Pozycje do zajścia w ciążę
Pozycje do zajścia w ciążę? Czy to możliwe, by odbywanie stosunku w określonej pozycji ułatwiało poczęcie dziecka? Owszem. Okazuje się, że uprawianie seksu w niektórych pozycjach sprzyja zapłodnieniu. Najlepsze do zajścia kobiety w ciążę są pozycje, w których partnerka leży na plecach. Jeśli starasz się o dzidziusia, nie panikuj od razu, gdy po kilku miesiącach prób nic z tego nie wychodzi. Na początku sprawdź, czy do zbliżeń dochodzi w dni płodne. Być może niepowodzenia wynikają z odbywania współżycia w niewłaściwym czasie. Nie biegnij od razu do lekarza, najpierw spróbuj pomóc organizmowi naturalnie, np. poprzez dobór odpowiednich pozycji seksualnych sprzyjających zapłodnieniu.
1. Jak naturalnie wspomóc poczęcie dziecka?
By zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej, sprawdź, czy kochasz się z partnerem w optymalnym dniu cyklu miesiączkowego. Najlepiej współżyć w okresie okołoowulacyjnym, gdy dochodzi do całkowitego dojrzenia jajeczka i uwolnienia go z jajnika do jajowodu.
Aby określić, czy nastąpiła owulacja, zastosuj domowy test owulacyjny na badanie hormonu LH (badanie w moczu poziomu luteiny, którego wzrost następuje na dzień przed jajeczkowaniem).
Testy owulacyjne są do kupienia w aptece bez recepty, cena testu to około 30 zł. Jeśli wynik testu owulacyjnego jest pozytywny, należy podjąć współżycie w ciągu najbliższej doby od wykonania badania.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
Pozycja ułatwiająca zajście w ciążę - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
Czy można zajść w ciążę uprawiając seks w konkretnej pozycji? - odpowiada lek. Maja Sidor-Lenkiewicz
Najlepsze pozycje do zajścia w ciążę - odpowiada lek. Izabela Ławnicka
Podczas stosunku nie używaj żadnych nawilżaczy dopochwowych, ponieważ są zabójcze dla plemników. Warto również zrezygnować z preparatów do higieny intymnej, takich jak mydła w płynie, olejki, żele do mycia czy dezodoranty.
Ponadto, poczęcie dziecka ułatwiają niektóre pozycje seksualne. Zapłodnieniu sprzyjają takie pozycje, w których kobieta leży na plecach. Tego typu pozycje miłosne umożliwiają mężczyźnie głęboką penetrację. Penis jest głęboko w pochwie, dlatego nasienie po stosunku pozostaje bardzo blisko szyjki macicy. Plemniki mogą zatem szybko dotrzeć do komórki jajowej.
Poza tym pozycje seksualne do zajścia w ciążę umożliwiają zgromadzenie i „zabezpieczenie” jak największej ilości spermy w pochwie, w razie gdyby pierwsze „natarcie plemników” nie powiodło się.
2. Jakie pozycje seksualne ułatwiają zajście w ciążę?
Pozycje seksualne, które mają pomóc parze w poczęciu dziecka, najczęściej zalecane przez specjalistów, to pozycja misjonarska oraz pozycje klęczące.
- Pozycja klasyczna – leżąc na plecach, oplatasz tułów partnera nogami. Najlepiej, gdy pod biodra podłożysz sobie poduszkę, by unieść pupę nieco do góry. Przy minimalnym wysiłku z obu stron plemniki mają łatwą drogę do celu. Pozycja klasyczna, zwana misjonarską, ma dodatkowo inne walory – sprzyja bliskości i intymności. Do zajścia w ciążę dobra jest również nieco zmodyfikowana pozycja klasyczna. Klęczącemu przed tobą partnerowi zakładasz nogi na ramiona lub opierasz się stopami o jego tors. Mężczyzna może też stać, podczas gdy ty leżysz, np. na stole. W tego typu wariantach pozycji klasycznej biodra są mocno uniesione w górę, co ułatwia plemnikom łatwe pokonanie drogi do komórki jajowej. Nasienie zbiera się dokładnie u ujścia szyjki macicy.
- Pozycja kolankowo-łokciowa – szczególnie korzystna dla pań cierpiących na tyłozgięcie macicy, a także dla panów posiadających spermę niższej jakości. Nie jest to ulubiona pozycja kobiet, gdyż nie pozwala im na zbyt dużą aktywność, jednak lubiana jest przez panów. Uważana jest także za pozycję miłosną bardzo skuteczną dla par starających się o dziecko. Kobieta opiera się na kolanach i łokciach, podczas gdy partner, klęcząc za kobietą, wchodzi w nią od tyłu. Tymczasem nasienie gromadząc się w okolicy szyjki macicy umożliwia łatwiejsze zajście w ciążę.
Zobacz także:
Po zakończeniu stosunku można jeszcze przeleżeć kwadrans z uniesionymi nogami. Warto oprzeć kończyny o ścianę lub umieścić pod biodrami poduszkę, bądź też wałek. Wysportowane panie mogą wykonać świecę. Oprócz unoszenia bioder należy zaciskać mięsień Kegla.
Praca mięśni pochwy i krocza przyspiesza wędrówkę plemników przez drogi rodne. Podczas oddawania moczu po współżyciu, przerwij kilka razy na chwilę strumień. Taki trening wzmacnia mięśnie dna miednicy, co ma pozytywny wpływ na odczuwanie satysfakcji ze zbliżeń i na ułatwienie przebiegu porodu.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Pozycje seksualne w ciąży.