Nauka czytania dla dzieci

Zazwyczaj dzieci rozpoczynają naukę czytania, kiedy mają 6-7 lat. Większość maluchów jest już dojrzała do czytania znacznie wcześniej. Według amerykańskiego fizykoterapeuty Glenna Domana, początek nauki czytania powinien przypadać przed ukończeniem przez maluszka 5. roku życia. Najlepiej, by nauka czytania dla dzieci miała formę zabawy. Wtedy dzieciaki uczą się znacznie chętniej i czerpią z tego wiele frajdy. Metoda Glenna Domana pierwotnie była przeznaczona dla dzieci z uszkodzeniami mózgu. Potem metodę zaczęto stosować również w odniesieniu do dzieci zdrowych. Na czym polega metoda Glenna Domana?

Spis treści:
 1. 1. Metoda Glenna Domana
 2. 2. Materiały do nauki czytania
 3. 3. Zasady podczas nauki czytania metodą Glenna Domana

1. Metoda Glenna Domana

Według Glenna Domana, naukę czytania można rozpocząć już na etapie noworodka. Chodzi o to, by u małych dzieci wykształcić umiejętność skupiania uwagi na bodźcach wzrokowych. Nauka polega na tym, że pokazujemy dziecku wypisane czerwonymi literami na białej kartce papieru słowa. Pierwszego dnia pokazuje się pierwsze słowo, wymawiając je głośno i wyraźnie i przytrzymując kartkę w odległości około 45 cm od malucha. Gdy dziecko skupi wzrok na prezentowanym mu wyrazie, czytamy raz jeszcze. Po półgodzinnej przerwie słowo prezentujemy w analogiczny sposób jeszcze raz i czynimy tak co najmniej kilkanaście razy w ciągu dnia. Za każdym razem wyraz powinien być odczytywany radośnie, wyraźnie i z entuzjazmem. Drugiego dnia prezentujemy maluchowi drugie słowo, trzeciego dnia – trzecie itd., aż do końca tygodnia. Ten sam zestaw siedmiu wyrazów powtarzamy przez cały miesiąc – ten sam wyraz w ten sam dzień tygodnia, np. „mama” w poniedziałek, „tata” we wtorek, „woda” w środę itd. Po miesiącu wprowadzamy nowy zestaw siedmiu słów do nauki i postępujemy identycznie.

Sesję czytania dziecku należy rozpocząć entuzjastycznie, np. za pomocą słów: „Zaraz przyniosę słowa i będziemy je czytać”. Następnie czytamy: „Tutaj jest napisane – mama”. Gdy dziecko zatrzyma wzrok na słowie, przechodzi się do następnego. Należy unikać długich przerw i nie prezentować bezpośrednio po sobie wyrazów, które rozpoczynają się na tę samą literę. Sesja czytania nie powinna trwać zbyt długo, by dziecko nie zdążyło się znudzić. Kiedy dziecko jest malutkie, proces nauki czytania można urozmaicić poprzez aktywizację wszystkich zmysłów, np. po przeczytaniu słowa „piłka” dajemy maluchowi do rączki piłkę, pozwalamy mu się nią pobawić. Przedszkolaki możemy angażować w bardziej wyrafinowane zabawy. Chcąc sprawdzić postępy w nauce czytania, można rozłożyć na podłodze kartki z różnymi wyrazami i zapytać: „Gdzie jest napisane ‚płotek’?”. W przypadku pomyłki czy zwlekania z odpowiedzią, nie wolno dziecka popędzać, strofować ani wyśmiewać się z niego. Nauka czytania ma się kojarzyć maluchowi z przyjemnością, dlatego najważniejsze są pochwały i umiejętność docenienia choćby najdrobniejszych efektów w nauce.

Pablopavo i Ludziki Odtwórz wideo
Pablopavo i Ludziki "Alfabet" Animowany teledysk zrealizowany w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej...

2. Materiały do nauki czytania

Czego potrzebuje rodzic, by nauczyć dziecko czytać za pomocą metody Glenna Domana? Niezbędne materiały to jedynie białe kartony o wymiarach 10 cm x 50 cm i czerwony pisak. Jak wygląda technika pisania słów? Każdy wyraz musi być napisany na osobnym kartoniku. Litery powinny być drukowane i mieć wysokość 8 cm – w miarę nauki można je zmniejszać. Z boków pozostawia się miejsce na marginesy. Słowo wypisuje się na środku kartonu. Na odwrocie kartonika można napisać wyraz dla siebie, by nie odwracać karteczki podczas czytania dziecku. Warto też zapisywać z tyłu kartonika datę wprowadzenia dziecku danego słowa. Z czasem z liter czerwonych można przejść na czarne. Na początku warto przygotować sobie pulę 200 kart z wyrazami. Kiedy przechodzimy na kolejny etap nauki czytania, nie wprowadzamy dwóch zmian jednocześnie, tzn. można zmniejszyć wielkość czcionki, ale dopiero później wprowadzić inny kolor liter. Według metody Glenna Domana, nauka czytania powinna przebiegać w pięciu etapach:

 1. pojedyncze wyrazy;
 2. podwójne wyrażenia;
 3. proste zdania;
 4. rozbudowane zdania;
 5. książeczki.

Po prezentacji pojedynczych słów (imię dziecka, mama, tata, dom itd.), wprowadzamy wyrażenia dwuwyrazowe (duży dom, czerwona piłka itd.), kładąc kartoniki z wyrazami obok siebie. Potem umieszczamy dane wyrażenie na jednym kartoniku, stąd konieczność stopniowego zmniejszania wielkości liter. W ten sposób stopniowo przechodzi się do etapu trzeciego – prostych zdań. Najpierw zdania układa się z pojedynczych słów, a potem całe zdanie zapisuje na jednym kartoniku. Dodatkowo, zdanie można zobrazować rysunkiem.

W przygotowaniu planszy ze słowami, wyrażeniami i zdaniami dla starszych maluchów przydaje się komputer, np. edytor tekstowy Word albo program PowerPoint, w którym można wyświetlać prezentacje multimedialne. Metoda Glenna Domana umożliwia dziecku nabycie umiejętności czytania prostych książeczek już przed pójściem do przedszkola. Pierwszą książeczkę można wykonać samodzielnie. Pierwsza strona to strona tytułowa, np. „Moja książeczka”. Potem jest strona pusta, a na następnej znajduje się tekst, np.: „Mama tańczy”. Znowu strona pusta i na kolejnej stronie rysunek przedstawiający tańczącą mamę. Potem znowu strona pusta i kolejne zdanie. W jednej książeczce powinno być maksymalnie pięć zdań z ilustracją do każdego zdania. Na początku książkę może czytać rodzic i opowiadać, co się dzieje na rysunkach. Później książeczkę może czytać już maluch.

3. Zasady podczas nauki czytania metodą Glenna Domana

W pierwszych latach życia mózg dziecka jest chłonny jak gąbka i maluch może przyswajać informacje z niebywałą szybkością. Zabawa w czytanie nie tylko kształtuje u niego zdolności językowe i komunikacyjne, ale czas poświęcony dziecku sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych. O jakich zasadach należy pamiętać, ucząc malucha metodą Glenna Domana?

 1. Nauka czytania to zabawa, a nie obowiązek – czytanie ma kojarzyć się szkrabowi z przyjemnością i radością, a nie z monotonią, nudą i zmęczeniem.
 2. Rodzice są entuzjastycznie nastawieni do nauki czytania własnego dziecka – im większe zaangażowanie rodziców w proces nauczania, im więcej pochwał, oklasków, radości, swobody i śmiechu, tym lepsze efekty i większa motywacja szkraba do nauki.
 3. Wyrazy pokazujemy szybko i wprowadzamy nowe materiały – reguła zapobiega znudzeniu malucha.
 4. Kończymy sesję czytania, zanim dziecko będzie chciało skończyć – rodzic musi reagować na sygnały zachowania dziecka świadczące o tym, że brzdąc chciałby już zmienić zabawę.
 5. Nie sprawdzamy umiejętności dziecka i nie chwalimy się jego postępami – można sprawdzić, na ile maluch rozpoznaje słowa, ale trzeba to robić delikatnie. Nie można zapytać wprost: „Co tu jest napisane?”.
 6. Uczymy się, gdy oboje tego chcemy – nie można zmuszać ani naciskać na dziecko, by zaczęło przyglądać się kartonikom z wyrazami.

Niektórym rodzicom metoda Glenna Domana wydaje się zawiła i skomplikowana, ale przeczytanie materiałów zamieszczonych w Internecie na ten temat czy książek o czytaniu przez zabawę na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości. Najważniejsze jest trzymanie się etapów nauczania, systematyczność i przygotowanie materiałów do nauki. Nie warto do nauki czytania podchodzić zbyt ambicjonalnie. Maluch może nauczyć się czytać, ale nie musi – decyduje o tym dojrzałość konkretnych struktur mózgowych, które umożliwiają pojęcie, na czym w ogóle polega czytanie. Metoda Glenna Domana to alternatywa dla innych metod, np. prostego głoskowania opartego na analizie i syntezie wzrokowej liter, czy dla glottodydaktyki. Najważniejsza reguła, według Domana, to dążenie do tego, by dziecko podczas czytania czerpało radość, a samo czytanie było postrzegane jako zabawa.

Bibliografia

 • Doman G., Doman J., Jak nauczyć małe dziecko czytać, EXCALIBUR, Bydgoszcz 1992, ISBN 83-900152-0-X.
 • Karczmarska-Strzebońska A., Elementarz – czytamy metodą sylabową, Wydawnictwo Greg, Kraków 2011, ISBN 978-83-7517-371-0.
 • Koloruję i czytam bajkę „Kot w butach”, Oficyna Wydawnicza „Promocja”, Wrocław 2011, ISBN 978-83-63122-03-4.
 • Nowosielska E., Elementarz z Mądrą Sową. Teksty do czytania metodą sylabową, Wydawnictwo Colgraf, Łódź 2011, ISBN 978-83-619-7226-6.
Porozmawiaj o tym na Maluchy »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Dorotaaa Uczniowie, Nastolatki 15 odpowiedzi Jak spokojnie i bez stresu dla obojga uczyć dziecko czytać ? Dorotaaa:

Witam, mam 6 letnią córeczkę i próbuję uczyć ją czytać ale bardzo się denerwuję jak zamiast czytać zgaduje i nie słucha jak proszę aby czytała a nie zgadywała , ogólnie czytanie staje się katorgą dla niej i dla mnie a ja bym chciała żeby było odwrotnie...

Artykuły Rozwój intelektualny malucha

Rozwój intelektualny malucha Ćwiczenia grafomotoryczne

Ćwiczenia grafomotoryczne przygotowują dzieci do opanowania umiejętności pisania, która jest podstawowym zadaniem na czas nauki w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Pisanie to nie tylko prawidłowe kreślenie liter, ale też poprawność...

Nauka literek dla dzieci
Rozwój intelektualny malucha Nauka literek dla dzieci

Poznawanie pierwszych literek to bardzo ważny moment w życiu dziecka. Czasami wystarczy pomysłowość rodziców dziecka, którzy urozmaicą maluchowi ten proces. W innym przypadku można posłużyć się metodami ogólnie dostępnymi i...

Rozwój intelektualny malucha Nauka cyfr dla dzieci

Pierwsza nauka cyferek to dla naszego dziecka rzecz niezwykle ważna, a od tego jak pomożemy mu poznawać świat małej matematyki zależeć będą w przyszłości jego faktyczne umiejętności i zapał do uczenia się przedmiotów ścisłych. Pierwszych kilka lat...

Rozwój intelektualny malucha Metoda Domana

Metoda Glenna Domana powstała na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Inaczej określa się ją jako metodę czytania globalnego. Nie jest to jednak metoda służąca wyłącznie usprawnieniu nauki czytania. Glenn Doman opracował wiele różnych metod,...

Rozwój intelektualny malucha Metoda Dennisona

Amerykański pedagog – dr Paul Dennison – to autor kinezjologii edukacyjnej. Metoda Dennisona umożliwia sprawny i prosty rozwój dziecka poprzez aktywizację połączeń nerwowych i zintegrowanie mózgu z ciałem. Kinezjologia edukacyjna...

Rozwój intelektualny malucha Nauka pisania dla dzieci

Nauka pisania literek nie musi rozpocząć się dopiero na etapie szkoły podstawowej. Przyswajanie liter alfabetu można rozpocząć znacznie wcześniej. Ważne tylko, by zamiast kilkugodzinnego kreślenia liter w zeszycie, zaproponować dzieciom ćwiczenia w formie...

Kursy językowe dla malucha
Rozwój intelektualny malucha Kursy językowe dla malucha

Ciekawość świata widoczna w oczach dziecka oraz wyraźne zainteresowanie wszystkim co się porusza, wydaje dźwięk oraz znajduje się w zasięgu malucha wywołuje uśmiech na twarzy rodziców oraz osób przebywających w środowisku dziecięcym. Nie...

Rozwój intelektualny malucha Dziecko nie mówi

Gdy dziecko nie mówi albo mówi bardzo niewiele, rodzice zazwyczaj zaczynają się niepokoić i zastanawiać, czy ich pociecha rozwija się w sposób prawidłowy. W głowie zaczynają rodzić się najróżniejsze hipotezy co do przyczyn...

Rozwój intelektualny malucha Co powinien umieć trzylatek?

Pytanie, co powinien umieć trzylatek, zadają sobie wszyscy rodzice, których pociecha osiąga ten właśnie wiek. Chcą wiedzieć, czy na tym etapie rozwoju dziecko powinno samodzielnie się ubierać i jeść bez pomocy opiekuna. Rodziców interesuje...

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?
Rozwój intelektualny malucha Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?

Wspólne gry i twórcze zabawy, dzięki którym rozwiniesz jego zdolności Czy wiesz, że nowo narodzone dziecko ma większą potencjalną inteligencję niż Leonardo da Vinci kiedykolwiek wykorzystał, a nawet trzylatek może już czytać, liczyć...

Jak nauczyć dziecko alfabetu?
Rozwój intelektualny malucha Jak nauczyć dziecko alfabetu?

W życiu dziecka przychodzi taki moment, w którym dzięki pomocy dorosłych zaczyna poznawać świat literek. Każde dziecko należy traktować indywidualnie i rozbudzać w nim ciekawość poznania alfabetu, odpowiadającą jego etapowi rozwoju. Maluchy...

Nauka czytania dla niemowląt
Rozwój intelektualny malucha Nauka czytania dla niemowląt

Nauka czytania dla niemowląt – kiedy można ją rozpocząć? Takie pytanie nasuwają się niektórym rodzicom, którzy dbają nie tylko o rozwój fizyczny, lecz także o rozwój intelektualny swojej pociechy. Każdy rodzic marzy o...

Pablopavo i Ludziki "Alfabet"Odtwórz wideo
Rozwój intelektualny malucha Pablopavo i Ludziki "Alfabet"

Pablopavo i Ludziki "Alfabet" Animowany teledysk zrealizowany w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych" z pewnością wspomoże najmłodszych w nauce alfabetu. Literki w filmie są prezentowane w formie graficznej jak i...

Nauka czytania dla niemowląt
Rozwój intelektualny malucha Nauka czytania dla niemowląt

Nauka czytania dla niemowląt – kiedy można ją rozpocząć? Takie pytanie nasuwają się niektórym rodzicom, którzy dbają nie tylko o rozwój fizyczny, lecz także o rozwój intelektualny swojej pociechy. Każdy rodzic marzy o...

Nauka pływania dla dzieci
Rozwój fizyczny malucha Nauka pływania dla dzieci

Z pływaniem wiąże się wiele korzyści dla organizmu dziecka. Kiedy warto zacząć naukę pływania? Jak powinny wyglądać zajęcia dla dzieci na basenie?

Rozwój fizyczny malucha Nauka tańca dla dzieci

Zajęcia taneczne to doskonały pomysł. Taniec wpływa korzystnie nie tylko na ciało, ale i na samopoczucie. Kiedy zaprowadzić dziecko na zajęcia w szkole tańca?

Nauka literek dla dzieci
Rozwój intelektualny malucha Nauka literek dla dzieci

Nauka liter może być dla dziecka świetną zabawą, jeśli rodzice są cierpliwi i wiedzą, jak pomóc dziecku opanować alfabet.

Rozwój intelektualny malucha Nauka cyfr dla dzieci

Poznawanie cyfr może być dla dziecka zabawą, wystarczy odpowiednio się do tego przygotować. W jaki sposób rodzice mogą pomóc dziecku w nauce cyfr?

Rozwój fizyczny malucha Nauka rysowania dla dzieci

Rysowanie to nie tylko zabawa dla dziecka. Poprzez tę czynność dziecko rozwija szereg umiejętności zarówno motorycznych, jak i umysłowych. Warto już od najwcześniejszych lat uczyć dziecko rysować.

Rozwój intelektualny malucha Nauka pisania dla dzieci

Najlepiej, by nauka pisania dla dzieci miała postać zabawy. Zanim maluch zacznie kreślić litery w zeszycie, niech doskonali sprawność manualną, rysując, nawlekając koraliki i kolorując rysunki.

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Nauka kolorów dla dzieci

Dzieci nabywają umiejętność rozpoznawania kolorów z wiekiem. W jaki sposób rodzice mogą pomóc swoim pociechom w poznawaniu barw?

Nauka liczenia dla dzieci
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Nauka liczenia dla dzieci

Naukę liczenia można przeprowadzać za pomocą różnych metod, np. metodą Glenna Domana albo Marii Montessori. Najważniejsze jest jednak to, by nauka kojarzyła się dziecku z zabawą i frajdą.

Basia uczy. Wstęp do pisania i czytania
Patronaty Basia uczy. Wstęp do pisania i czytania

Basia uczy. Wstęp do pisania i czytania to początek przygody z literkami, pisaniem i czytaniem. Ćwiczenia wspomagają rozwój umiejętności grafomotorycznych, uczą kontrolować ruch trzymanego w dłoni ołówka, trenują spostrzegawczość, rozwijają wyobraźnię.()

Rozwój społeczny przedszkolaka Nauka dzielenia

Nauka dzielenia się nie należy do najłatwiejszych zadań w rozwoju społecznym przedszkolaka. Na początku dziecko uważa, że wszystko należy do niego. Już półtoraroczne maluchy rozumieją pojęcie własności, ale nie wszystkie chcą zaakceptować, że coś...

Inicjacja narkotykowa Amfetamina a nauka

Czy związek między amfetaminą, a nauką jest rzeczywiście prawdziwy, a zażywanie tego narkotyku ma wpływ na proces zapamiętywania i uczenia się? Pytanie to zadaje sobie wielu uczniówi studentów, którzy muszą przyswoić dużą partię materiału...

Problemy z nauką
Niepowodzenia szkolne Problemy z nauką

Problemy z nauką mają różne przyczyny. Duże znaczenie dla przezwyciężenia trudności z nauką ma wsparcie rodziców.

Nauka odpowiedzialności
Rozwój społeczny przedszkolaka Nauka odpowiedzialności

Nauka odpowiedzialności dzieci nie należy do najłatwiejszych zadań. Maluch musi zrozumieć, że każda decyzja w życiu pociąga za sobą określone konsekwencje.

Rozwój intelektualny przedszkolaka Nauka zegarka

Nauka korzystania z zegarka jest koniecznym elementem rozwoju dziecka. Na szczęście istnieją sposoby, by ułatwić maluchowi posługiwanie się zegarem.

Nauka jedzenia
Ważny temat - Jestem duży, jem jak dorosły. Czyli o nauce samodzielnego jedzenia. Nauka jedzenia

Do 6. miesiąca życia dziecko należy karmić wyłącznie mlekiem. Następnie przychodzi pora na wprowadzanie nowych produktów i smaków. Jak to zrobić?

Nauka kolorów
Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Nauka kolorów

Zdolność rozpoznawania barw pojawia się u dwulatków, chociaż już niemowlęta reagują na kolory. Ewidentnie preferują biały, żółty i czerwony, a nie lubią patrzeć na czarny, niebieski i zielony.

Nauka samodzielnego spania
Nawyki maluchów Nauka samodzielnego spania

Nauka samodzielnego spania wymaga od rodziców konsekwencji, ponieważ trzeba liczyć się z tym, że maluch nie będzie chciał spać oddzielnie, w swoim łóżeczku. Do tej pory miał pod ręką rodziców, mógł się przytulić do mamy czy...

Nauka ortografii z Disneyem
Patronaty Nauka ortografii z Disneyem

Książka "Disney Ucz się z nami. Wróżki. Pisanie" jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Zadania i ćwiczenia zawarte w książce pomogą dzieciom rozwinąć umiejętności językowe, doskonalić...

Zmysły niemowlęcia Zabawy z dzieckiem - nauka siadania

Zabawy z dzieckiem już od najmłodszych miesięcy życia maluszka stymulują jego rozwój i wpływają na umiejętności poznawcze. Dlatego rodzice i opiekunowie powinni jak najczęściej poświęcać swojemu szkrabowi czas, nie tylko na pielęgnowanie i żywienie, ale...

Nauka pływania dla niemowląt
Zmysły niemowlęcia Nauka pływania dla niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko. Jeszcze do 6-8 miesiąca...

Nauka literek dla przedszkolaka
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka Nauka literek dla przedszkolaka

Nauka literek to ważna umiejętność, którą dziecko nabywa już w przedszkolu. Maluch w trakcie zabawy poznaje i oswaja się z nowymi dla niego rzeczami. Zazwyczaj przyswajanie umiejętności czytania zaczyna się w zerówce, gdy dziecko ma 6 lat....

Nauka samodzielnego jedzenia
Ważny temat - Jestem duży, jem jak dorosły. Czyli o nauce samodzielnego jedzenia. Nauka samodzielnego jedzenia

Nauka samodzielnego jedzenia to dla dziecka i rodziców duże wyzwanie. Niech nie zdziwią cię lądujące na podłodze kawałki kotletów i ziemniaczki. Takie są pierwsze próby samodzielnego jedzenia malca.

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę Nauka dzięki zabawie klockami

Artykuł sponsorowany Przedszkolaki najwięcej uczą się, bawiąc – to stwierdzenie nie budzi żadnych wątpliwości. Dlatego powinniśmy wprowadzić je w życie i zadbać, by dziecko miało swoje zabawki, pluszaki i klocki. Choć to te ostatnie najbardziej...

 Nauka nocniczka... prosta metoda! (recenzja)
Testy i recenzje Nauka nocniczka... prosta metoda! (recenzja)

Jak nauczyć smyka korzystania z nocnika? - pyta niemalże każda mama. Temat zaprzestania „pieluchowania" i rozpoczęcia załatwiania potrzeb fizjologicznych do nocniczka spędza sen z powiek niejednej młodej mamy. Z pomocną ręką wychodzi do zainteresowanych...

Nauka pisania z Bazgroszyt.pl
Aktualności Nauka pisania z Bazgroszyt.pl

Dziecko od pierwszych lat życia uczy się pisania poprzez malowanie i rysowanie. Maluchy same z siebie chcą poznawać literki i samodzielnie je przedstawiać na papierze, dlatego tak ważne jest wspomaganie ich w tych dążeniach. Portal Bazgroszyt.pl wydał...

Zabawki dla dzieci
Prezenty dla dzieci Zabawki dla dzieci

Rodzice często nie wiedzą, jak wybrać dobre zabawki dla dzieci, tak, by dostarczały dziecku możliwości rozwoju, a równocześnie sprawiły, żeby dziecko bawiło się z radością. Nikt chyba nie chce, by zabawki edukacyjne dla dzieci, wybrane z pełnym...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij