Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Aktywne wychowanie (recenzja)

Książek o wychowaniu dzieci jest tysiące. Począwszy od poradników sygnowanych podpisami doktorów, lekarzy medycyny, psychologów, specjalistów, pedagogów, skończywszy na broszurach, które opierają się na danych aspektach wychowawczych. I które wybrać? Po jaką książkę sięgnąć, by zobaczyć co tak naprawdę jest ważne, istotne w wychowaniu dziecka?

 Aktywne wychowanie  - Ross Campbell
Aktywne wychowanie - Ross Campbell

zobacz galerię

Proponuję lekturę książki autorstwa Rossa Cambella pod tytułem „Aktywne wychowanie”. Sam autor informuje w niej, że publikacji o podobnej tematyce jest mnóstwo, jednakże wybranie dobrej , Ba! najlepszej, jest dość trudne. Żyjemy bowiem w świecie, który bardzo szybko się zmienia i stawia przed młodymi ludźmi coraz to nowe wyzwania. Cambell w swej książce stara się pokazać co poszło nie tak? Dlaczego dzieci z dobrych domów są tymi, które sprawiają problemy? Jak można temu zaradzić i jak zmienić? Opiera się także na tezie, że zawsze istnieje jakieś rozwiązanie.

Co stanowi podstawę rozważań Cambella? Nie słowa lecz czyny, gesty, działania. Nie wystarczy bowiem mówić dziecku, że się je kocha, że jest grzeczne, mądre i idealne. Trzeba je także motywować poprzez własne zachowanie, przytulać oraz działać aktywnie razem z dzieckiem. Być razem z dzieckiem, a nie obok niego. Być fizycznie rodzicem, a nie tylko na papierze. To trudne, ale wykonalne, co pokazuje Cambell.
Co jest dobre w owej książce, to multum przykładów. Autor nie posługuje się wzorcem Pani X , Pana Y i ich dziecka Z, lecz podaje fakty. Autentyczne zdarzenia, które miały miejsce w bliższej bądź dalszej przeszłości. Na ich analizie demonstruje błędy, problemy i możliwe ich rozwiązania. Każde z działań składające się na wychowanie dziecka nazywa kamieniem węgielnym. W sumie jest ich 4 obok innych porad i zagadnień. Każdy z owych kamieni stanowi fundament do prawidłowego wychowania potomka.

Kamieniami są:

  • opiekuńcza miłość
  • przyuczanie i dyscyplina
  • fizyczna i emocjonalna ochrona
  • sztuka panowania nad gniewem.
Aktywne wychowanie (recenzja)
Aktywne wychowanie (recenzja) (123rf)

Prócz typowych problemów wychowawczych, autor przedstawia także wpływ mass mediów na rozwój dzieci, a także ostrzega przed chorobą XXI wieku, zwaną depresją. Pomaga ją zdiagnozować i radzić sobie z jej postępem. Co jest ciekawe, Cambell jako bazę swej pracy traktuje Pismo Święte i niejednokrotnie przedstawia cytaty z Ewangelii. Czy jest to pomocne? Dla religijnych rodziców na pewno, jest to przecież wielkim autorytetem. Dla niepraktykujących zaś stanowi doskonałą odskocznię od codziennej dawki prostych słów i porad z brukowych kolorowych magazynów.
Książka jest na pewno warta zainteresowania i przeczytania. Polecam rodzicom dzieci w każdym wieku.

Ewelina Niestrawska-Mazur

Aktywne wychowanie
Ross Campbell
Oficyna Wydawnicza Vocatio
Warszawa 2007

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.