Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Pietraszuk

Czy warto chodzić do szkoły dla przyszłych rodziców?

Avatar placeholder
20.11.2020 09:56
Czy warto chodzić do szkoły dla przyszłych rodziców?
Czy warto chodzić do szkoły dla przyszłych rodziców? (123rf)

Szkoła rodzenia daje możliwość zdobycia informacji usystematyzowanych i przekazywanych najczęściej przez lekarzy, położne i innych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Jest to też niepowtarzalna okazja do zdobycia praktycznych umiejętności. W programie większości szkół są zajęcia, gdzie rodzice mają okazję zobaczyć, ale też sami poćwiczyć przewijanie czy kąpanie niemowlaka. Proponowane mamom ćwiczenia fizyczne pozwalają przygotować się do porodu i zdecydowanie przydają się w trakcie jego trwania (jak np. oddychanie przeponowe). Dobrze, by uczestniczyła w nich również osoba, która zamierza towarzyszyć przyszłej mamie w trakcie porodu. Dzięki zdobytej wiedzy będzie w stanie jeszcze lepiej wspierać rodzącą, przypominając lub pomagając wykonać konkretne ćwiczenia.

spis treści

1. Kto prowadzi zajęcia w szkole rodzenia?

Jeśli zajęcia prowadzone są przy szpitalu, w którym zamierzasz rodzić, są świetną okazją do poznania personelu. Dają też możliwość zdobycia rozeznania, jak traktowana jest pacjentka i co jest priorytetem w opiece nad nią i dzidziusiem. Dzięki tym spotkaniom szpital nie będzie dla ciebie całkiem obcym miejscem. Oprócz tego kontakt ze specjalistami daje możliwość otrzymania odpowiedzi na pytania, które są dla ciebie szczególnie ważne. Dla wielu mam takie bezpośrednio zdobyte informacje są bardziej wiarygodne niż te z innych źródeł. Słuchając personelu, który na co dzień styka się z bardzo typowymi, ale też czasem bardzo specyficznymi problemami, wiele mam czuje się pewniej. Dzięki temu wiedzą, że będą miały profesjonalną opiekę.

2. Prywatne szkoły rodzenia

Jeśli aż tak bardzo nie zależy ci na poznaniu szpitala, w którym chcesz rodzić (bo np. możesz go „zwiedzić” w ramach dni otwartych), może warto wziąć pod uwagę szkoły, które powstają niezależnie od tych placówek. Często zakładane są przez osoby z pasją, które równie profesjonalnie przygotują Was do porodu i pierwszych chwil z maluszkiem. Ich główną zaletą jest bardziej domowy charakter. Choć wystrój wnętrz nie jest podstawą do wyboru szkoły rodzenia, to jednak ma wpływ na to, jak będziecie się czuli podczas zajęć. Bardziej bezpośredni i osobisty kontakt między osobami prowadzącymi i uczestnikami też jest bardzo istotny. Może on, w nie mniejszym stopniu niż zdobyta wiedza i umiejętności, sprawić, że rodzice poczują się pewnie.

3. Korzyści z zajęć w szkole rodzenia

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Udział w zajęciach to też okazja do zbliżenia między partnerami. Wiedza o pewnych typowych zachowaniach czy przeżywanych w tym czasie emocjach pozwala na lepsze zrozumienie drugiej strony. Jest to też wspólny wysiłek, jaki rodzice podejmują na rzecz swojego dziecka. Uczestniczą w tych zajęciach przecież głównie po to, by lepiej opiekować się maluszkiem. Przyszły tata ma możliwość przekonania się, jak istotna jest jego rola. Już samo towarzyszenie partnerce w codziennych trudach i troskach w okresie ciąży jest niezmiernie ważne. Coraz więcej przyszłych tatusiów bierze udział w porodzie i tu też ich pomoc jest nieoceniona. Zajęcia w szkole rodzenia to też okazja do zdobycia praktycznej wiedzy dotyczącej tego, jak mogą pomóc rodzącej.

Atmosfera panująca w szkole rodzenia pozwala też na oswojenie się z tą nową sytuacją. Przebywanie wśród innych rodziców, którzy przeżywają podobne troski, zadają te same pytania, pozwala poczuć się pewniej. A kiedy czujemy się pewniej, wiele rzeczy przychodzi łatwiej. Może już w szkole rodzenia będzie okazja do zaprzyjaźnienia się z innymi rodzicami, a może spotkacie się na oddziale w szpitalu.

4. Co zrobić, gdy nie możesz uczęszczać do szkoły rodzenia?

Bywa też tak, że mimo najlepszych chęci nie starczy czasu czy też lekarz nie pozwoli przyszłej mamie na uczestniczenie w zajęciach. Nie oznacza to, że nie będziecie dobrze przygotowani. Może uda się wam zaprosić do siebie położną i zorganizować w domu małą szkołę rodzenia? A może macie przyjaciół, którzy są już rodzicami i którzy z chęcią przekażą wam kilka najbardziej praktycznych wskazówek.
Niezależnie od tego, w jaki sposób przygotujecie się do nowej roli, by zostać mistrzem w każdej dziedzinie, trzeba ćwiczeń. Będą sytuacje, w których wasza wiedza i intuicja świetnie zadziałają, ale i takie, w których będziecie mieli poczucie, że nie wszystko wychodzi tak jakbyście chcieli. Pamiętajcie, że dla maluszka dużo ważniejsze są ciepłe uczucia, jakimi go otaczacie niż sprawność, z jaką wykonujecie różne czynności!

Na pewno więc warto chodzić do szkoły rodzenia. Dzięki udziale w zajęciach przyszli rodzice mogą poczuć się pewniej w nowej roli i być lepiej przygotowani na czekające ich po narodzinach pociechy zmiany. Jednak zanim dokonacie wyboru konkretnej szkoły, ustalcie, co jest dla was ważne i zgodnie z tym podejmijcie decyzję. Długość kursów i ich tematyka bywają różne. Ważna może być też bliskość miejsca, gdzie odbywają się zajęcia oraz godziny, w jakich są prowadzone.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.