Trwa ładowanie...

21 faktów o pluszowym misiu, które cię zaskoczą

Avatar placeholder
03.04.2019 09:31
21 faktów o pluszowym misiu, które cię zaskoczą
21 faktów o pluszowym misiu, które cię zaskoczą (123rf)

Pluszowy miś to fenomen na skalę światową. I rzeczywiście epitetu tego nie można zabawce odmówić. Jego powstanie datowane jest na koniec XIX wieku i od tego czasu cieszy się rosnącą popularnością. Z angielska zwany Teddy bear, znany jest obecnie na całym świecie. Przy czym niektóre egzemplarze osiągają wartość kolekcjonerską. U najmłodszych właścicieli zaspokajają one przede wszystkim potrzeby emocjonalne. Co jeszcze warto wiedzieć, by lepiej poznać tę niezwykłą zabawkę?

  1. Przed powstaniem zabawki, w literaturze niedźwiadki pojawiają się w wydanej w 1834 roku opowieści Roberta Southeya o tytule „Trzy misie i Złotowłosa”.
Prawda o pluszowym misiu
Prawda o pluszowym misiu

Pluszowe misie to nieodłączne towarzysze zabaw dzieci na całym świecie.

zobacz galerię
  1. Za autorkę całej idei pluszowych zabawek uznaje się niemiecką szwaczkę Margarete Steiff. Zainspirował ją znaleziony w żurnalu projekt poduszeczki na igły w kształcie słonia.
  2. Cały pomysł udoskonalił krewniak Margarete Steiff ‒ Richard. Wybudował on nowoczesną jak na tamte czasy fabrykę o stalowo-szklanej konstrukcji oraz projektował same zabawki.
  3. Do wzrostu popularności zabawki przyczyniła się historia Theodore'a Roosevelta. Uczestniczył on w polowaniu, na którym postrzelono małego niedźwiadka, a następnie zwrócono mu wolność. Zostało to uwiecznione jako grafika (autorstwa Clifforda Berrymana), opublikowana w gazecie „The Washington Post”.
  4. W listopadzie 1902 roku w brooklińskim sklepie Morrisa Michtoma zostają wypuszczone do sprzedaży misie o nazwie Teddy.
  5. Nazwa „Teddy bear” jest zainspirowana historią amerykańskiego prezydenta. Obecnie określa się tak ogół tego typu zabawek.
  6. W marcu 1903 roku (po targach w Lipsku) do Stanów Zjednoczonych zostało eksportowanych 3000 egzemplarzy niemieckich pluszaków z fabryki rodziny Steiff.
  7. Na początku (początek XX wieku) pluszowe misie nazywano „Bruins”, co jest staroangielskim słowem, oznaczającym niedźwiedzia brunatnego.
  8. Pierwsza reklama tzw. „Bruins” została opublikowana w magazynie „Plaything” w maju 1906 roku.
  9. Po raz pierwszy w reklamie użyto nazwy „Teddy bear” w listopadzie 1906 roku, również w magazynie „Plaything” (producent E.J. Horseman).
  10. W 1907 roku powstała piosenka „The Teddy Bear's Picnic”. Skomponował ją J.K. Bratton. Jej pierwotny tytuł to „The Teddy Bear Two Step”.
  11. W 1908 roku firma J.K. Farnella (zlokalizowana w londyńskiej dzielnicy Notting Hill) rozpoczęła swoją produkcję w Wielkiej Brytanii. Mówi się, że ich Alpha bear był inspiracją dla postaci Kubusia Puchatka.
  12. W 1925 roku, po tragedii Titanica, firma rodziny Steiff wyprodukowała czarnego misia jako prezent żałobny dla wszystkich, którzy stracili wówczas bliskie osoby.
  13. Smokey Bear to maskotka, która została wykreowana do celów edukacyjnych w związku z kampanią przeciwdziałania pożarom lasów na terenie USA (1944 rok).
  14. W 1954 roku firma Wendy Boston wypuściła na rynek pierwszego pluszaka, którego można było prać w pralce.
  15. W 1959 roku Walt Disney nabył prawa do historii Kubusia Puchatka, co umożliwiło firmie ekranizację. Pierwszy film animowany o tym misiu powstał w 1975 roku.
  16. W roku 1962 z inicjatywy Colonela Boba Hendersona został uruchomiony Teddy Bear Club.
  17. W 1985 roku w domu aukcyjnym Christie's London odbyła się aukcja poświęcona wyłącznie pluszowym misiom.
  18. W 1989 roku w Londynie miał miejsce pierwszy British Teddy Bear Festival (Brytyjski Festiwal Pluszowego Misia).
  19. Rekordowo mały pluszak mierzy 8,5 mm. Zostało to odnotowane w „Księdze rekordów Guinnessa”.
  20. W roku 2002 ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia, który wypada 25 listopada.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze