Trwa ładowanie...

Ssanie kciuka u dziecka

Avatar placeholder
13.10.2020 14:54
Ssanie kciuka u dziecka
Ssanie kciuka u dziecka

Ssanie palca to bardzo często spotykany nawyk u dzieci. Przyczyn ssania palca może być naprawdę wiele, najczęściej jednak pomaga mu to radzić sobie z trudnymi sytuacjami emocjonalnymi. Dziecko może powtarzać tą czynność, gdy jest znudzone, zmęczone, zdenerwowane, czy też odczuwa pewien dyskomfort.

spis treści

1. Przyczyny ssania kciuka

Nawyk ten najczęściej pojawia się w okresie niemowlęcym i jest spowodowany zwykłą chęcią ssania. Jest to zupełnie normalne zachowanie. Pamiętajmy, że człowiek jest ssakiem i z odruchem ssania przychodzi już na świat - dzięki tej czynności wie, jak się zachować podczas karmienia piersią. Najczęściej maluch zaczyna tę czynność praktykować około drugiego miesiąca życia (nie jest to jednak normą). Nie ma się czym wówczas martwić. Jest to normalny etap rozwoju dziecka, niemowlaki mają wzmożoną potrzebę ssania.

Wielu rodziców jest zaniepokojonych ową sytuacją, jednak zupełnie niepotrzebnie. Przez pierwsze trzy lata ssanie przez dziecko kciuka nie wymaga z naszej strony drastycznych działań. Zazwyczaj nawyk ten sam zanika z czasem, dlatego nie jest zawsze konieczna nasza interwencja. Niepokoić może sytuacja, gdy dziecko ssie kciuk po ukończeniu 6 roku życia. Częste wkładanie palca do buzi może być przyczyną problemów emocjonalnych i wtedy najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli rodzic zaobserwuje, że czynność ta jest wykonywana niemal bez przerwy, może starać się pomóc maluchowi w pozbyciu się tego złego nawyku.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Jak oduczyć dziecko ssania palca? Pewnie nie jeden rodzic słyszał „babcine” rady, jak oduczyć dziecko ssać palca. Te stare, „niezawodne” rady wcale nie należały do przyjemnych. Zakładanie skarpetek na ręce, smarowanie palców jodyną, groźby i straszenie – to tylko niektóre z przykładów. Istnieją jednak mniej drastyczne metody oduczania dziecka ssania paluszków.

2. Jak oduczyć ssania kciuka?

Oto niektóre metody:

  • Kiedy zaobserwujesz, że maluch wkłada palec do ust, postaraj zająć go czymś innym. Liczy się tu pomysłowość rodziców. Dobrze, gdyby wymyślili zabawę, która angażuje ręce do innej czynności.
  • Przypatrując się bacznie dziecku możemy zaobserwować, że nawyk ten wykonywany jest w pewnych sytuacjach. Dziecko pcha palca do ust, gdy ściera się z pewną sytuacją mało dla siebie komfortową. Należy więc ograniczyć bodźce, które prowokują go do takiego zachowania.
  • Nie należy krzyczeć na dziecko, które ssie palca. Najczęściej robi to w sytuacjach stresujących. Aby rozładować jego napięcie można np. go przytulić, pocieszyć itp.
  • Część dzieci usypiając lubi mieć paluszek w buzi. Należy spróbować delikatnie, nie budząc dziecka, po prostu wyjąć go z buzi.
  • Zamiast karcenia należy zastosować system nagradzania. Jeżeli dziecko wytrzyma dzień bez ssania palca, podarujmy mu prezent, który zachęci go do dalszego zmagania się z nawykiem ssania.
  • Warto też rozważyć zniechęcenie dziecka do ssania kciuka przez posmarowanie go dostępnymi w aptece miksturami, tzw. Gorzki paluszek. Są one nietoksyczne i mają nieprzyjemny smak, co powinno zadziałać.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze