Trwa ładowanie...

Amanda Seyfried jest w ciąży

Aktorka znana z takich filmów, jak "Mamma mia!", "Wredne dziewczyny" czy "Listy do Julii", Amanda Seyfried, jest w ciąży.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

1. Od dawna chciała zostać mamą

Seyfried ogłosiła to podczas konferencji prasowej zorganizowanej z powodu eventu marki Givenchy, której jest ambasadorem. Już wtedy było widać jej ciążowy brzuszek.

To pierwsze dziecko aktorki i jej partnera, Thomasa Sadoskimego. 30-latka od dawna zapowiadała, że chce zostać mamą.

„Wciąż czuję, jak moje jajeczka obumierają. Bardzo chcę mieć dziecko. Albo inaczej. Chcę zostać matką. Wcześniej nie byłam na to gotowa, ale chyba nikt nie jest w pełni przygotowany do roli rodzica. Przyjście dziecka na świat zmienia całkowicie twoje życie, więc jak można być na to całkowicie gotowym?” - mówi.

Od września para jest zaręczona.

Aktorka już od jakiegoś czasu starała się o dziecko ze swoim partnerem
Aktorka już od jakiegoś czasu starała się o dziecko ze swoim partnerem (123RF)

2. Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży można niekiedy dostrzec już w pierwszym tygodniu. Najczęściej jednak pojawiają się one w okolicach 4-6 tygodnia.

Najwcześniejszym symptomem ciąży jest tzw. krwawienie implantacyjne. To niewielki upływ krwi, do którego dochodzi, gdy zarodek, zagnieżdżając się w macicy, natrafi na naczynie krwionośne. Nie u wszystkich kobiet jednak ono występuje.

Kolejne objawy to drażliwość, zmienność nastrojów i irytacja. Za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest gospodarka hormonalna – wzrost estrogenów, progesteronu, gonadotropiny kosmówkowej, prolaktyny kortyzolu, hormonu wzrostu czy insulinopodobnego czynnika wzrostu.

Zobacz także

Do wczesnych objawów ciąży należy również obrzmiałość piersi. Biust jest wrażliwy na dotyk, pobolewa, niekiedy widać naczynia krwionośne. Przyczyną są również zmiany hormonalne.

Jednym z ciekawszych symptomów jest nadwrażliwość na zapachy. W tym czasie gust kobiety może się całkowicie zmienić. Ulubione perfumy mogą stać się nie do zniesienia. Wiele przyszłych mam nie może znieść zapachu kawy, benzyny, spalin czy papierosów.

Zmiana poziomu hormonów sprawia, że kobiety czują się senne, zmęczone i osłabione. Gwałtowny rozwój płodu w pierwszych miesiącach zabiera organizmowi matki dużo energii.

10 pierwszych oznak ciąży
10 pierwszych oznak ciąży [11 zdjęć]

Minęło kilka tygodni odkąd miałaś ostatnią miesiączkę, a następna nie nadchodzi. Zastanawiasz się, czy

zobacz galerię

Jednym z bardziej znanych objawów są poranne mdłości. Wynikają one z wysokiego stężenia hormonu HCG. Jest on podobny do hormonu produkowanego przez tarczycę, TSH. HCG aktywuje receptory hormonów tarczycy, przez co pojawiają się objawy nadczynności - nudności, złe samopoczucie, przyspieszone bicie serca, uderzenia gorąca, drażliwość.

Jednak najczęstszym objawem są wymioty. Powoduje je zwiększony poziom progesteronu w organizmie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.