Trwa ładowanie...

Zabawy urodzinowe dla dzieci - propozycje

Avatar placeholder
18.02.2018 19:33
Zabawy urodzinowe dla dzieci - propozycje
Zabawy urodzinowe dla dzieci - propozycje

Urządzając kinderbal, trzeba zadbać o to, by maluchy nie zaczęły się nudzić. Często nie pomaga pokój pełen zabawek ani zaganianie dzieci do zabawy – „No, pobawcie się w coś”. Przyjęcie urodzinowe trzeba wcześniej dobrze zaplanować, czyli ustalić, kogo się zaprosi, wysłać zaproszenia (dziecko samo może je przygotować), zastanowić się, czy dorośli również będą aktywnymi uczestnikami zabaw urodzinowych, przygotować tort, mały poczęstunek oraz zadbać o wystrój pokoju małego solenizanta.

Istotnym aspektem organizacji imprezy urodzinowej jest wymyślenie ciekawych zabaw. Trzeba pamiętać, by gry były dostosowane do wieku dzieci. Warto pomyśleć o zadaniach grupowych, wówczas zabawie towarzyszy zacięta rywalizacja i emocje. Pamiętaj też o przygotowaniu małych upominków dla zwycięzców poszczególnych zabaw.

1. Zabawy urodzinowe dla dzieci - propozycje

  1. Pudełko z zadaniami – uczestnicy imprezy siadają na podłodze w okręgu. Prowadzący zabawę włącza muzykę, w takt której maluchy podają sobie małe pudełko. W pudełku tym znajdują się karteczki, na których zapisane są różne zadania do wykonania, np. zaśpiewaj piosenkę, powiedz wierszyk, opowiedz kawał. Kiedy muzyka milknie, osoba trzymająca pudełko losuje z niego jedną karteczkę, a następnie wykonuje zadanie. Zabawa trwa tak długo aż pudełko zostanie opróżnione ze wszystkich karteczek.
  2. Kolorowe kąty – aby móc przeprowadzić tę zabawę, wcześniej trzeba przygotować pokój. W każdym kącie pomieszczenia, w którym bawią się dzieci, wiesza się balony w jednym kolorze – jeden kąt to same czerwone balony, drugi – zielone i tak dalej. Dzieci poruszają się w rytm włączonej muzyki. Gdy muzyka milknie, wołasz „zielony” i wówczas maluchy muszą pobiec do odpowiedniego miejsca.
  3. Urodzinowy pociąg – każde dziecko otrzymuje kartkę papieru, na której rysuje jeden wagonik pociągu. Solenizant ma za zadanie narysować lokomotywę. Kiedy dzieci skończą swoje prace, rysunki przykleja się do ściany, tworząc w ten sposób długą ciuchcię.\
  4. Kalambury – dzielimy dzieci na dwie drużyny. Jedna drużyna wymyśla tytuł jakiejś książki, filmu albo bajki i podaje na ucho osobie z przeciwnej grupy. Osoba ta jest „osobą pokazującą”, która musi bez używania słów, na migi pokazać tytuł w taki sposób, by jego drużyna mogła odgadnąć, o jaki tytuł chodzi. Kiedy dzieci odgadną tytuł, następuje zmiana drużyn – ta grupa, która odgadywała, teraz wymyśla tytuł dla drużyny przeciwnej.
4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem
4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem [5 zdjęć]

Coraz częściej zdarza się, że tata pracuje do późnych godzin i wracając do domu, nie ma już siły na

zobacz galerię
Zobacz film: "Ciekawe zabawy dla przedszkolaka"
  1. Stop – dzieci siadają w okręgu. Jedno dziecko, najlepiej ochotnik, stoi do reszty tyłem. Na sygnał malucha dzieci w kółku podają sobie kolejno jakiś przedmiot, np. maskotkę. W pewnym momencie dziecko mówi „Stop!” i maluch z kółka, który trzyma w tej chwili zabawkę, odpada z gry. Zabawa trwa do momentu wyłonienia zwycięzcy.
  2. Taniec z miotłą – do zabawy potrzeba nieparzystej liczby maluchów. Jeśli jedno dziecko zostaje, może pomóc w obsłudze sprzętu muzycznego. Dzieci dobierają się w pary, a maluch bez pary otrzymuje miotłę. Zostaje włączona skoczna muzyka, w takt której maluchy tańczą, osoba z miotłą także. Kiedy muzyka cichnie, dzieci muszą poszukać sobie nowej osoby do pary. Dziecko, które do tej pory tańczyło z miotłą, również poszukuje sobie nowego partnera do tańca. Zabawę powtarza się kilkakrotnie, by każdy szkrab miał szansę zatańczyć z miotłą.
  3. Autoportrety – przygotuj duże arkusze szarego papieru dla każdego uczestnika zabawy urodzinowej. Każde dziecko układa się na swoim arkuszu, a inne maluchy mają za zadanie go obrysować kredkami. Następnie odrysowane dzieci kończą swoje autoportrety poprzez domalowanie szczegółów.
  4. Ciepło, zimno – klasyczna, dobrze znana zabawa. Jedno dziecko wychodzi z pokoju, gdy w tym czasie reszta maluchów chowa w jakimś miejscu dany przedmiot, np. lalkę. Następnie dziecko, które wyszło z pokoju, ma za zadanie znaleźć schowaną rzecz. Poszukiwaczowi pomagają dzieci, krzycząc „ciepło”, „zimno”, „cieplej”. Zabawę można powtarzać, by każde dziecko miało szansę coś znaleźć.
  5. Kto to? – jedno dziecko staje do reszty maluchów plecami, a drugi szkrab z grupy dzieci opisuje wybraną przez siebie osobę z drużyny, np.: „Ta osoba ma zielone oczy, długie, proste włosy, ubrana jest w żółtą koszulkę i granatową spódnicę w białe kropki”. Dziecko stojące tyłem musi odgadnąć, o kogo chodzi. Jeśli odgadnie, odwraca się do grupy i wybiera kolejne dziecko, które będzie odgadywało osobę na podstawie jej opisu.
  6. Wzajemne karmienie – dzieci dobierają się w pary. Zabawa polega na tym, że jeden maluch karmi drugiego (np. lodami, kisielem), przy czym oboje mają przewiązane oczy opaskami. Gwarantowana dobra zabawa urodzinowa i mnóstwo śmiechu! Pamiętaj wcześniej, aby zabezpieczyć ubrania dzieci przed zabrudzeniem.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

