Ułożenie pośladkowe dziecka

Choć dziecko przez znaczną część ciąży fika koziołki w brzuchu mamy, do woli zmieniając swoją pozycję, z tygodnia na tydzień ma w nim coraz mniej miejsca. W ostatnich tygodniach ciąży na ogół ogranicza się więc do wiercenia i rozpychania. To, w jakiej pozycji zastanie dziecko poród, ma istotne znaczenie. Większość dzieci (9 na 10), mniej więcej w 32 tygodniu ciąży, przyjmuje prawidłowe ułożenie, główką do dołu. Jeżeli tego nie zrobi, po 34 tygodniu będzie mu coraz trudniej. Niektóre maluchy zostają w tzw. ułożeniu pośladkowym (położeniu miednicowym). Oznacza to, że w kierunku szyjki macicy zwrócona jest nie główka, lecz pupa. Nie jest to sytuacja komfortowa ani dla rodzącej i dziecka, ani dla lekarza odbierającego poród. Główka powinna rodzić się pierwsza, bo jest największa i toruje drogę reszcie ciała. Gdy kolejność ulega odwróceniu, pojawia się ryzyko utknięcia jej w kanale rodnym, niedotlenienia malucha i urazów okołoporodowych. Dlatego w takich przypadkach wykonuje się poród przez cesarskie cięcie.

Spis treści:
 1. 1. Przyczyny ułożenia pośladkowego
 2. 2. Położenie miednicowe
 3. 3. Jak ułożone jest dziecko w brzuchu?
 4. 4. Położenie miednicowe a poród
 5. 5. Jak obrócić dziecko w brzuchu?

1. Przyczyny ułożenia pośladkowego

Choć zdarza się, że pośladkami w dół ustawiają się całkowicie zdrowe dzieci zdrowych mam, na ogół położenie miednicowe wynika z jakiejś nieprawidłowości. Często ma miejsce, gdy poród rozpoczyna się przed 35 tygodniem ciąży, co oznacza, że dziecko mogło jeszcze nie przyjąć prawidłowej pozycji. Możliwe jest również wtedy, gdy jest prawdziwym maluszkiem lub ma towarzystwo w postaci brata lub siostry. Nieprawidłowej pozycji sprzyja duża ilość płynu owodniowego. Ponad to słabe mięśnie powłok brzusznych i macicy, która uległa rozluźnieniu w wyniku wcześniejszych porodów. Dzieci przyjmują ułożenie pośladkowe, gdy w macicy są mięśniaki, bądź w wyniku wrodzonej wady macica jest niewłaściwie zbudowana, występuje łożysko przodujące lub inna nieprawidłowość dotycząca jego umieszczenia.

2. Położenie miednicowe

Jak już wspominaliśmy, kombinacji, które mogą zaserwować nam dzieci jest kilka.
 • Położenie miednicowe zupełne (10%) - maluszek zgina nogi w biodrach i kolanach przykurczając je do brzuszka. W efekcie obwód pupy i stópek, które się przy niej znajdą, jest zbliżony do obwodu główki, co teoretycznie daje szansę na udany poród naturalny. Nie jest to bynajmniej jedyny warunek, jaki musi być spełniony!
 • Położenie miednicowe niezupełne – w nim dziecko co prawda zgięło nóżki w biodrach, ale kolana pozostawiło wyprostowane, w związku z czym jego nogi przylegają do tułowia.
 • Poza tymi ułożeniami mogą być jeszcze takie, gdzie nogi pozostają proste w biodrach, a na plan pierwszy wychodzą kolanka lub stopy – tzw. ułożenie kolankowe lub stópkowe. Ponieważ zdolności dzieci są nieograniczone, możliwe jest, że np. tylko jedna noga będzie skierowana do dołu. Ułożenia te zdarzają się bardzo rzadko.

3. Jak ułożone jest dziecko w brzuchu?

Skąd wiadomo, że dziecko ułożyło się w pozycji miednicowej? Po pierwsze, przyszła mama czuje kuksańce i kopnięcia w okolicach żeber i żołądka. Po drugie, serduszko dziecka daje się wysłuchać na dole maminego brzucha. Po trzecie badanie USG pokazuje „czarno na białym”, jak maluch się ułożył.
Wiedza o tym, czy dziecko przyjęło pozycję właściwą czy nie, ma ogromne znaczenie dla lekarzy. Dzięki niej mogą ograniczyć ryzyko wystąpienia w trakcie porodu sytuacji nieprzewidzianych i niebezpiecznych. W okolicznościach, gdy nie widzą szans na poród siłami natury, z góry zakładają cięcie cesarskie - chyba że dziecko w ostatniej chwili zmieni zdanie.

4. Położenie miednicowe a poród

Czym grozi poród naturalny przy ułożeniu pośladkowym?
 •  utknięciem główki, rodzącego się dziecka, w kanale rodnym;
 •  niedotlenieniem dziecka;
 •  urazami główki, gdy dojdzie do jej odgięcia w tył;
 •  urazami barków.
Ryzyko urazów okołoporodowych i zagrożenie dla dziecka przy porodzie naturalnym, gdy ułożyło się ono pośladkowo, jest znaczne. Nie oznacza jednak, że zawsze jest jednakowo wysokie i z góry zakłada cesarkę. Są sytuacje, kiedy można rozważać poród siłami natury.

By podjąć decyzję o sposobie zakończenia ciąży, konieczne jest zebranie i analiza wszelkich dostępnych „danych”. Ponieważ poród pośladkowy jest trudniejszy i bardziej męczący, stan ogólny kobiety oraz dziecka musi być bardzo dobry.
 •  Nie powinna to być pierwsza ciąża.
 •  Dziecko nie powinno być większe od poprzedniego.
 •  Szacunkowa waga malucha musi mieścić się w przedziale 2,5 – 3,5 kg, (inne źródła podają 1,8 – 4,0kg).
 •  Miednica kobiety powinna być odpowiednio duża.
 •  Dziecko znajduje się w ułożeniu pośladkowym właściwym.
 •  Główka musi być przygięta lub skierowana do przodu.
 •  Badanie dopochwowe nie wskazuje na istnienie przeszkód w przejściu główki poprzez drogi rodne.
Poza tym, przyjęcia porodu naturalnego w ułożeniu pośladkowym może podjąć się wyłącznie lekarz z doświadczeniem w prowadzeniu takich przypadków, na terenie szpitala, gdzie zabezpieczona jest możliwość natychmiastowego podania znieczulenia i rozwiązania ciąży metodą cięcia cesarskiego. W każdej innej sytuacji dla dobra dziecka i kobiety lekarz przeprowadzi cięcie cesarskie. Praktyka pokazuje, że jest to najchętniej i najczęściej stosowana praktyka.

5. Jak obrócić dziecko w brzuchu?

Można próbować dokonać tego drogą tzw. obrotu zewnętrznego. Jest to zabieg przeprowadzany wyłącznie przez doświadczonego lekarza. Wyłącznie w szpitalu, po 37 tygodniu ciąży, (gdyż jego skutkiem może być wzniecenie akcji porodowej), gdy nie ma przeciwwskazań takich jak np. krwawienia, małowodzie, ciąża mnoga, zbyt duże dziecko. Zabieg ten to nic innego jak próba „ręcznego” przekręcenia malucha poprzez powłoki brzuszne. Wykonywane pod kontrolą USG. Zabieg ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jego skuteczność szacowana jest średnio na 50% (maksymalnie 70%), bo dzieci lubią powracać z ustalonej przez lekarza pozycji do tej pośladkowej.
By zachęcić malucha do obrócenia się główką w dół, lekarze i położne zachęcają do rozmaitych ćwiczeń.
W leżeniu na plecach:
 •  biodra wysoko uniesione na poduszkach, a stopy oparte płasko o podłogę;
 •  jedna noga wyprostowana przylega do podłogi, druga wyprostowana do góry ile się da;
 •  nogi zgięte w kolanach, stopy przylegają do podłogi i przechylamy lewa noga w lewo, później prawa w prawo; jednocześnie lewa w lewo prawa w prawo; obie nogi złączone najpierw w lewo, a później w prawo.

W klęku podpartym:
 • ramiona ugięte, głowa na dłoniach, biodra powyżej i tak, co najmniej 10 minut, przy okazji można wykonywać okrężne ruchy bioder - niektórzy twierdzą, że ten sam efekt da wyszorowanie podłogi.
Ponadto część położnych i lekarzy twierdzi, iż pomocne są delikatne masaże maluszka i wizualizacja tego, jak przekręca się w odpowiednim kierunku. Nie zaleca się siedzenia na miękkich kanapach i fotelach, zakładania nogi na nogę. Kolana nie powinny znajdować się wyżej niż biodra. Kobieta w ciąży powinna pływać, szczególnie żabką, jak najczęściej siadać w rozkroku lub tzw. siadzie rozporowym, czyli ze złączonymi stopami przyciągniętymi jak najbliżej siebie i kolanami odwiedzionymi na zewnątrz najdalej jak można. Ma to wpływ na poprawę naturalnej elastyczności miednicy. Bez względu na to, jakie ćwiczenia przyszła mam będzie chciała zastosować, musi skonsultować to z lekarzem.

Aneta Stawiszyńska MArciniak

Porozmawiaj o tym na Szpitale »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Małgosia Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Ułożenie pośladkowe dziecka Małgosia:

Dziecko znajduje się w tzw. ułożeniu pośladkowych, kiedy jego pośladki albo nogi zwrócone są w dół w kierunku szyjki macicy. Taka pozycja występuje w 3 - 4% wszystkich porodów pojedynczych. Ryzyko ułożenia pośladkowego zmniejsza się wraz z zaawansowaniem...

Artykuły Wskazania do cesarskiego cięcia

Kiedy cesarskie cięcie?
Wskazania do cesarskiego cięcia Kiedy cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie to nic innego jak operacja polegająca na rozcięciu powłok brzusznych, ściany macicy i wyjęciu dziecka. Jest to zabieg wykonywany w sytuacjach zagrażających życiu dziecka lub matki. Wskazań do cięcia jest całe mnóstwo, przedstawiamy tylko...

Wskazania do cesarskiego cięcia Hemoroidy a poród

Ciąża to okres, kiedy obok radosnych chwil i odczuć często pojawiają się różne przykre dla kobiety przypadłości. Jedną z dość częstych i wstydliwych dolegliwości są problemy z wypróżnianiem się (zwiększone stężenie progesteronu w czasie...

Poród bliźniąt
Wskazania do cesarskiego cięcia Poród bliźniąt

Poród bliźniąt to dużo większe zagrożenie dla matki i dzieci niż poród jednego dziecka. Ciąża mnoga wiąże się z większym ryzykiem powikłań niż inne ciąże. W przypadku ciąży wielopłodowej w większości przypadków dochodzi do porodu przed terminem.

Wada wzroku a poród
Wskazania do cesarskiego cięcia Wada wzroku a poród

Wada wzroku a poród – czy to prawda, że z wadą wzroku nie można rodzić naturalnie? Nie do końca. Aby kwalifikować się do cesarskiego cięcia, przyszła mama musiałaby mieć bardzo dużą wadę wzroku – powyżej 20 dioptrii (przy wadzie powyżej...

Jak przebiega poród bliźniąt?
Wskazania do cesarskiego cięcia Jak przebiega poród bliźniąt?

W większości przypadków ciąża bliźniacza kończy się przed terminem (75%). Dzieci przychodzą na świat często po 37 tygodniu ciąży. W tym okresie są już rozwinięte i są w stanie samodzielnie funkcjonować – ich organy są już wykształcone. Czy to...

Cesarskie cięcie - wskazaniaOdtwórz wideo
Wskazania do cesarskiego cięcia Cesarskie cięcie - wskazania

Tak poważny zabieg jakim jest cesarskie cięcie nie może być wykonany na życzenie pacjentki. Niestety bardzo często zdarza się tak, że kobiety w obawie przed bólem proszą o wykonanie tej operacji. Wskazania do jej przeprowadzenia są jednak ściśle...

Cesarskie cięcie przy wadzie wzrokuOdtwórz wideo
Wskazania do cesarskiego cięcia Cesarskie cięcie przy wadzie wzroku

Wśród wskazań do wykonania cesarskiego cięcia wymienia się: stan po 2 x lub więcej cięciach cesarskich, przeszkody porodowe: mięśniaki macicy, guzy miednicy mniejszej, pheochromocytoma (guz nadnercza), wskazania kardiologiczne: koarktacja aorty,...

Ułożenie łożyska
Przeciwwskazania do porodu domowego Ułożenie łożyska

Fizjologicznie łożysko usadawia się w górnej części macicy. Jeżeli powstanie w dolnym odcinku macicy, mówi się o tzw. łożysku przodującym, które stanowi przeciwwskazanie do porodu domowego.

Nieśmiałość dziecka
Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia Nieśmiałość dziecka

Nieśmiałość, według psychologa Philipa Zimbardo, to złożona przypadłość, która obejmuje szerokie kontinuum, od lekkiego uczucia skrepowania, przez nieuzasadniony lęk przed ludźmi, aż do skrajnej nerwicy. Wydaje się, że nieśmiałość dziecka, obok...

Bilans dziecka
Bilans 2 latka Bilans dziecka

Bilanse zdrowia dzieci, to badania lekarskie, które istnieją w Polsce od 1976 roku. Są one obowiązkowe dla każdego maluszka i wykonywane po to, by wykryć ewentualne zaburzenia dziecka w rozwoju, mowie, a także sprawdzić (późniejsze bilanse...

Porady prawne dla rodziców Rejestracja dziecka

Akt urodzenia dziecka wystawiany jest w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zawiera takie informacje, jak: imiona, nazwisko dziecka, datę i miejsce urodzenia, płeć i dane rodziców. Dokument potwierdzający fakt narodzin otrzymuje się w szpitalu, w którym rodziło...

Porady prawne dla rodziców Pesel dziecka

Numer PESEL jest to 11-cyfrowy, stały symbol numeryczny, identyfikujący określoną osobę fizyczną. Zbudowany jest z daty urodzenia, liczby porządkowej, płci i liczby kontrolnej.

Choroby i dolegliwości malucha USG dziecka

USG dziecka pozwala na wykrycie nowotworów oraz nieprawidłowości w budowie narządów wewnętrznych. U niemowląt możliwe jest badanie USG mózgu, aż do momentu zrośnięcia się ciemiączka.

Chusty i nosidła dla niemowlaka Nosidełka dla dziecka

Nosidła i chusty zyskują coraz większą popularność wśród rodziców. Wychodzenie z domu z dzieckiem jest dużo prostsze, kiedy nie trzeba znosić po schodach wózka lub wnosić go do autobusu. Nosidła i chusty pozwalają także na utrzymanie...

Rozwój społeczny przedszkolaka Przyjaciel dziecka

Pierwszym przyjacielem dziecka - na dobre i na złe - jest rodzic, który wprowadza malucha w otaczający go świat, pokazuje co jest dobre, a co złe, i stanowi dla niego wzór do naśladowania. Niemniej jednak w rozwoju dziecka istotną rolę odgrywają...

Zakupy dla przedszkolaka Rower dla dziecka

Rower dla dziecka to doskonały prezent z okazji urodzin bądź innej okazji. Jazda na rowerze dostarcza bowiem dziecku niesamowitej porcji zabawy, pozytywnie wpływa na jego zdrowie, uczy zdolności koncentracji i utrzymywania równowagi. Dostępne na rynku...

Emocje dziecka
Płaczliwość dziecka Emocje dziecka

Kiedy po raz kolejny próbowałam załagodzić atak histerii mojego syna, uznałam, że już tak dłużej nie mogę i że idealną matką byłam, zanim urodziłam swoje dzieci. Wtedy wszystko wydawało się proste i na wszystko mogłam znaleźć sposób. Życie...

Gdzie nie zabierać dziecka?
Jak wzmocnić odporność malucha? Gdzie nie zabierać dziecka?

Jesteś mamą. Dopóki malec nie pójdzie do przedszkola, musisz poświęcać mu całe dnie - dbać, karmić, pielęgnować. Są jednak takie momenty, że musisz wyjść i odsunąć się na moment od macierzyńskich obowiązków, aby załatwić sprawy w urzędzie, pojechać do...

Metody wychowawcze Cierpliwość do dziecka

Nie ma idealnych rodziców. Mimo obietnic bycia wzorową mamą lub wzorowym tatą, często zdarza się stracić równowagę i nawrzeszczeć na szkraba. Jak nie tracić cierpliwości do dzieci?

Aktywność dziecka
Otyłość malucha Aktywność dziecka

Aktywność dziecka to pierwszy krok do pokonania otyłości i poprawienia samopoczucia. Zachęcajmy więc malucha do ruchu, a także uprawiajmy sport razem z nim.

Zdrowe żywienie przedszkolaka Odżywianie dziecka

Każdy z nas rodziców zadaje sobie pytanie - ile moje dziecko powinno jeść? Najprostsza odpowiedź brzmi: tyle, ile potrzebuje, żeby rosnąć i rozwijać się w prawidłowym rytmie. Siatki centylowe są doskonałym źródłem informacji, czy nasze dziecko rozwija...

Wycieczki Paszport dla dziecka

Od 19 lutego 2010 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące wyrabiania paszportu dla dziecka. Do tej pory dokument dla dziecka poniżej 5 roku życia był ważny przez 5 lat. Wymagana też była obecność dziecka w czasie składania wniosku paszportowego oraz...

Podwieczorek dla dziecka
Menu dla przedszkolaka Podwieczorek dla dziecka

Podwieczorek powinien być najprzyjemniejszym posiłkiem dnia – smakołykiem, na który dziecko przychodzi do domu punktualnie i dla którego zrobi wszystko (nawet będzie grzeczne cały dzień). Jednak, aby ten pyszny posiłek nie przerodził...

Metody wychowywania Słuchanie dziecka

Opieka nad pięciolatkiem, który zadaje nam masę pytań jest zadaniem bardzo trudnym do wykonania dla jednej osoby. Chodzi tutaj właśnie o sytuację, w której bardzo poważnie traktujemy wątpliwości małego człowieka. Bardzo dużym ułatwieniem...

Rozwój emocjonalny malucha Opór u dziecka

Jak mamy się zachować, kiedy półtoraroczny maluch kładzie się nam na podłodze sklepu w momencie, kiedy nie chcemy dorzucić do koszyka wymarzonej przez niego zabawki? Jak postępować, by w możliwie łagodny i sprawny sposób znaleźć kontakt...

Płacz dziecka
Aby Maluszek poczuł się lepiej Płacz dziecka

Jak zarządzać czasem w sytuacji, kiedy maluch cały czas płacze? Masz już dość? Zapomniałaś, co to cisza i spokój? Oto sposób, który pomoże ci zmierzyć się z tym problemem. Pojawienie się małego dziecka w domu jest okresem wielu burzliwych...

Uznanie dziecka
Samotne rodzicielstwo Uznanie dziecka

Uznanie dziecka to procedura prawna, którą określa Kodeks rodzinny i opiekuńczy w artykule 72. Stanowi ona sposób ustalenia ojcostwa, kiedy ojciec dziecka wyraża wolę uznania dziecka i deklaruje: „Tak, to jest moje dziecko”....

Histeria u dziecka
Agresja i autoagresja Histeria u dziecka

Histeria u dziecka nie oznacza, że z twoim dzieckiem dzieje się coś złego. Maluch krzycząc, kopiąc, wymachując rączkami wyraża swoją złość i bunt. Histeria u dzieci jest wyrazem powoli kształtującej się niezależności. Najczęstsze napady histerii można...

Dziecięce choroby Autyzm u dziecka

Autyzm wczesnodziecięcy należy do całościowych zaburzeń rozwoju. Objawia się głównie kłopotami w kontaktach społecznych, zaburzeniami rozwoju mowy i preferencją stałości środowiska.

Raport specjalny - Zadbaj o odporność dziecka zimą Świnka u dziecka

Świnka należy do chorób wieku dziecięcego, choć zarażeniu wirusem świnki mogą ulec również osoby dorosłe. Jakie są symptomy świnki u dzieci? Jak przebiega leczenie tej choroby?

Metody wychowywania Rozpieszczanie dziecka

Specjaliści są zgodni, że rozpieszczanie dziecka nie prowadzi do niczego dobrego. Dziecko musi wiedzieć, że rodzice stawiają mu pewne granice, by czuć się bezpiecznie.

Rehabilitacja dziecka
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rehabilitacja dziecka

Rehabilitacja dzieci ma za zadanie usprawnić ich codzienne życie i funkcjonowanie. Wśród najbardziej popularnych metod rehabilitacji dzieci wymienia się: NDT-Bobath, metodę Vojty i metodę Petö.

Akcesoria dla niemowlaka Smoczek dla dziecka

Dziecko przychodzi na świat z odruchem ssania. Ssanie jest dla malucha nie tylko sposobem odżywiania - zaspokaja też potrzebę bezpieczeństwa, ciepła i bliskości. Bywa pomocny w różnych sytuacjach.

Zwierzę dla dziecka
Zwierzęta Zwierzę dla dziecka

Jakie zwierzę kupić dla dziecka? Psa, kota, żółwia, królika, chomika, świnkę morską, myszkę, a może szczura? Jakie korzyści dla rozwoju szkraba daje obecność zwierzaka w domu?

Zdrowie dziecka
Tematy miesiąca Zdrowie dziecka

Za oknami na przemian ciepło i ładnie, to znów szaro, buro i pada. Po prostu jesień. Słońce, wciąż jeszcze, trzyma się nitek babiego lata i dopóki trwa ta „złota polska” – to jesień lubimy wszyscy. Gorzej, gdy nadchodzą...

Odporność u dziecka
Raport specjalny - Zadbaj o odporność dziecka zimą Odporność u dziecka

Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej zachorowalności na infekcje. Dotyczy to szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Wiele dzieci w tym okresie czekają nawracające stany górnych dróg oddechowych, które...

Śniadanie dla dziecka
Menu dla przedszkolaka Śniadanie dla dziecka

Śniadanie uważa się za najbardziej znaczący posiłek dnia. Jego obfitość i jakość mają bardzo duży wpływ na samopoczucie i dynamiczność organizmu w ciągu reszty dnia.

Rozwój fizyczny przedszkolaka Wzrok dziecka

Każda mama uwielbia czas, kiedy dziecko zaczyna wodzić za nami wzrokiem. Uśmiechamy się, gdy obserwujemy nasze dzieci i widzimy zachwyt w ich oczach nad poznawaniem świata. Pamiętajmy, bykontrolować wzrok dziecka przez całe dzieciństwo, bo to gwarantuje...

Aby Maluszek poczuł się lepiej Koszmary u dziecka

Nasze sny są stałym elementem nocnego życia mózgu. Wszyscy przeżywamy marzenia senne, również dzieci. Jeśli sen jest przyjemny i miły, dzieci budzą się wyspane i zadowolone, nawet wtedy, gdy nie pamiętają swojego snu. Natomiast koszmar nocy...

Rozwój emocjonalny malucha Płaczliwość dziecka

Płaczliwość dziecka jest bardzo frustrująca dla rodziców i szkraba. Opiekunowie chcą chronić maluchy przed przykrością, dyskomfortem, lękami, ale czasami mimo szeregu starań, dzieci płaczą bezustannie. Płacz dziecka to podstawowy komunikat dla...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij