Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Frank

Skaza białkowa u dzieci

Avatar placeholder
Anna Liszewska 22.02.2017 10:44
Skaza białkowa u dzieci
Skaza białkowa u dzieci

Skaza białkowa to jeden z rodzajów alergii pokarmowej u dzieci. Jest to alergia na białka mleka krowiego, która pojawia się u niemowląt i u małych dzieci. Z reguły nie ma konieczności przyjmowania leków w przypadku skazy białkowej.

Alergie pokarmowe z roku na rok stają się coraz większym problemem i zataczają większe koło. Atakują osoby dorosłe, ale przede wszystkim małe dzieci. Leczenie skazy białkowej jest procesem długotrwałym i wymagającym niemałych poświęceń. Większość reakcji pokarmowych, zarówno alergicznych, jak i typu nietolerancji, zanika około czwartego roku życia.

Wprowadzanie nowych pokarmów jeden po drugim pozwoli ustalić, który z nich wydaje się wywoływać u dziecka biegunkę lub zmiany skórne. Niepożądane reakcje na pokarmy są nazywane alergiczną nadwrażliwością na pokarmy lub nietolerancją pokarmową. Szacuje się, że alergia na pokarmy występuje u około 5 – 8 proc. dzieci, co sprawia, że należy do jednej z najczęściej występujących chorób wieku dziecięcego.

spis treści

1. Objawy skazy białkowej

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Ponad 90% reakcji alergicznych u dzieci jest spowodowana przez kilka głównych grup pokarmowych – mleka krowiego, jaja kurzego, soi, pszenicy, orzeszków, ryb i skorupiaków.

Objawy alergiiu dzieci dotyczą:

  • Przewodu pokarmowego – rodzice mogą obserwować krew w stolcu dziecka, a także trudności z przybieraniem na wadze lub zwolnienie tempa wzrastania, nawet pomimo tego, że dziecko jest karmione w sposób zalecany przez lekarzy. Innym objawem skazy białkowej mogą być wymioty, intensywne ulewanie pokarmu, biegunka, kolka, wzdęcie brzucha.
  • Dróg oddechowych – trudności z oddychaniem, permanentny katar, duszność, świsty w klatce piersiowej, częste obturacyjne zapalenia oskrzeli.
  • Skóry – u najmłodszych dzieci najczęściej spotyka się zmiany skórne występujące na rączkach i nóżkach, a także na twarzy, szyi i tułowiu malucha. Sama postać zmian również bywa dość zróżnicowana. Zazwyczaj objawia się zaczerwienieniem, suchością, łuszczącymi się płatami skóry, które jednocześnie są wyjątkowo wysuszone. Takie zmiany określa się atopowym zapaleniem skóry. Innym objawem problemów ze skórą o podłoży alergicznym jest pokrzywka i obrzęk warg.

2. Dieta przy skazie białkowej

Dieta dziecka ze skazą białkową również musi być starannie zaplanowana, a rodzice powinni robić wszystko, aby przestrzegać zaleceń wydanych przez lekarza. Mówiąc o leczeniu skazy białkowej warto pamiętać, że naczelną zasadą jest eliminacja przyczyn i objawów alergii. Dlatego konieczna jest rezygnacja z tych produktów, które wywołują u dziecka reakcję alergiczną, czyli dieta eliminacyjna.

Jeśli karmisz piersią powinnaś wyeliminować wszystko to ze swojej diety, co może wywoływać u dziecka zmiany na skórze i problemy z układem oddechowym i pokarmowym. Jeśli natomiast karmisz dziecko butelką, powinnaś zaopatrzyć się w specjalne mieszanki. Wybór należy skonsultować z lekarzem.

Jeżeli twoje dziecko ma skazę białkową, należy wykluczyć z jego diety pokarmy które wywołują niepożądane objawy. Nie ma konieczności wykluczania z diety wszystkich produktów silnie alergizujących.

3. Co jeść przy skazie białkowej?

  • mięso drobiowe i królicze (najlepiej ekologiczne i ze znanego źródła)
  • ryż
  • kasze
  • ziemniaki
  • makaron
  • marchewkę
  • kalafior
  • brokuły
  • brukselkę i kapustę w małych ilościach, z racji ich właściwości wzdymających
  • żółtko jaja
  • mleko sojowe (o ile nie ma alergii na soję)
  • owoce z pominięciem cytrusów

4. Dieta matki karmiącej przy skazie białkowej

To czy karmienie piersią zapobiega rozwojowi alergii lub go opóźnia, budzi wiele wątpliwości. Lekarze alergolodzy zalecają jednak, aby niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze sześć miesięcy życia. Dieta matki karmiącej przy skazie białkowej powinna wykluczyć wszystkie pokarmy, które wywołują objawy alergiczne u dziecka. Do grupy tych pokarmów zaliczamy mleko i jego przetwory, białko jaja, czerwone mięso, orzechy.

Dieta mamy karmiącej, powinna zawiera produkty, które nie wywołują objawów alergicznych u dziecka. Jeżeli występuję uczulenia na białko mleka krowiego, aby uniknąć niedoborów tego pierwiastka w diecie mamy karmiącej, warto włączyć roślinne jego źródła np. amarantus, komosa ryżowa, ziarna sezamu, figi, jarmuż, morele suszone (jeżeli nie ma uczulenia). Z diety mamy karmiącej nie ma konieczności profilaktycznego eliminowania wszystkich pokarmów alergizujących, gdy nie ma alergii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze