Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Puste jajo płodowe

Avatar placeholder
03.05.2017 21:34
Puste jajo płodowe
Puste jajo płodowe

Puste jajo płodowe jest to ciąża bezzarodkowa. Podczas badania USG stwierdza się brak rozwijającego się zarodka w pęcherzyku ciążowym. Dokładna przyczyna pustego jaja płodowego nie jest znana. Objawy ciąży bezzarodkowej są identyczne jak normalnie rozwijającej się ciąży. Taka patologia ciąży wykrywana jest już najczęściej w pierwszym badaniu ultrasonograficznym w gabinecie ginekologicznym. Zazwyczaj kończy się samoistnym poronieniem. Jeżeli zostaje wykryta i brak jest objawów poronienia, wykonywane jest wyłyżeczkowanie jamy macicy.

1. Przyczyny i objawy pustego jaja płodowego

Puste jajo płodowe to jedna z przyczyn poronienia samoistnego. Pojawia się wtedy, gdy po zapłodnieniu komórki jajowej nie rozwija się w zygocie zarodek. Dochodzi do obumarcia zarodka na bardzo wczesnym etapie lub też zarodek nie wykształca się od samego początku, natomiast trofoblast rozwija się w dalszym ciągu. Dokładna przyczyna pojawienia się pustego jaja płodowego nie jest dokładnie znana, ale przyjmuje się kilka hipotez na temat jego powstawania. Najprawdopodobniej wynika ono ze zmian patologicznych czy błędów powstałych na poziomie komórkowym. Jedna z hipotez przyjmuje za przyczynę pustego jaja płodowego zaburzenia w układzie odpornościowym i jego mechanizmach. Inna natomiast zakłada, że nierozwinięcie się zarodka z zygocie wynika z anomalii chromosomowych.

Chociaż w przebiegu pustego jaja płodowego nie rozwija się zarodek, to towarzyszą mu normalne objawy wskazujące na ciążę. Pojawia się zatrzymanie miesiączki, poranne nudności i wymioty, obrzęk i bolesność piersi i inne. Z czasem dochodzi do poronienia samoistnego i pojawiają się typowe objawy wskazujące na poronienie. Dochodzi do krwawienia z dróg rodnych czy pojawienia się brunatnych upławów, które poprzedzają silne bóle podbrzusza.

2. Diagnostyka pustego jaja płodowego

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Puste jajo płodowe wykrywane jest już przy pierwszej wizycie u ginekologa. Wykonywane jest badanie USG, na którego obrazie nie widać rozwijającego się zarodka. W takich sytuacjach pacjentka wysyłana jest na dalsze badania diagnostyczne, mające na celu ustalenie przyczyny braku zarodka i potwierdzenie pustego jaja płodowego. Po kilku dniach od pierwszego badania USG wykonywane jest powtórnie badanie ultrasonograficzne, w celu potwierdzenia braku zarodka, a także oznaczany jest poziom beta – hCG (gonadotropina kosmówkowa). Taka patologiczna ciąża najczęściej kończy się poronieniem samoistnym. W przypadku, gdy nie dochodzi do poronienia wykonywane jest wyłyżeczkowanie jamy macicy.

Poronienie samoistne z powodu pustego jaja płodowego wymaga różnicowania z poronieniem zatrzymanym. Poronienie chybione, inaczej zatrzymane, to obumarcie jaja płodowego, które nie jest wydalone w czasie 8 tygodni.

Ta patologia ciąży nie wpływa na rozwój zarodka w kolejnych ciążach, a także rzadko dochodzi do sytuacji, w której kobieta poroni ciążę z powodu pustego jaja płodowego. Każda kobieta, u której dochodzi do rozwoju ciąży bezzarodkowej, powinna zgłosić się na badania kariotypu. Takie badania genetyczne mogą wskazać na anomalie chromosomowe, które mogły się przyczynić do braku rozwoju zarodka w pęcherzyku ciążowym.

Następny artykuł: Ryzyko poronienia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze