Trwa ładowanie...

Brodawka łojotokowa – czym jest, przyczyny powstawania

Avatar placeholder
Magdalena Wawszczak 07.05.2019 09:39
Brodawka łojotokowa – czym jest, przyczyny powstawania
Brodawka łojotokowa – czym jest, przyczyny powstawania (123rf)

Zmiany skórne nie mają konkretnych przyczyn powstawania, chyba, że chodzi o zmiany skórne, które są wynikiem raka skóry. Brodawki mogą mieć także charakterystyczny wygląd i w większości umiejscawiają się w obrębie kończyn górnych, tułowia, ale też na twarzy tu najczęściej na powiekach i na skórze głowy. Brodawka jest najczęściej okrągła i przypomina zrogowaciałą narośl. Jak dokładnie wygląda brodawka czy da się ja odróżnić od zmian nowotworowych? Czy brodawka powinna być usunięta?

spis treści

1. Brodawka łojotokowa – czym jest

Brodawka łojotokowa ma bardzo specyficzny wygląd i kolor. Jest to łagodna zmiana skórna, która odstaje od powierzchni naskórka i kształtem w większości przypomina malutki grzyb. Jednak potrzebna jest konsultacja specjalisty, aby wykluczyć czerniaka skóry lub inne zmiany skóry np. rogowacenie słoneczne. Brodawka ma charakterystyczne cechy przede wszystkim wyraźnie odstaje od skóry, może być niewielka bo kilku milimetrowa, ale może być też większa. Nawet mniejsza brodawka ma na powierzchni zagłębienia, w których znajdują się zrogowaciałe sebum i komórki naskórka.

Brodawka łojotokowa nie jest zmianą nowotworową może być usunięta np. zabiegiem krioterapii
Brodawka łojotokowa nie jest zmianą nowotworową może być usunięta np. zabiegiem krioterapii
Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Brodawka w zależności od stadium rozwoju może mieć kolor zbliżony do naturalnego koloru skóry, ale mogą być także czarne. Zmiany skórne typu brodawki łojotokowe nie powodują innych dolegliwości, ponieważ nie towarzyszy im ani świąd skóry, ani pieczenie czy ból.

To też warto wiedzieć

2. Brodawka łojotokowa – przyczyny powstawania

Dokładne przyczyny powstawania brodawek nie są znane. Brodawka łojotokowa nie jest wywołana wirusem, który dla przykładu wywołuje kurzajki. Jednak według specjalistów brodawka pojawia się u osób, które mają czynniki mogące wywoływać tego rodzaju zmiany przykładowo wiek, ponieważ bardzo często pojawiają się u osób po 35 roku życia. Brodawka i inne zmiany skórne to również genetyka. Brodawka łojotokowa może być wynikiem zaburzeń wytwarzania sebum czy rogowacenia skóry.

3. Brodawka łojotokowa – leczenie

Brodawka łojotokowa jest zmianą skórną, czyli nie ma możliwości, aby przekształciła się w zmianę nowotworową, ale jeśli umiejscowiona jest w widocznym miejscu to może stanowić problem estetyczny. Dlatego osoby, które mają tego typu zmiany decydują się na usunięcie. W jaki sposób brodawka łojotokowa może zostać usunięta? Najczęściej stosowaną metodą jest krioterapia, a więc zamrożenie zmiany ciekłym azotem. Inną metodą, którą usuwane są zmiany skórne jest laser IPL. Zabieg polega na wypaleniu zmiany skórnej, po której zostaje wklęsła ranka, tworzy się strup, ale po 2 do 3 tygodni sam odpada. Większa brodawka łojotokowa może zostać usunięta chirurgicznie, zabieg nazywa się łyżeczkowaniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze