Trwa ładowanie...

Duże zmiany dla uczniów i maturzystów. Pierwsze wchodzą w życie już 11 stycznia

Avatar placeholder
31.12.2024 12:49
11 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy
11 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy (Getty Images)

11 stycznia 2025 roku zacznie obowiązywać nowelizacja prawa oświatowego, wprowadzająca zmiany dotyczące m.in. organizacji egzaminów zewnętrznych. Nowe regulacje ucieszą uczniów. Maturzyści będą mogli odetchnąć z ulgą.

spis treści

1. Nie potrzeba 30 proc.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty oraz innych aktów prawnych została uchwalona, a większość jej zapisów zacznie obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia, czyli 11 stycznia 2025 roku.

Wprowadzone zmiany odnoszą się m.in. do organizacji egzaminów ósmoklasisty, maturalnego i zawodowego. Odroczenie progu zaliczeniowego 30 proc. na jednym z przedmiotów rozszerzonych na maturze dotyczy lat szkolnych 2024/2025, 2025/2026 oraz 2026/2027.

Dotychczas, aby zdać maturę, uczniowie musieli uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka i język obcy nowożytny) oraz z ustnych egzaminów z języka polskiego i języka obcego. Ponadto każdy maturzysta musiał podejść do jednego egzaminu rozszerzonego z przedmiotu dodatkowego, z opcją przystąpienia do maksymalnie pięciu kolejnych egzaminów rozszerzonych.

Zobacz film: "Apel prześladowanej 10-latki"
Wchodzą w życie nowe przepisy. Ucieszą maturzystów
Wchodzą w życie nowe przepisy. Ucieszą maturzystów (Getty Images)

Zgodnie z reformą edukacji wprowadzoną w trakcie rządów PiS, absolwenci liceów i techników mieli być objęci obowiązkiem osiągnięcia 30 proc. punktów na jednym egzaminie rozszerzonym. Jednak z powodu pandemii COVID-19 i wynikających z niej zakłóceń w edukacji, wdrożenie tego wymogu odroczono na lata szkolne 2022/2023 i 2023/2024.

2. Nowy przepis od września

Nowelizacja precyzuje również przepisy dotyczące wyboru języka obcego zdawanego na maturze. Uczniowie będą mogli wybrać jako przedmiot obowiązkowy język, którego nie uczyli się w szkole. Absolwenci szkół dwujęzycznych zostaną natomiast zobowiązani do zdawania egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym. Przepis ten wejdzie w życie 1 września 2025 roku.

Nowe regulacje dopuszczają także możliwość wnoszenia na egzamin urządzeń telekomunikacyjnych z aplikacjami monitorującymi zdrowie zdających. Wprowadzone zostają funkcje egzaminatora-weryfikatora oraz operatora pracowni informatycznej.

Oburzeni są także nauczyciele. "Matura 2024 przejdzie do historii"
Oburzeni są także nauczyciele. "Matura 2024 przejdzie do historii"

Centralna Komisja Egzaminacyjna 9 lipca br. opublikowała wyniki egzaminu maturalnego. Padł niechlubny

przeczytaj artykuł

Egzaminatorzy-weryfikatorzy będą odpowiadać za dodatkową weryfikację ocen, a operatorzy pracowni zajmą się przygotowaniem sprzętu komputerowego do egzaminów zawodowych i matury z informatyki.

Zmiany obejmują także przepisy dotyczące podręczników. Wprowadzono obowiązek oznaczania w podręcznikach treści wykraczających poza podstawę programową oraz zamieszczania cyfrowych wersji podręczników dopuszczonych przed 2020 rokiem.

W zakresie dofinansowania kształcenia młodocianych pracowników odwrócono proporcje wypłat dla rzemieślników. Teraz 75 proc. kwoty będzie przyznawane za samo szkolenie ucznia, a 25 proc. za zdanie przez niego egzaminu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze