Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na ból głowy u dziecka

Avatar placeholder
21.04.2021 15:21
Materiał sponsorowany przez
(Materiał partnera)

Walka z bólem głowy u dziecka jest szczególnie wymagająca, ponieważ nie wszystkie metody powszechnie stosowane przez dorosłych w tego typu dolegliwościach mogą zostać wykorzystane. Kiedy możliwości leczenia farmakologicznego są ograniczone, z pomocą śpieszą domowe, nieinwazyjne sposoby.

Leki przeciwbólowe dla dzieci

Im młodsze jest dziecko, tym gorzej radzi sobie z bólem głowy, jednak nie wszystkie metody powszechnie znane i wykorzystywane przez dorosłych są bezpieczne dla maluchów. Dotyczy to szczególnie leczenia farmakologicznego. Ze względu na dużą zmienność biologiczną dojrzewającego organizmu młodego człowieka i wrażliwość na substancje chemiczne zawarte w lekach, dzieci dobrze reagują tylko na wąską grupę substancji czynnych. Bezwzględnie nie należy podawać maluchom leków dla dorosłych, których dawka dobowa została tylko zmniejszona.

Rynek oferuje dla najmłodszych szeroki asortyment farmaceutyków w przystępnych do zażycia postaciach, od kropli i syropów, po saszetki, żelki, tabletki i gumy do żucia, zawierające odpowiednio dobrany pod kątem właściwości i działania skład. Natomiast po leki stosowane przez dorosłych, takie jak Ketonal bez recepty, mogą sięgnąć dzieci powyżej 15. roku życia. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej: https://www.zwrotnikraka.pl/ketonal-active-zalecane-dawkowanie/

Dawkowanie Ketonalu u młodzieży jest tożsame z ilością i sposobem zażywania leku przez starsze osoby. Rekomendowana dawka w ciągu doby to 150 mg, przy czym tabletkę o porcji 50 mg należy powtórzyć w razie potrzeby nie wcześniej niż po 6–8 godzinach od wzięcia poprzedniej, popijając szklanką mleka lub wody w trakcie posiłku.

Opinie o Ketonalu są pozytywne ze względu na szerokie spektrum oraz szybkość jego działania. Spowolnienie pracy przekaźników bólowych w centralnym układzie nerwowym oraz hamowanie aktywności prostaglandyn, czyli enzymów odgrywających istotną rolę w powstawaniu procesu zapalnego i nieprzyjemnych dolegliwości, zachodzi już w ciągu kilkunastu minut od zażycia leku. Wielu lekarzy i pacjentów wypowiada się pozytywnie na temat dobroczynnych właściwościach ketoprofenu zawartego w tabletkach Ketonal. Forum internetowe to obecnie częste miejsce wymiany informacji o różnych lekach.

Domowe sposoby na ból głowy u dziecka

Kiedy leki przeciwbólowe z różnych powodów nie mogą zostać podane lub maksymalna dawka dobowa nie przyniosła oczekiwanych efektów terapeutycznych, warto uzupełnić leczenie domowymi, naturalnymi sposobami. Alternatywne metody mogą również być praktykowane, kiedy ból głowy nie jest zbyt silny, atakuje sporadycznie i związany jest zwłaszcza ze stresem. Doraźnie można pomóc maluchowi chłodnymi kompresami przykładanymi do czoła i w okolice skroni.

Bezcenne są także spacery na świeżym powietrzu, ciepła kąpiel, masaż głowy i karku, a także ćwiczenia oddechowe i rozluźniające. Dobrze jest pozwolić maluchowi odpocząć w cichym, dobrze wywietrzonym pokoju. Gdy dziecko boli głowa, można mu również pomóc, podając płyny, zwłaszcza w upalne dni. Jeśli bóle głowy pojawiają się częściej i utrzymują się dłużej, należy poznać przyczynę dolegliwości.

Najczęściej nieprzyjemny stan u maluchów związany jest z wadami wzroku, infekcją dróg oddechowych i stanami pourazowymi. Zdiagnozowanie źródła problemu pozwoli na dobranie najlepszych metod leczenia nie tylko o charakterze objawowym. W przypadku bólu głowy pochodzenia zatokowego dolegliwości można łagodzić inhalacjami, które rozrzedzą zalegającą wydzielinę i ułatwią jej odpływ, a bóle głowy wynikające z wad wzroku powinny ustąpić w przebiegu leczenia okulistycznego z zastosowaniem np. okularów korekcyjnych czy po wypracowaniu odpowiednich nawyków podczas nauki w szkole i w domu.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze