Trwa ładowanie...

Bliźniaczki zrośnięte głowami żyją już 20 lat

Neev and Nelly Kolestein urodziły się w Surinamie, w Południowej Ameryce 20 lat temu. Bliźniaczki są zrośnięte głowami. Lekarze nie dawali im szans na przeżycie.

Zobacz film: "Jedno z bliźniąt ma zespół Downa"
spis treści

1. Bliźniaki syjamskie, których nie da się rozdzielić

Bliźniaczki jednojajowe, Neev i Nelly Kolestein urodziły się zrośnięte głowami. Rodzice chcieli, aby je rozdzielono, jednak żaden lekarz w Afryce nie podjął się przeprowadzenia tak skomplikowanej operacji. Bliźniaczki przewieziono do Holandii ze względu na lepsze warunki medyczne oraz sąsiadów rodziny, którzy zaczęli oskarżać rodziców dzieci o czary. Rodzina na stałe zamieszkała w Amsterdamie.

Niestety, w Europie także nie udało się znaleźć lekarza, który podjąłby się operacji.

Dziewczyny żyją już 20 lat, choć według medyków, mogły przeżyć maksymalnie 10. Są jak dwie różne osoby – mają własne ciała i mózgi. Łączy je główna tętnica i sieć naczyń krwionośnych w głowie. Próba rozdzielenia byłaby zabójcza. Neev i Nelly nie chcą być rozdzielone.

2. Życie codzienne zrośniętych bliźniąt

Życie codzienne nie jest łatwe, ale rutyna jaką wypracowały dziewczyny pozwala im normalnie funkcjonować. Podczas oglądania telewizji, jedna z nich spogląda w lusterko, podczas gdy druga patrzy w ekran.

Bliźniaczki założyły swój kanał na YouTubie i konto na Instagramie. Pokazują swoją codzienność i chcą udowodnić innym, że ich odmienność nie jest niczym złym. Nie chcą być zapamiętane jako dziewczyny z niepełnosprawnością, ale jako ciekawe świata nastolatki.

Rodzice martwią się o siostry. Spotkało ich wiele przykrości. Ludzie sugerowali, że matka dziewczynek powinna była przerwać ciążę lub, że urodziła dzieci dla pieniędzy.

Neev i Nelly Kolestein mają już 18 lat (YouTube)
Neev i Nelly Kolestein mają już 18 lat (YouTube)

Pomimo tego, że dziewczyny widziały siebie nawzajem tylko w lustrze, stworzyły wspaniałą siostrzaną więź. Jak same mówią: "Kiedy byłyśmy noworodkami każdy mówił, że umrzemy. Dzisiaj stoimy mocno na czterech nogach".

Nastolatki mają starszą siostrę, Marione i brata o imieniu Timothy. Rodzeństwo zgodnie przyznaje, że choć reakcje ludzi są różne, dla nich to ukochane siostrzyczki, które bardzo kochają.

3. Bliźniaczki Craniopagus

Craniopagus parasiticus to rzadki typ bliźniąt syjamskich złączonych głowami. Bliźniaki złączone są tylko czaszkami. W większości przypadków ciąże kończą się poronieniami lub śmiercią noworodków w pierwszej dobie życia. Szanse na urodzenie i przeżycie takich bliźniąt wynoszą ok. 5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.