61-latka urodziła. Przekazano, w jakim stanie jest dziecko
Wyjątkowe wieści z Macedonii Północnej: 61-letnia kobieta, która przez 37 lat bezskutecznie starała się o ciążę, wreszcie doczekała się dziecka. Zdrowy chłopczyk urodził się poprzez cesarskie cięcie. Ważył 2,35 kg i mierzył 48 cm. Przyszedł na świat dzięki zamrożonej komórce jajowej.
1. 61-latka urodziła zdrowego chłopca
Po ponad trzech dekadach bezskutecznych prób zajścia w ciążę 61-letnia mieszkanka Macedonii Północnej doczekała się narodzin zdrowego syna.
Poród odbył się w Klinice Ginekologii i Położnictwa w Skopje. Dyrektor placówki, Irena Papestiew, poinformowała na konferencji prasowej: "To pierwsza pacjentka w naszym kraju, która zaszła w ciążę z własnej zamrożonej komórki jajowej, przeszła w Macedonii Północnej zabieg in vitro, a całą ciążę była monitorowana także w kraju".
Chłopiec, któremu nadano imię Petar, urodził się zdrowy przez cesarskie cięcie. Noworodek waży 2,35 kg i mierzy 48 cm. We wtorek wraz z mamą opuścił szpital, by rozpocząć nowe życie w domu.
Droga do macierzyństwa była dla kobiety wyjątkowo trudna. Przez 37 lat przeszła dziesięć nieudanych zapłodnień in vitro i doświadczyła dziesięciu poronień. Ciążę komplikowały dodatkowo cukrzyca oraz wysokie ciśnienie krwi, co wymagało stałej opieki lekarskiej.
Mimo licznych przeciwności i ryzyka związanego z późnym macierzyństwem historia ta zakończyła się szczęśliwie. Sukces ten daje nadzieję wielu parom borykającym się z problemami z płodnością i podkreśla znaczenie postępu medycyny reprodukcyjnej w Macedonii Północnej.
2. Ciąże geriatryczne coraz częstsze
Ciąża po 35. roku życia, określana często jako geriatryczna, wiąże się z istotnym wzrostem ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu. W tym wieku zwiększa się m.in. prawdopodobieństwo zespołu Downa, Edwardsa czy Patau. Dlatego przyszłym matkom zaleca się szczególny nadzór medyczny oraz dodatkowe badania prenatalne w celu wykluczenia tych schorzeń.
Statystyki wskazują, że w Polsce coraz później kobiety decydują się na pierwsze dziecko. W 1995 roku średni wiek pierworódek wynosił 23,7 lat, natomiast w 2022 roku wzrósł do 28,2 lat, co stanowi różnicę 4,5 roku. Mimo tego, Polska nadal utrzymuje jedną z najniższych średnich w Unii Europejskiej. Równocześnie obserwuje się wzrost liczby ciąż po 35. i 40. roku życia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl