Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Atrakcje dla dzieci - Dolny Śląsk

Różne atrakcje dla dzieci można odkryć między innymi na Dolnym Śląsku. Wybierając się na wczasy z dzieckiem warto wcześniej dowiedzieć się, co interesującego kryje w sobie województwo dolnośląskie. Do najciekawszych miejsc z pewnością należy zaliczyć: Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Kopalnię Złota w Złotym Stoku, Ogród zoologiczny oraz botaniczny we Wrocławiu. Dlatego te miejsca są niezwykłe i warte je odwiedzić?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Jest to dość oryginalna atrakcja turystyczna, która zaciekawi nie tylko dzieci. Park Miniatur powstał na terenie fabryki dywanów w Kowarach. Podczas takiej wycieczki dziecko będzie mogło podziwiać znane zamki, klasztory, starówki dolnośląskie w skali 1:25. Jest to doskonały sposób na szybkie i ciekawe zaznajomienie dziecka z najpiękniejszymi miejscami w regionie, szczególnie jeśli wizycie towarzyszyć będzie przewodnik. Pomniejszone modele zabytków znajdują się w parku, co dodatkowo stwarza wspaniałą atmosferę do poznawania otaczającego świata.

Dolnośląskie miniaturowe zabytki w parku to między innymi:

 • Bazylika Mniejsza w Krzeszowie,
 • Cerkiew z Sokołowska,
 • Pałac Łomnica,
 • Dworek Wdowy,
 • Kościół Wang,
 • Zamek Chojnik,
 • Wieża Rycerska w Siedlęcinie,
 • Dębowy Dworek w Karpnikach,
 • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju,
 • Starówka Lubomierza,
 • Baszta Bracka z Lubania.

2. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Każde dziecko na pewno będzie zachwycone pomysłem pobawienia się w prawdziwych poszukiwaczy złota, co może mieć miejsce podczas wycieczki do kopalni w Złotym Stoku. Podziemna trasa oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny. Najpierw można podziwiać część muzealną, zwaną Sztolnią Gertrudy, w której znajdują się liczne mapy kopalni sprzed kilku tysięcy lat, piece, dawne narzędzia górnicze i wózek transportowy z XVIII wieku. Kolejny odcinek trasy to tzw. Chodnik Śmierci, który zyskał taką nazwę, ponieważ legenda głosi, iż był to specjalny odcinek chodnika, na którym skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Inna legenda głosi, że złota w kopalni pilnowały życzliwe gnomy. Jednego z nich wycieczkowicze mają szansę zobaczyć na własne oczy, jest to tzw. gnom Szary, którego można niespodziewanie spotkać w kopalni. Wart uwagi jest także podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Poza standardowym planem zwiedzania, istnieje wiele dodatkowych atrakcji podczas wycieczki dla dzieci, takich jak:

 • pokaz i odlewanie pamiątkowych sztabek,
 • wspinaczka na sztucznej ściance alpinistycznej,
 • pokaz i wybijanie pamiątkowych monet,
 • pokaz produkcji papieru czerpanego.

3. Ogród zoologiczny i botaniczny we Wrocławiu

Ogród zoologiczny istnieje od 1865 roku. Kilkakrotnie przeżywał spore trudności, jednak udało się je wszystkie pokonać. Ogród zyskał miano najpopularniejszego zoo w Polsce dzięki dyrektorowi Antoniemu Gucwińskiemu i programowi "Z kamerą wśród zwierząt". Znany jest również gościom z zagranicy. Ogród do dziś z dużym sukcesem chroni wiele ginących gatunków zwierząt. Liczba wszystkich gatunków wynosi aż 559. Wizyta w zoo może stać się dla dziecka najciekawszą lekcją przyrody i ekologii w życiu. Ogród znajduje się na terenie Parku Szczytnickiego, który słynie z pięknej szaty roślinnej.

Ogród botaniczny powstał wraz z Uniwersytetem Wrocławskim w roku 1811. Jego powierzchnia wynosi 7,4 hektarów. Obiekt został wpisany na listę zabytków województwa dolnośląskiego. Wizyta w ogrodzie botanicznym będzie dla dziecka dużą przygodą, która jednocześnie poszerzy jego wiedzę o otaczającym go świecie. Na terenie ogrodu znajduje się aż 7,5 tysiąca gatunków roślin, z czego aż 27 gatunków drzew zalicza się do pomników przyrody. Wyjątkowym wydarzeniem na terenie ogrodu jest coroczna impreza, tzw. Majówka Tumska, która może wyjątkowo umilić wczasy rodzinne.

Atrakcje dla dzieci - Dolny Śląsk
Atrakcje dla dzieci - Dolny Śląsk (123rf)

Jak widać atrakcje dla dzieci w Polsce są liczne i wyjątkowe, dlatego rodzice powinni pamiętać o turystyce rodzinnej z dzieckiem i jak najczęściej dostarczać swoim pociechom takich wrażeń, które mogą pozostać wspaniałym wspomnieniem na całe życie.  

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.