Kolizja pępowinowa

Kolizja pępowinowa to dość częste powikłanie porodu, choć zdarza się także jeszcze w czasie ciąży. Pępowina może owinąć się wokół szyi dziecka, może też być zbyt silnie uciskana. Pępowina ma za zadanie dostarczać dziecku tlen i składniki odżywcze, dlatego, kiedy przepływ przez nią jest zaburzony, stanowi to niebezpieczeństwo dla dziecka.

Co to jest kolizja pępowinowa?

Kolizja pępowinowa to powikłanie okołoporodowe lub występujące jeszcze w czasie trwania ciąży. Polega ono na zaburzeniu przepływu krwi, tlenu i substancji odżywczych przez pępowinę na skutek  zaciśnięcia czy zaplątania jej w łonie matki, lub na zaciśnięciu pępowiny wokół szyi dziecka (może być owinięta jednokrotnie lub kilkukrotnie). W obu przypadkach taki stan może doprowadzić do niedotlenienia dziecka i groźnych dla jego zdrowia i życia zaburzeń. Nie można w żaden sposób zapobiec pojawieniu się takiego stanu. Jednak, jeśli zostanie ono zauważone w porę, można skutecznie zapobiec niebezpiecznym skutkom.

Kolizja pępowinowa nie jest zwykle diagnozowana aż do momentu porodu, choć coraz dokładniejsze badania USG pozwalają na wcześniejsze wykrycie takiego stanu. Ze względu na możliwość zauważenia tej komplikacji jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej, nie można zapominać o regularnych badaniach i wizytach u ginekologa w trakcie ciąży.

Jednak najczęściej kolizja pępowinowa to powikłanie okołoporodowe, które w dodatku może wystąpić w ciąży niskiego ryzyka, kiedy nic jej nie zapowiadało. Szczególnie często problemy z pępowiną mają miejsce w przypadku ciąż mnogich, szczególnie dzieci jednojajowych.

Co się dzieje w przypadku kolizji pępowinowej?

Kolizja pępowinowa może doprowadzić do odcięcia dziecka od tlenu i substancji odżywczych, i w efekcie doprowadzić do niedotlenienia okołoporodowego. Niedotlenienie podczas  porodu może z kolei wywołać u dziecka upośledzenie, ataki padaczkowe i inne problemy zdrowotne. Może nawet doprowadzić do śmierci dziecka.

Owinięcie pępowiny wokół szyi dziecka nie musi oznaczać, że coś jest nie tak. Problem pojawi się, jeśli dziecko przestanie otrzymywać tlen. Dokładne monitorowanie akcji porodowej jest wtedy konieczne. Im dłużej trwa niedobór tlenu, tym większe szkody mogą być wywołane w organizmie dziecka, dlatego działać trzeba szybko, jeśli tylko zauważy się odcięcie dopływu tlenu. W szybkiej reakcji pomaga ciągłe monitorowanie, zarówno stanu matki, jak i dziecka. Szczególnie ważne jest monitorowanie akcji serca dziecka za pomocą KTG, czyli kardiotokografii.

W przypadku kolizji pępowinowej, lekarz czy położna są w stanie zapobiec powikłaniom. Kiedy zauważona zostanie pępowina, często wystarczy delikatnie ją przesunąć ponad główką dziecka, by nie uciskała szyi. W innych przypadkach konieczne jest przecięcie pępowiny przed zakończeniem porodu, a nawet cesarskie cięcie. Jeśli interwencja jest szybka i profesjonalna, dziecku nic nie będzie, a w skali Apgar będzie miało takie same wyniki, jak dzieci urodzone bez powikłań. W przypadku, jeśli niedotlenienie okołoporodowe było krótkotrwałe, lekarz wspomaga dotlenienie dziecka po urodzeniu za pomocą maski tlenowej, intubacji, respiratora. Skraca dzięki temu czas niedotlenienia i minimalizuje, a nawet zapobiega ewentualnym powikłaniom zdrowotnym u dziecka.

Porozmawiaj o tym na Szpitale »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

wiola1106 Poronienie 28 odpowiedzi Śmierć dziecka w 38 tc wiola1106:

Witam. 11 czerwca tego roku urodziłam martwego synka, to był 38 tc.Przyczyną była cukrzyca ciążowa, którą wykryto u mnie w 25 tc.Powiedziano mi, że synek po prostu zasną :-((((((((((Czy którąś z Was spotkało coś podobnego?

Artykuły Kolizja pępowinowa

Co to jest pępowina?
Kolizja pępowinowa Co to jest pępowina?

(...) do zaciśnięcia (ale, niestety, kolizja pępowinowa zdarza się i może prowadzić do niedotlenienia płodu). Wewnątrz pępowiny znajduje...

Kolizja pępowinowa Niedotlenienie okołoporodowe

Niedotlenienie okołoporodowe to niewydolność oddechowa u noworodka spowodowana niewystarczającą ilością tlenu przed, w trakcie lub po porodzie. Termin ten dotyczy nieudanej próby rozpoczęcia regularnego oddychania przez dziecko w ciągu minuty od...

Poród Krew pępowinowa

Krew pępowinowa zawiera dużą liczbę komórek macierzystych. Jest ich aż dwa razy więcej, niż u dorosłego człowieka. Komórki te mają zdolność do odnawiania się i różnicowania.

Krew pępowinowa Krew pępowinowa - od pobrania do przechowywania

Artykuł sponsorowany Krew pępowinowa jest bogatym źródłem komórek macierzystych. Są to multipotencjalne komórki organizmu człowieka, które z powodu swoich właściwości znajdują zastosowanie w leczeniu chorób onkologicznych,...

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij