Trwa ładowanie...

Drugie imię Marii Skłodowskiej-Curie. Piękne, ale w Polsce niepopularne

Avatar placeholder
12.11.2024 13:25
Pięknie imię o bogatej historii. Tak na drugie miała Maria Skłodowska-Curie
Pięknie imię o bogatej historii. Tak na drugie miała Maria Skłodowska-Curie (Getty Images)

Imię oryginalne, pięknie brzmiące, a także o głębokim znaczeniu - tak w kilku słowach można opisać imię Salomea. Choć nie cieszy się szczególną popularnością, skrywa w sobie bogatą historię.

spis treści

1. Geneza imienia Salomea

Imię Salomea ma swoje korzenie w języku hebrajskim, od słowa "shalom", które oznacza "pokój" lub "spokój". Stało się ono popularne w tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, a na przestrzeni wieków przyjęło się w różnych wersjach i językach.

Choć imię Salomea wywodzi się z hebrajskiego, ale możemy je spotkać w wielu kulturach. Wersje tego imienia są popularne we Francji (Salomé), Hiszpanii, a także w krajach anglojęzycznych.

Salomea symbolizuje harmonię, równowagę oraz łagodność. Osoby noszące to imię często charakteryzują się ciepłem i wyrozumiałością, a także spokojnym usposobieniem. Imię ma także duchowe konotacje, związane z pokojem duszy i otwartością na drugiego człowieka.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

W tradycji katolickiej Salomea to również postać świętej, błogosławionej Salomei Piastówny, córki księcia Leszka Białego i żony króla Halicza, która poświęciła swoje życie w służbie Bogu i stała się symbolicznie powierniczką pokoju.

Zobacz także: Wyjątkowe imię dla dziewczynki. Nie ma go nawet w kalendarzu

2. Imię współcześnie

Współcześnie Salomea nie jest zbyt popularnym imieniem, co dodaje mu unikalności i sprawia, że osoby je noszące wyróżniają się wśród innych. W Polsce nosi je 1848 kobiet.

Zgodnie z danymi pochodzącymi z rejestru PESEL, tego imienia nie otrzymała żadna dziewczynka urodzona w 2023 roku. Rok wcześniej nadano 5 razy, jednak w 2021 roku ponownie nie nazwano tak żadnego dziecka.

Salomea imieniny obchodzi: 1 sierpnia, 22 października i 19 listopada, z czego najpopularniejsza jest ta ostatnia data.

W przeszłości imię to często nosiły kobiety związane z literaturą i sztuką. Co ciekawe, tak brzmiało także drugie imię Marii Skłodowskiej-Curie.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze