Trwa ładowanie...

Zaszła w ciążę, będąc w ciąży. Tak wyglądają jej dzieci

Avatar placeholder
30.03.2023 09:31
Była w ciąży, kiedy zaszła w ciążę
Była w ciąży, kiedy zaszła w ciążę (Instagram)

Rebecca była przeszczęśliwa, gdy dowiedziała się, że jest w ciąży bliźniaczej. Jednak jej dzieci nie zostały poczęte w tym samym czasie. Pomiędzy maluchami są trzy tygodnie różnicy. Jak to możliwe?

spis treści

1. Czy można zajść w ciążę, będąc już w ciąży?

Przypadek pewnej pary z Wielkiej Brytanii jest dowodem na to, że tak.

Gdy Rebecca udała się na pierwszą wizytę kontrolną do lekarza, nic nie wskazywało na to, że jej ciąża będzie aż tak wyjątkowa. Podczas badania w 12. tygodniu ciąży usłyszała, że spodziewa się bliźniąt. Był jednak pewien "problem".

Między dziećmi była trzytygodniowa różnica w rozmiarze, co bardzo zaniepokoiło lekarza. Medyk zdecydował, że badanie należy powtórzyć za kilka tygodni - jednak i to potwierdziło, że istnieje różnica między maluchami.

Okazało się, że dzieci kobiety, Rosalie i Noah, są 14. udokumentowanym przypadkiem superfetacji na świecie. Ponadto maluchy mają największą różnicę wieku, jaką dotychczas zanotowano.

Czym jest superfetacja?

Superfetacja to niezwykle rzadka sytuacja, do której dochodzi, gdy kobieta zostanie zapłodniona, będąc już w ciąży. Charakteryzuje się zapłodnieniem i implantacją drugiej komórki jajowej do macicy kilka dni lub tygodni po pierwszym zapłodnieniu.

W takim przypadku oba płody mają różny wiek ciążowy i daty porodu. Jest to niezwykle rzadkie zjawisko. Najczęściej występuje wśród kobiet poddawanych zabiegom in vitro.

By doszło do superfetacji, muszą zostać spełnione trzy warunki. Przede wszystkim kobieta musi owulować podczas pierwszej ciąży, uwalniając w ten sposób komórkę jajową. Następnie komórka jajowa musi zostać zapłodniona przez plemnik, by ostatecznie z powodzeniem zagnieździć się w macicy ciężarnej. Jest to trudne, ponieważ organizm na ogół nie uwalnia niezbędnych hormonów, jeśli kobieta jest już w ciąży.

2. Lekarze nazywają taki przypadek "fenomenem medycznym"

Rebecca dodaje, że lekarze nie określali jej ciąży jako bliźniaczej, a nazwali ją dwojaczą. Ponadto kobieta zdradziła, że po porodzie różnica w rozmiarze między dziećmi była bardzo zauważalna.

Dziś Rosalie i Noah mają dwa lata i nadal można dostrzec, że siostra jest drobniejsza od brata.

Zobacz film: "Trzy razy urodziła bliźnięta - to zdarza się raz na 500 tys. przypadków"

Pod postem na Instagramie, w którym kobieta opisała historię swojej niezwykłej ciąży, pojawiło się mnóstwo komentarzy:

"No, a podobno można zajść bardziej w ciążę",

"Mam brata bliźniaka, który został poczęty trzy tygodnie przede mną! Na badaniach USG lekarze zobaczyli dodatkowy zrost i myśleli, że to torbiel",

"Czyli to nie bliźniaki, ale to wciąż niesamowite",

"Pewnie zostanie drobna, ale nie ma w tym nic złego. Dobrze usłyszeć, że są zdrowi i szczęśliwi!",

"Moje młodsze siostry są bliźniaczkami jak te! Doktor powiedział, cytuję "jedno z tych dzieci było gotowane dłużej niż drugie" - czytamy.

Była w ciąży, kiedy zaszła w ciążę
Była w ciąży, kiedy zaszła w ciążę (Instagram)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze