Trwa ładowanie...

Czy cesarskie cięcie zwiększa ryzyko autyzmu u dzieci? Badanie szwedzkich naukowców

Najnowsze badanie opublikowane przez Jama Network Open sugeruje, że poród przez cesarskie cięcie zwiększa ryzyko wystąpienia autyzmu i zaburzeń koncentracji uwagi u dziecka. Eksperci twierdzą jednak, że nie ma jeszcze powodów do paniki. Niezbędne są dalsze badania.

Zobacz film: "Jak zmienia się ciało kobiety porodzie naturalnym i cesarce?"

Naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie zebrali 61 analiz opisujących 20 mln porodów. Na ich podstawie stwierdzili, że u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu było o 33 proc. wyższe niż u noworodków urodzonych siłami natury.

Z kolei ryzyko wystąpienia zaburzeń koncentracji uwagi (ADD) było wyższe o 17 proc. w przypadku porodu przez cesarskie cięcie.

Poród przez cesarskie cięcie
Poród przez cesarskie cięcie [3 zdjęcia]

W niektórych szpitalach na sali operacyjnej może być ojciec dziecka. Większość polskich szpitali nie...

zobacz galerię

Eksperci apelują jednak o rozwagę. Twierdzą, że wykazana zależność nie przesądza o tym, że cesarskie cięcie zwiększa ryzyko autyzmu. Nie należy więc wyciągać zbyt daleko idących wniosków z tego badania.

Na rozwój autyzmu może mieć wpływ wiele czynników. Warto też wziąć pod uwagę, że cesarskie cięcie stosuje się często w przypadku kobiet starszych, z otyłością, cukrzycą, astmą, nadciśnieniem i schorzeniami immunologicznymi. Naukowcy podejrzewają, że te czynniki również mogą mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka.

Źródło: JAMA Network Open

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.