Trwa ładowanie...

Byli połączeni głowami. Lekarze trzymali się za ręce i modlili

Ta operacja daje nadzieję wszystkim bliźniakom syjamskim. Zespół chrurgów z całego świata dokonał cudu w Rio de Janeiro. Rozdzielili bliźniaki syjamskie, które były złączone mózgami.

Bliźniaki połączone były ze sobą głowami
Bliźniaki połączone były ze sobą głowami (Twitter)

1. Bliźnięta zrośnięte głowami

Operacja, dzięki której udało się rozłączyć bliźniaki syjamskie połączone mózgami trwała 27 godzin. W przedsięwzięciu brało udział ponad 100 członków personelu medycznego. Przed operacją medycy wykonywali próby przy użyciu wirtualnych technik.

Operacja przeprowadzona pod kierownictwem brytyjskiego chirurga dziecięcego - Noora ul Owase Jeelaniego, który na co dzień pracuje w Great Ormond Street Hospital w Londynie, była zwieńczeniem szeregu operacji i zabiegów. Ostateczne rozłączenie braci trwało 27 godzin.

Chłopcy (Arturo i bernardo) mają 3 lata i są najstarszymi bliźniętami syjamskimi połączonymi mózgiem, które rozdzielono.

2. Rozdzielenie bliźniąt syjamskich

Lekarze przygotowywali się do operacji już wiele tygodni wcześniej. Ćwiczyli w wirtualnej rzeczywistości na projekcjach chłopców, które stworzono za pomocą rezonansu i tomografii komputerowej. Przed rozpoczęciem trzymali się za ręce i modlili.

Zaś w trakcie operacji, lekarze z całego świata łączyli się ze sobą w wirtualnym pokoju, aby na bieżąco konsultować jej przebieg.

Operacja się udała, a chłopcy zostali rozdzieleni. Teraz czeka ich długa rehabilitacja.

Bliźniaki syjamskie rodzą się raz na 60 tys. urodzeń. Niewielka ich część złączona jest głowami. Dzięki rozwojowi medycyny, operacje rozdzielenia bliźniąt są coraz bardziej dostępne, dzięki czemu bliźniaki mogą żyć normalnie.

Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.