Trwa ładowanie...

Depresanty a kobiece libido

Lek na depresję, którego skuteczność w zastosowaniu u pacjentów z tą chorobą okazała się niska, znalazł zastosowanie w leczeniu zespołu obniżonego popędu seksualnego u kobiet przed menopauzą. Zdaniem naukowców przyjmowanie tego preparatu ma poprawiać libido.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Seks w ciąży"

spis treści

1. Co to są antydepresanty?

Antydepresanty to leki przeciwdepresyjne, które są zaliczane do leków psychotropowych. Lekarstwa na depresję mają pozytywny wpływ na stan psychiczny i somatyczny pacjentów, ponieważ łagodzą objawy depresji, to znaczy eliminują problemy ze snem, poprawiają samopoczucie chorego i łagodzą stres. Leki antydepresyjne wpływają na zmianę sposobu postrzegania siebie i otoczenia. Główne grupy antydepresantów to inhibitory monoaminooksydazy, leki o receptorowych mechanizmach działania i inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, noradrenaliny i dopaminy.

Antydepresanty zaliczane są do grupy leków psychotropowych
Antydepresanty zaliczane są do grupy leków psychotropowych

2. Co to jest zespół obniżonego popędu seksualnego?

Kobiety w okresie przedmenopauzalnym cierpią z powodu zespołu obniżonego popędu seksualnego (hipoaktywnego zaburzenia pożądania), który objawia się obniżeniem aktywności seksualnej i brakiem fantazji o charakterze erotycznym. Gdy już dochodzi do zbliżenia, kobieta nie odczuwa satysfakcji ze współżycia. Brak zainteresowania kontaktami płciowymi wywołuje wysoki poziom stresu. Niejednokrotnie oziębłość seksualna kobiet stanowi przyczynę pogorszenia relacji z partnerem. Oprócz obniżonego libido, kobiety z zespołem obniżonego popędu seksualnego nie odczuwają bliskości i intymności w kontaktach z partnerem. Innym objawem zespołu obniżonego popędu seksualnego jest złe samopoczucie. Pojawiają się też problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów międzyludzkich.

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową
Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową [10 zdjęć]

Gwiazda przeżyła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową.

zobacz galerię

3. Właściwości leku na depresję

To musisz wiedzieć:

Nowy lek na depresję – flibanseryna – na etapie badań nad skutecznością leczenia stanów depresyjnych okazał się niewystarczająco efektywny, nie wykazywał bowiem satysfakcjonującego działania poprawiającego nastrój. Jednak ten związek niehormonalny może pomóc kobietom, które zbliżają się do okresu menopauzalnego. W trakcie analiz odkryto przypadkowo, że ten lek na depresję ma pozytywny wpływ na kobiece libido (chociaż często skutkiem ubocznym antydepresantów jest spadek zainteresowania seksem). Stosowanie tego preparatu przez kobiety z zespołem obniżonego popędu seksualnego skutkowało pobudzeniem aktywności seksualnej

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.