Trwa ładowanie...

Czego nie kłaść na grzejniki?

Avatar placeholder
28.09.2021 11:00
Czego nie kłaść na grzejniki?
Czego nie kłaść na grzejniki? (Adobe Stock)

Grzejniki to elementy wyposażenia, które występują praktycznie w każdym domu. Mimo to, że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego, to jednak grzejniki wcale nie odchodzą do lamusa. Czego nie kłaść na grzejniki, aby te nie uległy uszkodzeniu? W zależności od materiału, z jakiego wykonany jest grzejnik, należy uważać na to, co się na nim znajduje.

spis treści

1. Grzejniki w domu – jak są zbudowane?

Domowe grzejniki najczęściej wykonane są z chromu, miedzi i niklu. O ile miedź ma bardzo dobre właściwości szczelne i odpowiada za przyczepność innych materiałów, o tyle pozostałe surowce, takie jak np. chrom, są mocno narażone na uszkodzenia wynikające z zalegających na powierzchni grzejnika ubrań.

Czego nie kłaść na grzejniki, aby te zawsze działały poprawnie? Warto poznać kilka wskazówek, które pokazują, że nawet zwykłe wieszanie ubrań do wyschnięcia może wywoływać negatywne skutki.

Suszenie ubrań na grzejnikach jest szkodliwe. Nie rób tego w zimie
Suszenie ubrań na grzejnikach jest szkodliwe. Nie rób tego w zimie

Regularne suszenie ubrań na kaloryferach może znacznie zwiększać wilgotność w pomieszczeniu, co prowadzi

przeczytaj artykuł

2. Czego nie kłaść na grzejniki – najważniejsze wskazówki

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Wiele osób decyduje się na zasłonięcie grzejnika osłoną, co wynika z chęci stworzenia ergonomicznego wystroju wnętrza. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż zamknięty kaloryfer kumuluje ciepło tylko wokół siebie. Sprawia to, że ogrzewanie nie przynosi zamierzonych efektów.

Czego nie kłaść na grzejniki, aby te nie uległy uszkodzeniu oraz w 100% pełniły swoją funkcję? Do elementów, które nie powinny znajdować się na powierzchni grzejnika, zaliczamy:

  • mokre ręczniki;
  • świeżo zrobione pranie;
  • lakierowane elementy wyposażenia domu;
  • parapety.

To tylko podstawowe elementy, które nigdy nie powinny znajdować się na powierzchni grzejnika. Mimo przekonania, że wilgotne ręczniki wpływają pozytywnie na poziom wilgotności powietrza w zimie, zdecydowanie nie powinno się stosować tego typu metod nawilżania. O wiele lepszym pomysłem jest wykorzystanie profesjonalnych nawilżaczy powietrza, a kaloryfery lepiej pozostawić w spokoju.

Czego nie kłaść na grzejniki zimą? Pranie, które zostało dopiero wyciągnięte z pralki, powinno wyschnąć samoistnie, a nie na powierzchni kaloryfera. Uwaga! Chlor zawarty z substancjach do prania może uszkodzić powłokę galwaniczną grzejnika!

Grzejniki odkręcone do końca, a w pomieszczeniu dalej zimno? Wiemy, co może pomóc (WIDEO)
Grzejniki odkręcone do końca, a w pomieszczeniu dalej zimno? Wiemy, co może pomóc (WIDEO)

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym przez większość czasu grzejniki w naszych domach ustawione są

przeczytaj artykuł

3. Czego nie kłaść na grzejniki domowe – czy zabudowa to dobry pomysł?

Zabudowa grzejnika pomimo tego, że jest popularnym rozwiązaniem, nie powinna być stosowana w żadnym przypadku. Tego typu działania zakłócają pracę kaloryferów oraz ograniczają cyrkulację powietrza wokół nich.

Wewnątrz zabudowy tworzy się więc tzw. bańka cieplna, która nie ma możliwości przedostania się na zewnątrz. Wpływa to negatywnie na skuteczność ogrzewania domowego, przez co w pomieszczeniach pojawia się wilgoć i grzyb na ścianach, a rachunki za ogrzewanie ulegają wzrostowi.

4. Mokre materiały na kaloryferach – czego nie kłaść na grzejniki, aby żyć komfortowo?

Na powierzchni grzejników w domu nie powinno się umieszczać żadnych wilgotnych materiałów, z których woda będzie odparowywać po osiągnięciu pewnej temperatury. Takie działanie sprawi, że wewnątrz pomieszczenia wytworzy się zbyt duża ilość pary wodnej, co przełoży się na wilgotność powietrza.

Obecnie produkowane kaloryfery uniemożliwiają umieszczanie na nich jakichkolwiek rzeczy, aby nie ograniczać cyrkulacji powietrza wokół nich.

Warto wiedzieć, czego nie kłaść na grzejniki, by te działały prawidłowo i nie straciły swoich właściwości termicznych. Niezależnie od tego, czy kaloryfery znajdują się w sypialni, kuchni, łazience, czy przedpokoju – nie powinno się umieszczać na nich świeżego prania i mokrych ręczników.

Stosowanie osłon na grzejniki również jest niepożądane, gdyż może generować większe koszty ogrzewania zimą.

Polecane dla Ciebie