Trwa ładowanie...

Atrakcje dla dzieci - Dolny Śląsk

Różne atrakcje dla dzieci można odkryć między innymi na Dolnym Śląsku. Wybierając się na wczasy z dzieckiem warto wcześniej dowiedzieć się, co interesującego kryje w sobie województwo dolnośląskie. Do najciekawszych miejsc z pewnością należy zaliczyć: Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Kopalnię Złota w Złotym Stoku, Ogród zoologiczny oraz botaniczny we Wrocławiu. Dlatego te miejsca są niezwykłe i warte je odwiedzić?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Jest to dość oryginalna atrakcja turystyczna, która zaciekawi nie tylko dzieci. Park Miniatur powstał na terenie fabryki dywanów w Kowarach. Podczas takiej wycieczki dziecko będzie mogło podziwiać znane zamki, klasztory, starówki dolnośląskie w skali 1:25. Jest to doskonały sposób na szybkie i ciekawe zaznajomienie dziecka z najpiękniejszymi miejscami w regionie, szczególnie jeśli wizycie towarzyszyć będzie przewodnik. Pomniejszone modele zabytków znajdują się w parku, co dodatkowo stwarza wspaniałą atmosferę do poznawania otaczającego świata.

Dolnośląskie miniaturowe zabytki w parku to między innymi:

 • Bazylika Mniejsza w Krzeszowie,
 • Cerkiew z Sokołowska,
 • Pałac Łomnica,
 • Dworek Wdowy,
 • Kościół Wang,
 • Zamek Chojnik,
 • Wieża Rycerska w Siedlęcinie,
 • Dębowy Dworek w Karpnikach,
 • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju,
 • Starówka Lubomierza,
 • Baszta Bracka z Lubania.

2. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Każde dziecko na pewno będzie zachwycone pomysłem pobawienia się w prawdziwych poszukiwaczy złota, co może mieć miejsce podczas wycieczki do kopalni w Złotym Stoku. Podziemna trasa oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny. Najpierw można podziwiać część muzealną, zwaną Sztolnią Gertrudy, w której znajdują się liczne mapy kopalni sprzed kilku tysięcy lat, piece, dawne narzędzia górnicze i wózek transportowy z XVIII wieku. Kolejny odcinek trasy to tzw. Chodnik Śmierci, który zyskał taką nazwę, ponieważ legenda głosi, iż był to specjalny odcinek chodnika, na którym skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Inna legenda głosi, że złota w kopalni pilnowały życzliwe gnomy. Jednego z nich wycieczkowicze mają szansę zobaczyć na własne oczy, jest to tzw. gnom Szary, którego można niespodziewanie spotkać w kopalni. Wart uwagi jest także podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Poza standardowym planem zwiedzania, istnieje wiele dodatkowych atrakcji podczas wycieczki dla dzieci, takich jak:

 • pokaz i odlewanie pamiątkowych sztabek,
 • wspinaczka na sztucznej ściance alpinistycznej,
 • pokaz i wybijanie pamiątkowych monet,
 • pokaz produkcji papieru czerpanego.

3. Ogród zoologiczny i botaniczny we Wrocławiu

Ogród zoologiczny istnieje od 1865 roku. Kilkakrotnie przeżywał spore trudności, jednak udało się je wszystkie pokonać. Ogród zyskał miano najpopularniejszego zoo w Polsce dzięki dyrektorowi Antoniemu Gucwińskiemu i programowi "Z kamerą wśród zwierząt". Znany jest również gościom z zagranicy. Ogród do dziś z dużym sukcesem chroni wiele ginących gatunków zwierząt. Liczba wszystkich gatunków wynosi aż 559. Wizyta w zoo może stać się dla dziecka najciekawszą lekcją przyrody i ekologii w życiu. Ogród znajduje się na terenie Parku Szczytnickiego, który słynie z pięknej szaty roślinnej.

Ogród botaniczny powstał wraz z Uniwersytetem Wrocławskim w roku 1811. Jego powierzchnia wynosi 7,4 hektarów. Obiekt został wpisany na listę zabytków województwa dolnośląskiego. Wizyta w ogrodzie botanicznym będzie dla dziecka dużą przygodą, która jednocześnie poszerzy jego wiedzę o otaczającym go świecie. Na terenie ogrodu znajduje się aż 7,5 tysiąca gatunków roślin, z czego aż 27 gatunków drzew zalicza się do pomników przyrody. Wyjątkowym wydarzeniem na terenie ogrodu jest coroczna impreza, tzw. Majówka Tumska, która może wyjątkowo umilić wczasy rodzinne.

Jak widać atrakcje dla dzieci w Polsce są liczne i wyjątkowe, dlatego rodzice powinni pamiętać o turystyce rodzinnej z dzieckiem i jak najczęściej dostarczać swoim pociechom takich wrażeń, które mogą pozostać wspaniałym wspomnieniem na całe życie.  

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.