
Symptomy depresji poporodowej

Osobom niedoświadczonym bardzo trudno odróżnić syndrom baby blues od depresji poporodowej. Baby blues

zobacz galerię

Badania przeprowadzone na 145 500 ciążach pokazują, że całkowite ryzyko jest niewielkie – tylko u jednego na 82 narodzonych dzieci, czyli u 1,2 proc., diagnozuje się autyzm, jeśli matka przyjmuje antydepresanty podczas ciąży.

Jednakże ryzyko to jest o 87 proc. wyższe, jeśli wynik zostanie porównany z matkami, które podczas ciąży nie przyjmowały leków antydepresyjnych.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Wyniki badań podkreślają zaniepokojenie związane ze zwiększonym stosowaniem antydepresantów wśród pacjentów i ich dzieci. Eksperci nie zalecają tych leków w przypadku większości ciężarnych.

Jednak pojawiają się wyjątkowe sytuacje zależne od nasilenia depresji – jeśli kobieta już cierpi na chorobę i jest w trakcie leczenia, pozbawienie lekarstw może mieć znacznie gorsze konsekwencje.

Około jedna na siedem kobiet cierpi na depresję podczas ciąży. W wielu przypadkach jest to łagodna forma przypadłości, jednak według brytyjskich danych około 20 tys. ciężarnych każdego roku przyjmuje antydepresanty.

Badania pokazują, że leki antydepresyjne przyjmowane w drugim i trzecim trymestrze ciąży niemalże podwajają ryzyko, że u dziecka zdiagnozuje się autyzm do 7. roku życia, zwłaszcza jeśli matka przyjmowała selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, w skrócie SSRI.

Autorzy badania uważają, że wpływają one na rozwój płodu poprzez zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu.

Lekarze komentują, że to biologicznie możliwe, aby leki przeciw depresji powodowały autyzm u dziecka, jeśli stosowane są w czasie, kiedy dochodzi do rozwoju mózgu dziecka w łonie kobiety.

W końcu serotonina jest powiązana z wieloma procesami rozwojowymi, włącznie z podziałem komórkowym, neurogenezą czy synaptogenezą, czyli procesem formowania się połączeń między komórkami nerwowymi.

Eksperci ostrzegają jednak, aby nie rezygnować z leczenia depresji bez konsultacji z lekarzem. Wszystkie za i przeciw powinny być przedyskutowane, a decyzja podjęta wspólnie z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze