Trwa ładowanie...

Domek z kartonu - jak go zbudować w czterech krokach?

 Ewa Rosiecka
17.04.2023 20:39
Domek z kartonu to świetna zabawa zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców
Domek z kartonu to świetna zabawa zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców (Adobe Stock)

Domek z kartonu to zabawa na długie godziny, zwłaszcza gdy za oknem pada deszcz, jest zimno, lub gdy maluch się rozchoruje. Sprawdza się zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek, ponieważ dzieci uwielbiają robić bazy lub domki dla lalek. Dodatkową atrakcją jest możliwość przyozdobienia takiego domku według swojego pomysłu. Jak zrobić domek z kartonu? Sprawdź!

spis treści

1. Jakie są korzyści z zabawy z kartonem?

Wyobraźnia dzieci nie zna granic, niemal każdego dnia wpadają na jakiś szalony pomysł. Maluchy bardzo lubią tworzyć w zabawach nowy świat, wchodzić w różne role, przebierać się. Często w swoich zabawach wykorzystują kartony.

Jakie są zalety kartonowych zabawek?

Zobacz film: "Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?"
 • rozwijają wyobraźnię - dzieci wymyślają różne scenariusze zabaw;
 • rozwijają zdolności manualne maluchów;
 • można je samodzielnie składać, co daje dzieciom ogromną satysfakcję, ćwiczy koncentrację i cierpliwość;
 • można je ozdabiać w dowolny sposób;
 • łatwo je przechowywać, ponieważ w każdej chwili możemy je rozłożyć i schować;
 • są ekologiczne.

To nie tylko okazja dla rozwoju kreatywności, ale także do spędzenia wspólnego czasu z dzieckiem - budowanie domku lub innej konstrukcji z kartonu może stać się dodatkową formą wspólnej zabawy.

2. Skąd brać kartony do zabawy?

W naszych mieszkaniach i domach dość często leżą kartony, pozostałe po zakupach, remontach czy przeprowadzkach. To właśnie z nich najczęściej powstają dziecięce zabawki, takie jak np. telewizor, domek dla lalek lub dom dla nich samych.

Jeśli jednak dawno nie mieliśmy remontu, ani też nie potrzebowaliśmy kartonów do przeprowadzki, możemy je bez trudu dostać w większości sklepów.

Aktywna zabawa dla ciała i umysłu – najciekawsze propozycje
Aktywna zabawa dla ciała i umysłu – najciekawsze propozycje

Najmłodsi uwielbiają się bawić. W ten sposób poznają świat i uczą się wielu rzeczy. A dodatkowo – miło

przeczytaj artykuł

3. Jak zbudować domek z kartonu krok po kroku?

Oto nasza instrukcja, jak w prosty sposób zbudować domek z kartonu.

3.1. Jak zbudować domek z kartonu - krok 1

Zabawę najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniego kartonu. W zależności od tego, jakie opakowanie mamy do dyspozycji, możemy zdecydować o wyglądzie oraz rozmiarze domku.

Kartony o większych rozmiarach pozwolą nam łatwiej stworzyć konstrukcję - należy wtedy połączyć ze sobą jedynie kilka elementów, by można było później postawić je jako domek.

Gdy mamy mniejszą liczbę kartonów, musimy pogłówkować w kwestii łączenia, ale taka budowla również może być satysfakcjonująca.

Jeśli mamy kilka dużych kartonów, możemy je wykorzystać do stworzenia domku z kilkoma pokojami.

3.2. Jak zbudować domek z kartonu - krok 2

Następnie wybieramy odpowiednie narzędzia. Z pewnością przydatne będą nożyczki (pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, szczególnie w przypadku małych dzieci).

Na pewno przyda się także klej i taśma klejąca, ewentualnie pistolet do klejenia i artykuły do ozdabiania.

Jeśli nasz karton jest wyjątkowo mocny, warto zaopatrzyć się w taker i dopasowane do niego zszywki - dzięki temu narzędziu łatwiej jest zbudować całą konstrukcję.

3.3. Jak zbudować domek z kartonu - krok 3

W dalszej kolejności dobrze jest przygotować sobie plan konstrukcyjny. Jeśli dokonamy odpowiednich pomiarów, dowiemy się, ile materiału jest nam w rzeczywistości potrzebne i jak połączyć ze sobą wszystkie elementy.

Pamiętajmy, że jeśli nasz karton ma naprawdę duże rozmiary, być może wystarczy jedynie go w odpowiednich miejscach zagiąć, co już pozwoli nam osiągnąć zamierzony efekt.

Brakującą resztę docinamy, mając na uwadze okna i drzwi, a całość sklejamy ze sobą, wzmacniając konstrukcję przy pomocy taśmy.

3.4. Jak zbudować domek z kartonu - krok 4

Ostatnim elementem, do którego z pewnością warto zaangażować dziecko, jest ozdabianie. Czego można użyć? Możliwości jest wiele, dużo zależy od pomysłu. Możemy wykorzystać:

 • farby;
 • pastele;
 • materiały;
 • naklejanki;
 • mazaki.

W oknach możemy zawiesić firanki z materiału, a dach wykonać z resztek kartonu. Jeśli mamy więcej czasu oraz chęci, możemy zrobić również mebelki z kartonu, co nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Możemy zrobić także wspomniany wcześniej telewizor, kuchenkę i lodówkę.

Udanej zabawy!

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze