Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Piotr Raganowski

Pierwsze objawy ciąży. Jakie dolegliwości mogą towarzyszyć początkom ciąży?

Pierwsze objawy ciąży. Jakie dolegliwości mogą towarzyszyć początkom ciąży?
Pierwsze objawy ciąży. Jakie dolegliwości mogą towarzyszyć początkom ciąży? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Kobiety mają obecnie możliwość wczesnego potwierdzenia występującej u nich ciąży. Sprzyja temu świadomość i wiedza na temat procesów fizjologicznych zachodzących w kobiecym organizmie, zdobywana przez przyszłe mamy, oraz narzędzia diagnostyczne dostarczane przez współczesną medycynę (np. testy, USG).

spis treści

1. Pierwsze objawy, które mogą świadczyć o ciąży

Mimo tak szeroko zakrojonej świadomości i wiedzy, wiele kobiet wciąż poszukuje stuprocentowej pewności, kiedy faktycznie rozpoczyna się ciąża i kiedy daje ona pierwsze widoczne objawy.

Odpowiedź na kobiece wątpliwości nie jest jednak taka prosta. Muszą one jednak mieć świadomość, że jeśli współżyły bez zabezpieczenia, w potencjalnie płodnym okresie swojego cyklu, istnieje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Objawy ciąży zauważone przez kobietę, ale niedające stuprocentowego potwierdzenia ciąży, to między innymi:

  • mdłości;
  • wymioty;
  • senność;
  • zmęczenie;
  • częste oddawanie moczu;
  • zmiana zabarwienia narządów płciowych i otoczki sutków;
  • powiększenie piersi i ich bolesność;
  • metaliczny posmak w ustach;
  • zatrzymanie miesiączki;
  • smakowe zachcianki;
  • nadwrażliwość na zapachy.

Można przypisać je do innego rodzaju stanów zachodzących w kobiecym organizmie, jak choćby zaburzeń hormonalnych czy stanów zapalnych, i wówczas wymagana jest diagnostyka różnicowa.

Pierwsze objawy ciąży są niekiedy mylące, zatem powinniśmy opierać się na teście ciążowym
Pierwsze objawy ciąży są niekiedy mylące, zatem powinniśmy opierać się na teście ciążowym (123RF)

Prawdopodobne objawy ciąży nie upoważniają do jej rozpoznania. Do prawdopodobnych objawów możemy zaliczyć także:

2. Potwierdzenie ciąży

Po zaoobserwowaniu dolegliwości, które mogą świadczyć o ciąży, najlepiej wybrać się do lekarza, aby ją potwierdzić lub wykluczyć. Potwierdzenie ciąży jest możliwe dzięki m.in.:

  • wysłuchaniu czynności serca płodu (około 10 tygodnia);
  • wyczuciu ruchów płodu (ok. 18-20 tygodnia ciąży u pierwiastek, u wieloródek około 16-18 tygodnia);
  • wizualizacji płodu w badaniu USG (około 6 tygodnia).

Czasami może dojść do rzadkiego zjawiska tzw. ciąży rzekomej. Jest to zaburzenie psychiczne, w którym mimo braku zapłodnienia występują somatyczne zmiany towarzyszące ciąży, takie jak: powiększanie obwodu brzucha i piersi, brak miesiączki itd. Zjawisko to może być związane z silnym pragnieniem posiadania dziecka lub obawą przed nim.

3. Test ciążowy

Jeżeli podejrzewasz u siebie ciążę, najprościej jest wykonać domowy test ciążowy. Możesz go kupić w każdej aptece. Zasada działania tego typu testów polega na wykazaniu obecności w moczu kobiety tzw. „hormonu ciążowego”, tj. gonadotropiny kosmówkowej.

Test najlepiej jest wykonać rano w tzw. „moczu porannym”, ponieważ wówczas stężenie powyższego hormonu jest najwyższe.

Teoretycznie za pomocą współczesnych testów możemy uzyskać miarodajny wynik już na 4 dni przed spodziewaną miesiączką. W tym czasie jednak poziom hCG w organizmie kobiety jest niski i może nie zostać jeszcze wykryty. Dlatego najlepiej wykonać go w dniu spodziewanej miesiączki lub później, jeśli się ona nie pojawi.

Dobrze wykonany test daje nam 90-99% pewności tego, czy jest prawdopodobieństwo istnienia ciąży, czy go nie ma. W przypadku kobiet o nieregularnych cyklach, określenie dokładnego dnia wykonania testu jest trudne. W tej grupie zaleca się wykonanie go 14 dni po stosunku, w którym mogło dojść do zapłodnienia.

Należy pamiętać, że testy ciążowe mogą dawać czasami wyniki fałszywie ujemnie, dlatego lepszym sposobem jest laboratoryjne oznaczenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej we krwi kobiety.

W przypadku dodatniego testu lub podwyższonego stężenia hormonu hCG w badaniu krwi, należy zgłosić się do lekarza ginekologa, aby mógł w 100% potwierdzić istnienie ciąży.

Ponadto określi on przypuszczalny wiek ciąży w badaniu USG (zarodek można uwidocznić już około 6 tygodnia ciąży liczonego od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Zbyt wczesna ciąża może nie być widoczna.

Wynik testu ciążowego może być również fałszywie dodatni, tzn. wynik jest „+” mimo braku ciąży. Dzieje się tak m.in. w przypadku chorób trofoblastycznych, np. zaśniad groniasty, kosmówczak itd., które muszą zostać wykluczone.

Większość faktycznych objawów ciąży przychodzi z czasem, w miarę rozwoju ciąży. Każda kobieta jest inna i każda inaczej przechodzi ten stan. Nie ma zatem sensu doszukiwać się u siebie spektakularnych objawów ciąży, zwłaszcza w krótkim okresie po stosunku płciowym z partnerem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze