Trwa ładowanie...

Przepisanie dziecka do innej szkoły. Jak to zrobić?

 Agnieszka Gotówka
13.02.2023 11:41
Przepisanie dziecka do innej szkoły. Jak to zrobić?
Przepisanie dziecka do innej szkoły. Jak to zrobić? (https://pixabay.com/)

Przepisanie dziecka do innej szkoły może wynikać albo ze zmiany miejsca zamieszkania, albo z chęci zmiany dotychczasowego otoczenia, np. w wyniku konfliktu z rówieśnikami. Jak powinna wyglądać ta procedura? Podpowiadamy, jak zmienić szkołę podstawową i średnią.

spis treści

1. Przepisanie dziecka do innej szkoły: powody

Jeśli się przeprowadzamy, zmiana szkoły podstawowej lub średniej niekiedy bywa konieczna, zwłaszcza jeśli będziemy mieszkać w innym mieście. Zdarza się jednak, że decyzja ta jest podyktowana innymi powodami. Może wiązać się m.in. ze zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomem nauczania w danej placówce lub brakiem porozumienia z rówieśnikami albo nauczycielami. Zdarza się też, że dziecko jest prześladowane przez koleżanki i kolegów lub nie czuje się w szkole komfortowo.

Trzeba pamiętać, że zmieniając miejsce nauki, trzeba przygotować uzasadnienie przeniesienia dziecka do innej szkoły. Stanowi ono element oficjalnego dokumentu kierowanego do dyrektora obecnej placówki, które powinno zawierać:

  • miejscowość i datę,
  • dane prawnego opiekuna,
  • adresata dokumentu (w tym wypadku dyrektora placówki),
  • imię i nazwisko ucznia, jego rok urodzenia oraz klasę, do której uczęszcza uczeń,
  • nazwę i adres placówki, do której ma zostać przeniesiony,
  • uzasadnienie przeniesienia dziecka do innej szkoły,
  • podpis opiekuna prawnego.
Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"
Czterodniowy tydzień w szkole poprawia wyniki w nauce
Czterodniowy tydzień w szkole poprawia wyniki w nauce

Weekend trwający 3 dni i krótszy tydzień nauki? To marzenie wielu uczniów, które wcale nie należy do

przeczytaj artykuł

2. Jak zmienić szkołę krok po kroku?

W pierwszej kolejności porozmawiaj z dzieckiem i wspólnie zastanówicie się, czy podejmujecie właściwą decyzję. Jeśli to uczeń nalega na zmianę szkoły, dowiedz się, dlaczego. Być może jest jakiś problem, który nie zniknie nawet wtedy, gdy dziecko pójdzie do innej placówki.

Jeśli jednak podejmiecie ostateczną decyzję, należy udać się na rozmowę do dyrektora szkoły. Przedstawcie swoje argumenty i uzsadnijcie swoją decyzję. Na spotkanie zabierzcie też ze sobą podanie o przeniesienie dziecka do innej szkoły.

Pamiętajcie, że teoretycznie dyrektor może nie wyrazić zgody na zmianę szkoły, choć w praktyce zdarza się to rzadko. Może to dotyczyć m.in. sytuacji, gdy istnieją znaczące różnice między programem realizowanym w aktualnej szkole dziecka, a placówce, do której ma zostać przeniesione.

Musicie też porozmawiać z dyrektorem nowej szkoły, czy wyraża zgodę na przyjęcie nowego ucznia.

Koniecznie też dopytajcie, jakie dokumenty musicie zabrać ze szkoły, by móc przekazać je do nowej szkoły. Za uczniem "pójść" muszą: jego karta zdrowia, karta szczepień oraz dowód wpłaty na ubezpiecznie.

Cała procedura przeniesienia dziecka do innej placówki jest krótka. Jeśli dopełnicie formalności i nie napotkacie żadnych problemów, po 1-2 dniach uczeń może zacząć chodzić do nowej szkoły.

Algorytm zachęca nastolatki do samookaleczeń. Niepokojące wyniki badań social mediów
Algorytm zachęca nastolatki do samookaleczeń. Niepokojące wyniki badań social mediów

Naukowcy przeprowadzili badania, by sprawdzić poziom bezpieczeństwa nastolatków w mediach społecznościowych.

przeczytaj artykuł

3. Jak przenieść dziecko do innej szkoły w trakcie roku szkolnego?

Najprościej jest zmienić szkołę w wakacje lub między semstrami (w ferie). Wtedy też dziecko ma czas na przygotowanie się na nadchodzące zmiany.

Zdarza się jednak, że zmiany szkoły trzeba dokonać z dnia na dzień. Procedura przeniesienia jest wówczas taka sama jak w czasie wakacji. Różnicą jest jedynie obowiązek dostarczenia arkusza ocen (jednak warto o to dopytać, bo niekiedy placówki przesyłają go między sobą).

Pamiętajmy też, że sama wiedza jak przenieść się do innej szkoły naszą pociechę może nie wystarczyć. Bardzo ważne jest też zrozumienie dziecka i jego emocji. Mogłoby się wydawać, że zmiana szkoły to nic takiego, jednak dla młodego człowieka to duże wyzwanie, zwłaszcza jeśli starą placówkę opuszcza z dużym bagażem doświadczeń.

Następny artykuł: Znęcanie się w szkole
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze