Trwa ładowanie...

Dlaczego tak dużo kobiet zachodzi w ciążę w czasie świąt?

Avatar placeholder
22.12.2021 12:21
Dlaczego tak dużo kobiet zachodzi w ciążę w czasie świąt?
Dlaczego tak dużo kobiet zachodzi w ciążę w czasie świąt? (iStock)

Zastanawialiście się, czemu tyle dzieci rodzi się we wrześniu? Zdaniem ekspertów, nikogo nie powinno dziwić, że większość dzieci zostaje spłodzonych w okresie świątecznym.

Badania wykazały, że zmiany pór roku mają wpływ na naszą płodność. Stwierdzono, że nasienie ulega pogorszeniu w okresie letnim. Wiąże się to ze zmianą oddziaływania światła słonecznego na nasz organizm. Wpływa ono na pracę jajników i endometrium.

Jednakże zmiany biologiczne nie są jedynym powodem, przez który możemy zauważyć zwiększenie liczby ciąż w okresie zimowym. Udowodniono bowiem, ze spadek temperatury powoduje, że więcej par ma ochotę na czułości – a to zwiększa prawdopodobieństwo poczęcia.

Stosunek w ciąży (WIDEO)
Stosunek w ciąży (WIDEO)

Wiele par ma spore obiekcje przed tym czy powinno się współżyć w czasie ciąży. Czy seks nie zagraża

zobacz galerię
Zobacz film: "Współżycie w ciąży - zakazane czy nie?"

Daily Beast donosi, że w tygodniu przed świętami kupujemy dwa razy więcej prezerwatyw, niż w zwyczajne dni, to inne badania wykazały, że wiele osób w tym czasie uprawia seks bez zabezpieczenia.

Naukowcy twierdzą, że "sezonowe wydarzenia społeczne mogą zwiększyć poziom aktywności seksualnej, ale bez wystarczającej ochrony, ponieważ mamy wówczas ograniczony dostęp do usług''.

Dane zebrane przez FiveThirtyEight na temat średnich urodzeń w USA w latach 1994-2004, pokazują, że najbardziej popularne dni urodzin to 9 i 19 września. Oznacza to, że szacunkowe dni poczęcie to 17 grudnia i 27 grudnia.

W Polsce najwięcej dzieci rodzi się w rodzi się w lipcu, sierpniu i wrześniu. Najmniej maluszków pojawia się w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym. W 2019 roku, według statystyk GUS, najwięcej dzieci, bo aż 1447, na świecie pojawiło się 13 września. Jak się okazuje, u nas ten trend też jest widoczny.

Jak w szkole wypadają dzieci, które są urodzone we wrześniu? Eksperci twierdzą, że uczniowie, którzy mają urodziny w tym miesiącu, na ogół osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Naukowcy przeanalizowali dane około miliona uczniów na Florydzie z lat 1994-2004.

W tych badaniach najgorzej wypadły dzieci, które urodziły się w sierpniu. Okazuje się, że na ogół później dojrzewają i mają większe problemy z przyswajaniem wiedzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze