Trwa ładowanie...

Zaburzenia snu u dzieci

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 09.05.2017 15:29
Zaburzenia snu u dzieci
Zaburzenia snu u dzieci

Zaburzenia snu u dzieci mogą być podzielone na dwie kategorie – te, które objawiają się tym, że dziecko jest ciągle senne i zmęczone, pomimo iż sporo śpi i te, które wiążą się z trudnością w zaśnięciu. Zaburzenia snu dziecka powinny być jak najszybciej zdiagnozowane i leczone. Jeśli twoje dziecko ma stałe problemy z zaśnięciem, często się budzi w nocy, jest senne w ciągu dnia, konieczna jest wizyta u lekarza.

1. Jakie mogą być zaburzenia snu u dzieci starszych?

  • Nocne lęki

Ten problem ze snem dotyka najczęściej dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Dziecko może nagle się obudzić w nocy z problemami z oddechem, szybkim biciem serca i krzykiem. Taki atak może trwać od 5 do nawet 30 minut. To zaburzenie snu często jest związane ze stresującą sytuacją. Należy wtedy zadbać o odpowiedni odpoczynek i odstresowanie.

  • Moczenie się
Zobacz film: "Zaburzenia snu [Wirtualna Poradnia]"

Jest to częste zaburzenie snu u dzieci. Zdarza się u dzieci, które zapadają w szczególnie głęboki sen, podczas którego nie odczuwają parcia na pęcherz, a także u dzieci, które nie mają jeszcze prawidłowo rozwiniętego pęcherza. Jeśli nocne moczenie często się powtarza, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty

  • Bezdech senny

Występuje u 3% dzieci. Jest spowodowany powiększeniem migdałków, które blokuje przepływ powietrza podczas wdechu i wydechu. Wycięcie migdałków przynosi ulgę w tym schorzeniu.

2. Zdrowy sen niemowlaka

Jeśli sen niemowlaka jest niespokojny, dziecko często się budzi i nie może zasnąć, to niepokój rodziców jest uzasadniony. Jeśli takie objawy trwają przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Chroniczny brak odpowiedniej ilości snu dziecka jest poważną przeszkodą w prawidłowym rozwoju. Każde dziecko powinno spać powyżej 6 godzin dziennie. Noworodki potrzebują nawet do 16 godzin dziennie snu. Jeśli dziecko jest wcześniakiem lub choruje, czas snu dziecka ulega wydłużeniu.

Aby rozpocząć odpowiednie leczenie zaburzeń snu dziecka, pomocne jest rozpoznanie przyczyny zaburzenia. Problemy ze snem u dzieci są bardzo często spowodowane schorzeniami układu oddechowego. Jeśli martwisz się o sen niemowlaka, zaobserwuj jak oddycha podczas snu. Czy dziecko głośno oddycha? Czy podczas snu ma otwartą buzię lub chrapie? Czy występuje ślinienie się? Czy zasychają mu usta i pojawia się alergia? Jeśli obserwujesz takie objawy u dziecka, oznacza to, że ma ono problemy z układem oddechowym. Dzieci, nawet z łagodnymi schorzeniami układu oddechowego, mają duże problemy ze snem.

Szacuje się ze aż 90 % zaburzeń snu pozostaje niezdiagnozowane i nieleczone. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości odnośnie prawidłowego snu dziecka, udaj się do specjalisty.

Ewa Janeczko

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze