Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Masaż brzucha niemowlaka

Masaż brzucha niemowlaka
Masaż brzucha niemowlaka

Jednym z najbardziej uciążliwych problemów rodziców niemowlaka jest jego długi, bezustanny płacz. Niekiedy może on nawet trwać kilka godzin. Z tego względu rodzice czują się zaniepokojeni, gdyż nie wiedzą, czym może być spowodowana ta reakcja dziecka. Bardzo często ma to związek z kolką jelitową. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, należy pomyśleć o masażu brzucha niemowlaka. W jaki sposób go wykonać?

1. Jakie są przyczyny bolesnej kolki u dziecka?

Wielu lekarzy twierdzi, że główną przyczyną kolki u dziecka jest nagromadzenie się zbyt dużej ilości gazu w obrębie wnętrza brzuszka dziecka. W konsekwencji powoduje to silne uczucie dyskomfortu i dziecko bardzo płacze.

Odpowiednio wykonany masaż rozluźnia mięśnie i redukuje intensywność skurczy odczuwalnych przez dziecko. Podczas gdy dziecko płacze, warto je podnieść i umieścić tak, aby leżało w ramionach. Dzięki temu gazy będą się znacznie łatwiej uwalniać.

2. Jak wykonać masaż brzuszka dziecka?

Nałóż na powierzchnię skóry dziecka odrobinę olejku do masażu. Wykonuj delikatny masaż kolistymi ruchami w okolicy brzuszka dziecka. Nie zapomnij zrobić go w okolicy pępka dziecka. Pamiętaj, aby masaż wykonywać zawsze w kierunku serca.

Zobacz film: "Sposoby na kolkę u dziecka"

Następnie możesz uchwycić nóżki dziecka i wykonywać specjalny ruch jego nogami, tzw. rowerek. Celem tego ćwiczenia jest ułatwienie uwalniania gazów przez noworodka.

  1. Masuj brzuch opuszkami palców za pomocą kolistych ruchów. Pamiętaj, aby każdy ruch był wykonany zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  2. Następnie delikatnym ruchem głaszczącym staraj się wykonać na powierzchni brzuszka taki ruch, jakbyś chciała namalować literkę. Ruch wykonuj wzdłuż podstawy lewego żebra w kierunku prawego, a następnie w kierunku dołu.
  3. Za pomocą dwóch palców wykonaj delikatny masaż wokół pępka dziecka.
  4. Uchwyć dziecko za nóżki i trzymając blisko siebie kolana oraz stopy, unoś je w kierunku brzucha i opuszczaj. Taki ruch często pomaga wydalić zalegający w jelitach gaz.

Pamiętaj o tym, żeby przed masażem odczekać około 30 minut, jeżeli dziecko było karmione piersią. W przypadku, gdy karmiłaś je mlekiem modyfikowanym, odczekaj jedną godzinę. Wystarczy wykonanie takiego masażu przez okres 5 minut, dzięki temu twoje dziecko poczuje znaczną ulgę. Ruchy masażu powtarzaj co najmniej trzy razy, wykonuj go dwa razy dziennie.

Zanim przystąpisz do wykonania masażu swojego maleńkiego dziecka, postaraj się zrelaksować. Oddychaj powoli i głęboko - dziecko może wyczuć ewentualne napięcie ci towarzyszące.

Masaż brzuszka jest szczególnie ważny w przypadku, gdy twoje dziecko ma problem z kolkami i bólami brzuszka. Regularnie wykonywany potrafi znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze