Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Zgrzytanie zębami u dzieci

Avatar placeholder
09.10.2020 13:19
Zgrzytanie zębami u dzieci
Zgrzytanie zębami u dzieci

Zgrzytanie zębami u dzieci to dość powszechna dolegliwość. Najczęściej ujawnia się podczas snu. Co jednak zrobić, gdy zauważysz, że maluch ma ten problem? Może dolegliwość pojawia się u niego nie tylko nocą, ale także w ciągu dnia? Gdzie szukać przyczyn takiego odruchu? Co może sygnalizować zgrzytanie zębami? I jak postępować, by pozbyć się uciążliwych nieprawidłowości?

spis treści

1. Przyczyny i konsekwencje zgrzytania zębami

Za nocne zgrzytanie zębami u dzieci może odpowiadać owsica. Jest to częsta choroba wieku dziecięcego. Powszechnie określa się ją mianem choroby brudnych rąk. Nie w każdym przypadku zarażenie owsikami jest spowodowane zaniedbaniami higienicznymi. Jaja owsików mogą przedostać się do organizmu człowieka również drogą wziewną. Są po prostu wdychane wraz z unoszącym się w powietrzu kurzem. Częste mycie rąk wcale nie daje gwarancji ochrony przed zachorowaniem.

Zgrzytanie zębami podczas snu u dzieci stanowi jeden z objawów owsicy. Może pojawiać się w nocy, ale także w ciągu dnia. Oprócz charakterystycznego zgrzytania zębami występują też inne symptomy choroby, takie jak: drapanie się w okolicy odbytu z powodu silnego świądu, bóle brzucha i głowy, brak apetytu, zwiększona ochota na słodycze, apatyczność i kłopoty z koncentracją.

Nawyki, które szkodzą zdrowiu dziecka
Nawyki, które szkodzą zdrowiu dziecka [7 zdjęć]

Ssanie kciuka, długie picie z butelki czy używanie smoczka. Czy wiesz, że te nawyki mogą szkodzić dziecku?

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Ile minut należy myć zęby?"

Zgrzytanie zębami jako dolegliwość sama w sobie określana jest mianem bruksizmu. Najczęściej występuje u dzieci do 6. roku życia. Pojawia się zazwyczaj w tych okresach, kiedy u dziecka zaczyna się ząbkowanie, najpierw przy mlekaczakach, a później zębach stałych. Jednak nie samo pojawienie się zębów jest przyczyną zgrzytania. Jak twierdzą lekarze, głównymi powodami są wady zgryzu oraz stres.

Zgrzytanie zębami u dzieci podczas snu dla otoczenia wcale nie musi być uciążliwe, ale nieleczone niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Prowadzi do znacznego osłabienia uzębienia, ścierania szkliwa nazębnego, kruszenia się ząbków, bóli stawów żuchwowych, a nawet ich uszkodzenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Leczenie bruksizmu

Leczenie bruksizmu skupia się na ustaleniu, czy zgrzytanie zębami u dziecka jest powodowane silnymi przeżyciami, zbyt dużą wrażliwością czy istniejącymi wadami zgryzu. Jeśli w czasie wizyty u stomatologa dowiesz się, że twoje dziecko ma wady w uzębieniu, leczenie będzie opierać się na nauce prawidłowego ustawiania szczęki. Stomatolog może zalecić stosowanie specjalnej szyny odciążającej.

Jeśli zgryz malca nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, za zgrzytanie zębami u dzieci może odpowiadać napięcie nerwowe i stres. Dla malucha powodem do nocnego niepokoju mogą być nieporozumienia z rówieśnikami lub rodzeństwem, stres przed szkolnymi zajęciami czy reprymenda od rodziców.

Zobacz także:

Dziecko odreagowuje silne emocje, których doznało w ciągu dnia, poprzez nocne zgrzytanie zębami. Bardzo ważne jest zatem to, aby umiejętnie rozładować niepokój i napięcie przed zaśnięciem. W tym celu wystarczy spokojna rozmowa z dzieckiem o jego troskach czy zmartwieniach, przeczytanie bajki, ciepła kąpiel przed snem czy po prostu czułe pogłaskanie szkraba po główce.

Zgrzytanie zębami u dzieci jest oznaką zmian, które wymagają interwencji ze strony rodziców. Nie można ich bagatelizować. Czasami w leczeniu tej dolegliwości wystarcza po prostu bliskość i czułość opiekunów, niekiedy zaś zgrzytanie zębami to objaw somatycznych schorzeń (np. owsica), które wymagają leczenia farmakologicznego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze