Trwa ładowanie...

Co to jest beta HCG?

Co to jest beta HCG?
Co to jest beta HCG? (123rf)

Beta HCG to jeden z hormonów, który charakterystyczny jest dla okresu ciąży. Określone normy hormonu beta HCG mogą wskazywać na to, że doszło do zapłodnienia.

spis treści

1. Czym jest HCG?

HCG (pełna nazwa to - gonadotropina kosmówkowa) jest hormonem, wytwarzanym przez organizm kobiety, aby kontrolować funkcjonowanie określonych narządów. HCG przypada wyjątkowa rola, ponieważ pod jego wpływem pozostaje szczególny proces - rozwój wczesnej ciąży.

2. Istota HCG

Zarodek, który jajowodem dociera do jamy macicy składa się z węzła zarodkowego (grudek komórek) i otaczającej go warstwy komórek określanych mianem trofoblastu.

To właśnie w obrębie trofoblastu rozpoczyna się produkcja i wydzielanie HCG. Hormon (gonadotropina kosmówkowa), poprzez krążenie dociera do jajnika, gdzie stymuluje nowopowstałe ciałko żółte do produkcji progesteronu.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Ciałko żółte to pozostałość po pękniętym pęcherzyku jajnikowym. Do momentu gdy trofoblast ostatecznie przekształci się w łożysko, ciałko będzie utrzymywać odpowiedni poziom progesteronu, koniecznego do prawidłowego rozwoju ciąży. W ten sposób zarodek wpływa na odpowiednie przygotowanie macicy i zapewnia utrzymanie się tego stanu przez cały okres trwania ciąży.

Ponieważ wraz z rozwojem ciąży zapotrzebowanie na progesteron wzrasta, również produkcja i wydzielanie HCG zwiększa się bardzo szybko. Jeśli dojdzie do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej, a odbywa się to między 6 a 8 dniem po owulacji, to 48 godzin później we krwi pojawia się wykrywalne stężenie HCG (1 mIU/ml). Jednak ze względu na możliwość wystąpienia „mikroporonienia”, dopiero wynik 5 mIU/ml (dla niektórych kobiet 25 mIU/ml) oznacza ciążę.

Wartości nieprawidłowe nasuwają podejrzenie poronienia lub ciąży pozamacicznej (przyrost jest wtedy wolniejszy od prawidłowego).

Możliwy jest jednak chwilowy spadek stężenia HCG w przypadku, gdy w macicy zagnieździły się przynajmniej dwa zarodki (co zdarza się przy mnogiej owulacji lub po zabiegach in vitro) i jeden z nich obumiera. Nie ma to żadnego wpływu na pomyślny przebieg ciąży. Jeśli poziom tego hormonu w kolejnych badaniach wzrasta, rokowanie jest z reguły pomyślne.

Należy tu wspomnieć o zaśniadzie groniastym, który jest nieprawidłowym rozrostem w macicy powstałym na skutek zapłodnienia nieprawidłowych komórek.

Zaśniad wydziela niespotykanie dużą ilość HCG, a stężenie we krwi tego hormonu jest bardzo wysokie. Zaśniad groniasty trzeba koniecznie leczyć, ponieważ nieleczony może doprowadzić nawet do zgonu, ale leczy się dobrze i najczęściej samoistnie.

Pojawienie się HCG w ciąży jest kojarzone z pojawieniem się wymiotów we wczesnej ciąży, ponieważ hormon ten jest podobny do hormonu tarczycy, a więc generuje sytuację podobną do nadczynności tarczycy – stan ten określa się jako thyreotoxicosis. Dlatego w ciąży bliźniaczej czy w zaśniadzie, gdy stężenia HCG są dużo wyższe, wymioty są częstsze.

Hormon HCG jest również wykrywalny w moczu – właściwość tą wykorzystują już domowe testy ciążowe. Dostępne w aptekach proste testy pozwalają z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić ciążę już w dniu spodziewanej miesiączki.

Jeśli test wykona się po 7 dniach po tym terminie i wynik będzie pozytywny, kobieta ma gwarancję, że jest w ciąży. Stężenie HCG osiąga swój szczyt w 8-10 tygodniu ciąży, następnie spada i pozostaje niższy już do końca ciąży.

3. Normy HCG

Poziom HCG w zależności od zawansowania ciąży, liczonego od pierwszego dnia ostatniej miesiączki mają bardzo szeroki zakres, przykładowo:

Bardziej precyzyjne zakresy norm można uzyskać znając termin owulacji. Przy ocenie wczesnej ciąży od bezwzględnych wartości HCG ważniejsze są przyrosty jego stężenia w czasie. W prawidłowej ciąży poziom HCG wzrasta przynajmniej o 66 % w ciągu 48 godzin i o 114 % w ciągu 72 godzin.

Ciążowe mity. Przesąd o zabieraniu urody wciąż ma się dobrze
Ciążowe mity. Przesąd o zabieraniu urody wciąż ma się dobrze

Mimo że medycyna rozwija się, ludzie wciąż wierzą w przesądy i mity dotyczące zdrowia i metod leczenia.

przeczytaj artykuł

Im ciąża późniejsza, tym wzrost HCG wolniejszy i w przedziale od 1200 mIU/ml do 6000 mIU/ml poziom HCG podwaja się średnio w czasie 96 godzin (4 dni), a dla stężeń przekraczających 6000 mIU/ml czas ten może być jeszcze dłuższy. Przy HCG przekraczającym 6000 mIU/ml lepszą informację o stanie i umiejscowieniu ciąży daje badanie USG.

Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak życzyć wam, drogie mamy proporcjonalnych przyrostów HCG, bezproblemowych 9 miesięcy, bezbolesnych i szybkich porodów oraz szczęśliwych chwil z maleństwem!

Artykuł napisany przy współpracy z dr n. med. specjalistą ginekologiem-położnikiem Justyną Radkiewicz.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze