Trwa ładowanie...

Chrzciny 2021. Ile włożyć do koperty?

 Maria Krasicka
02.06.2021 13:39
Chrzciny 2021. Ile włożyć do koperty?
Chrzciny 2021. Ile włożyć do koperty? (GettyImages)

Chrzest dziecka to bardzo ważne wydarzenie dla całej rodziny. Utarło się przekonanie, że na taką uroczystość nie można przyjść bez prezentu. Coraz częściej jednak jest to koperta. Ile pieniędzy powinno się w niej znaleźć? Internauci są podzieleni.

spis treści

1. Prezent na chrzest

Prezenty na uroczystości religijne spędzają sen z powiek najbliższym dziecka. Niezależnie, czy jest to komunia, czy chrzest, trzeba się liczyć z dużymi kosztami. Jeszcze do niedawna upominek na chrzciny miał charakter pamiątkowy, o wartości sentymentalnej. Dzieci dostawały od rodziców chrzestnych i rodziny medaliki, figurki, czy ilustrowane biblie.

Z czasem prezenty stały się bardziej praktyczne, które mogłyby odciążyć młodych rodziców, jak np. akcesoria dziecięce będące poza ich zasięgiem finansowym lub po prostu określona suma pieniędzy. Mimo że pamiątkowe medaliki dalej są w modzie, utarło się przekonanie, że na chrzest należy również podarować kopertę.

Zobacz film: "Klips wyleczył ją z migreny"

Osoby szykujące się na uroczystość, często zastanawiają się, ile pieniędzy powinni podarować, a odpowiedzi szukają w internecie. W pytaniach zazwyczaj pojawia się stwierdzenie "ile dać, by nie urazić rodziców?".

2. Ile włożyć do koperty?

Internauci są w tej kwestii zgodni. Należy wybrać prezent, na jaki w tym momencie możemy sobie pozwolić. Osoby będące rodzicami chrzestnymi zazwyczaj wkładają do koperty między 500 a 1000 zł, dziadkowie do 500 zł, a reszta rodziny od 150 do 300 zł.

"U nas oboje chrzestni wydali ok 1000zł, część w kopertach i prezenty pamiątkowe. Osobiście uważam, że to zdecydowanie za dużo. Pieniądze od razu wpłaciłam na konto córki, dostanie na 18 urodziny" – pisze jedna z internautek.

"Tysiąc? O matko, to ile dadzą na komunię czy ślub? Ludzie powariowali, serio" – pisze druga.

"6 lat temu jako chrzestna dałam z mężem 350 zł. Brat z bratową chrzcili synka, później po kilku dniach brat mi opowiada, że jego żona powiedziała: ale mało, przecież chrzestni dają więcej. Było mi trochę głupio" – zauważa trzecia.

Jeżeli jednak gości nie stać na taki wydatek, zazwyczaj odpowiednio obniżają tę kwotę i jako dodatek do koperty kupują dziecku drobny podarunek, który przetrwa przez lata. Użytkownicy zaznaczają jednak, że najlepiej od razu porozmawiać z rodzicami dziecka, jaki prezent kupić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze