Atrakcje dla dzieci - Dolny Śląsk

Różne atrakcje dla dzieci można odkryć między innymi na Dolnym Śląsku. Wybierając się na wczasy z dzieckiem warto wcześniej dowiedzieć się, co interesującego kryje w sobie województwo dolnośląskie. Do najciekawszych miejsc z pewnością należy zaliczyć: Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Kopalnię Złota w Złotym Stoku, Ogród zoologiczny oraz botaniczny we Wrocławiu. Dlatego te miejsca są niezwykłe i warte je odwiedzić?

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Jest to dość oryginalna atrakcja turystyczna, która zaciekawi nie tylko dzieci. Park Miniatur powstał na terenie fabryki dywanów w Kowarach. Podczas takiej wycieczki dziecko będzie mogło podziwiać znane zamki, klasztory, starówki dolnośląskie w skali 1:25. Jest to doskonały sposób na szybkie i ciekawe zaznajomienie dziecka z najpiękniejszymi miejscami w regionie, szczególnie jeśli wizycie towarzyszyć będzie przewodnik. Pomniejszone modele zabytków znajdują się w parku, co dodatkowo stwarza wspaniałą atmosferę do poznawania otaczającego świata.

Polecane wideo:

Dolnośląskie miniaturowe zabytki w parku to między innymi:

 • Bazylika Mniejsza w Krzeszowie,
 • Cerkiew z Sokołowska,
 • Pałac Łomnica,
 • Dworek Wdowy,
 • Kościół Wang,
 • Zamek Chojnik,
 • Wieża Rycerska w Siedlęcinie,
 • Dębowy Dworek w Karpnikach,
 • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju,
 • Starówka Lubomierza,
 • Baszta Bracka z Lubania.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Każde dziecko na pewno będzie zachwycone pomysłem pobawienia się w prawdziwych poszukiwaczy złota, co może mieć miejsce podczas wycieczki do kopalni w Złotym Stoku. Podziemna trasa oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny. Najpierw można podziwiać część muzealną, zwaną Sztolnią Gertrudy, w której znajdują się liczne mapy kopalni sprzed kilku tysięcy lat, piece, dawne narzędzia górnicze i wózek transportowy z XVIII wieku. Kolejny odcinek trasy to tzw. Chodnik Śmierci, który zyskał taką nazwę, ponieważ legenda głosi, iż był to specjalny odcinek chodnika, na którym skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Inna legenda głosi, że złota w kopalni pilnowały życzliwe gnomy. Jednego z nich wycieczkowicze mają szansę zobaczyć na własne oczy, jest to tzw. gnom Szary, którego można niespodziewanie spotkać w kopalni. Wart uwagi jest także podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Poza standardowym planem zwiedzania, istnieje wiele dodatkowych atrakcji podczas wycieczki dla dzieci, takich jak:

 • pokaz i odlewanie pamiątkowych sztabek,
 • wspinaczka na sztucznej ściance alpinistycznej,
 • pokaz i wybijanie pamiątkowych monet,
 • pokaz produkcji papieru czerpanego.

Ogród zoologiczny i botaniczny we Wrocławiu

Ogród zoologiczny istnieje od 1865 roku. Kilkakrotnie przeżywał spore trudności, jednak udało się je wszystkie pokonać. Ogród zyskał miano najpopularniejszego zoo w Polsce dzięki dyrektorowi Antoniemu Gucwińskiemu i programowi "Z kamerą wśród zwierząt". Znany jest również gościom z zagranicy. Ogród do dziś z dużym sukcesem chroni wiele ginących gatunków zwierząt. Liczba wszystkich gatunków wynosi aż 559. Wizyta w zoo może stać się dla dziecka najciekawszą lekcją przyrody i ekologii w życiu. Ogród znajduje się na terenie Parku Szczytnickiego, który słynie z pięknej szaty roślinnej.

Ogród botaniczny powstał wraz z Uniwersytetem Wrocławskim w roku 1811. Jego powierzchnia wynosi 7,4 hektarów. Obiekt został wpisany na listę zabytków województwa dolnośląskiego. Wizyta w ogrodzie botanicznym będzie dla dziecka dużą przygodą, która jednocześnie poszerzy jego wiedzę o otaczającym go świecie. Na terenie ogrodu znajduje się aż 7,5 tysiąca gatunków roślin, z czego aż 27 gatunków drzew zalicza się do pomników przyrody. Wyjątkowym wydarzeniem na terenie ogrodu jest coroczna impreza, tzw. Majówka Tumska, która może wyjątkowo umilić wczasy rodzinne.

Jak widać atrakcje dla dzieci w Polsce są liczne i wyjątkowe, dlatego rodzice powinni pamiętać o turystyce rodzinnej z dzieckiem i jak najczęściej dostarczać swoim pociechom takich wrażeń, które mogą pozostać wspaniałym wspomnieniem na całe życie.  

Ewa Janeczko, ponad rok temu

Wycieczki

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wycieczki
Wycieczki

Tempomat

Tempomat

Cruise control Tempomat służy do pomiaru odległości od samochodu znajdującego się przed nami. Kiedy poprzedzający nas samochód zaczyna zwalniać, tempomat rozpoczyna hamowanie.

Wycieczki

Rodzina na wakacjach

Rodzina na wakacjach

Wypoczynek w ciepłych krajach Zanim wyjedziemy wraz z rodziną na wakacje w ciepłych krajach, warto wcześniej dobrze przygotować się do wyjazdu. Dzięki temu unikniemy w podróży wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Wycieczki

Wczasy wellness

Wczasy wellness

Wellness to styl życia, dzięki któremu można osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu. A harmonia ta pozwoli cieszyć się życiem.

Wycieczki

Atrakcje zimowe dla dzieci

Atrakcje zimowe dla dzieci

Liczne atrakcje dla dzieci w Zakopanem kuszą perspektywą spędzenia wymarzonych wakacji lub ferii. Zakopane było niegdyś mekką bohemy artystycznej, obecnie jest centrum rozrywki zwłaszcza zimowych, choć nie tylko, szaleństw. Miłośnicy jazdy na nartach,...

Wycieczki

Bagażnik Chevroleta Cruze'a Kombi

Bagażnik Chevroleta Cruze'a Kombi

Duży bagażnik to zaleta, jaką powinien posiadać samochód rodzinny. W przestronnym bagażniku zmieści się nie tylko wózek, ale nawet sanki.

Wycieczki

Bałtów

Bałtów

Park w Bałtowie Liczne atrakcje w Parku Bałtowskim. Atrakcje parku Zwierzęta żyjące w parku. Dinozaury Jurapark Bałtów

Wycieczki

Na wakacje

Na wakacje

Wakacyjny wyjazd, to nie tylko wybór miejsca, ale konieczność spakowania wszystkich niezbędnych w czasie wypoczynku rzeczy.