  1. Na farmie – przygotowujemy wcześniej taką liczbę karteczek, ile jest dzieci. Na każdej kartce zapisujemy nazwę innego zwierzątka, np. kot, pies, koń, krowa, owca, kura. Każde dziecko losuje dla siebie kartkę i od tej pory musi wcielić się w rolę zwierzęcia. Prowadzący zabawę czyta historyjkę o życiu na farmie, w której padają nazwy różnych zwierząt. Kiedy wymieni nazwę danego zwierzęcia, dziecko musi naśladować odgłosy wydawane przez to stworzenie. Im częściej pojawiają się nazwy zwierząt, tym większa radość dzieci. Największa frajda jest wówczas, gdy kilka zwierząt jednocześnie musi wydawać odgłosy.
  2. Balonowe twarze – każdemu dziecku rozdajemy po jednym balonie. Zadanie polega na nadmuchaniu balonu, a następnie narysowaniu śmiesznej minki na balonie za pomocą kolorowych mazaków. Na koniec można urządzić konkurs na najśmieszniejszą balonową minkę.
  3. Talerz smakołyków – na dużej tacy przygotowujemy kawałki różnych produktów spożywczych (cząstki pomarańczy, plasterki jabłka, tabliczki czekolady, plastry bananów, herbatniki, kawałki żółtego sera, słone paluszki, orzeszki arachidowe itp.). Wszystko na tacy przykrywamy ścierką, aby nic nie było widać. Dzieci z zawiązaną chustką na oczach podchodzą do tacy i dostają kęs do spróbowania. Każde dziecko musi odgadnąć, co zjadło.
  4. Medaliony – na dzień przed imprezą urodzinową dziecka przygotuj masę solną (jedna szklanka mąki, pól szklanki soli, pół szklanki wody) i schowaj do lodówki owiniętą w folię. Przygotuj tyle masy solnej, by każdy uczestnik zabawy dostał kulkę wielkości średniego jabłka. Zadanie polega na wykonaniu medalionu z odciśniętej w masie własnej dłoni.
  5. Kogo brak? – ochotnik z grupy wychodzi z pokoju, gdy w tym czasie jedno z dzieci chowa się za parawanem, pod kocem lub za kanapę. Wołamy wyproszonego, który musi odgadnąć, kogo brakuje wśród zaproszonych gości.
  6. Moja mama – małe dzieci uwielbiają rysować, dlatego na zabawie urodzinowej można zaproponować szkrabom zadanie polegające na narysowaniu portretu własnej mamy. Następnie każda z mam musi odgadnąć, który rysunek jest portretem wykonanym przez jej malucha. Wszystkie prace można przywiesić na drzwiach lub ścianie pokoju i urządzić miniwystawę.
  7. Króliczki na polanie – zabawa dla maluchów. Dzieci przy muzyce kicają po pokoju. Kiedy muzyka przestaje grać, prowadzący zabawę woła: „Lisek na łące!”. W tym czasie każde dziecko musi zastygnąć w bezruchu, by nie zwabić drapieżnika.
  8. Wyścigi – przed rozpoczęciem zabawy wyznacza się trasę wyścigów, linię startu i mety oraz ustawia się kilka torów przeszkód. Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko ma zawiązane chustką oczy, drugie pełni rolę przewodnika – musi tak sterować „niewidzącym” dzieckiem, by doszło do linii mety. Wygrywa para, która pokona trasę w najkrótszym czasie.
  9. Łowienie jabłek – w dużą miednicę nalewamy wody i wrzucamy kilka jabłek. Każde dziecko kolejno próbuje wyłowić jabłko za pomocą ust, podczas gdy reszta grupy je dopinguje. Dla utrudnienia można wcześniej pourywać ogonki z jabłek.
  10. Wspólna bajka – kiedy dzieci są już zmęczone różnymi zabawami i konkursami, warto zaproponować wspólne opowiadanie bajki. Dzieci siadają w okręgu. Osoba dorosła zaczyna mówić „Pewnego dnia mała pszczółka…”. Dziecko, które siedzi obok, kontynuuje opowieść, wymyślając dalszą część historii i tak kolejno każde z dzieci wymyśla pomysły na ciekawe zakończenie bajki.

Zobacz także

To tylko niektóre propozycje zabaw urodzinowych dla dzieci. Maluchy mogą chętnie bawić się do tradycyjnych zabaw, jak „Ojciec Wergiliusz” czy „Baloniku nasz malutki…”. Starsze dzieci zapewne będą oczekiwały większych atrakcji.

Urządzając kinderbal, warto pomyśleć o różnych kategoriach zabaw – zabawach ruchowych, zabawach rysunkowych czy kreatywnych.

Dzięki powyższym propozycjom dzieci będą się świetnie i bezpiecznie bawić na urodzinach
Dzięki powyższym propozycjom dzieci będą się świetnie i bezpiecznie bawić na urodzinach (123RF)

Kiedy jest ciepło, przyjęcie urodzinowe można urządzić w ogrodzie – mamy wówczas większe pole manewru. Dzieciaki mogą sobie zorganizować zawody na świeżym powietrzu, ustawiać tory przeszkód, pokonywać slalomy albo grać w piłkę. Dziecięca wyobraźnia jest bujna, dlatego każdy uczestnik kinderbalu może zaproponować swój pomysł na zabawę. Dzieci na pewno znajdą sposób na niebanalne urodziny!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze