Ciąża miesiąc po miesiącu

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety. Czekając na maleństwo, każda mama bacznie obserwuje zmiany swojego organizmu. Ciąża człowieka to okres czterdziestu tygodni. Bardzo często lekarze dzielą go na dziewięć miesięcy lub trzy trymestry, z których każdy trwa także po trzy miesiące. Na koniec ciąży następuje poród, czyli czas, kiedy dziecko opuszcza brzuch mamy i przychodzi na świat. Termin porodu określany jest najczęściej na podstawie ostatniej miesiączki i jest terminem umownym.

Spis treści:
 1. 1. Pierwszy trymestr
 2. 2. Drugi trymestr
 3. 3. Trzeci trymestr

1. Pierwszy trymestr

 • Pierwszy miesiąc

Kiedy kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, z ciekawością śledzi jego rozwój. Lekarze często tłumaczą przyszłym mamom, że ciąża to nie tylko czas oczekiwania, ale także współtworzenie dziecka – przebieg całej ciąży i to jak będziesz funkcjonować ma ogromny wpływ na dziecko. W pierwszym miesiącu ciąży zapłodniona komórka jajowa, choć maleńka, zawiera wszystkie niezbędne informacje genetyczne, takie jak: płeć, kształt nosa itp. Na tym etapie dziecko, a właściwie zarodek, wędruje wzdłuż jajowodu. Z godziny na godzinę liczba komórek wzrasta. Po około tygodniu dociera do macicy i tam tworzy sobie przytulne gniazdko do dalszego rozwoju.

Rozwój płodu - 40 tydzień
Rozwój płodu - 40 tydzień Płód w 40 tygodniu ciąży.


Pierwszym pokarmem, jaki dziecko czerpie z organizmu mamy, jest cukier. To dzięki niemu maleństwo rośnie każdego dnia. Komórki tworzące zarodek różnicują się poprzez podział na te, które są odpowiedzialne za płeć, za organy itp. Trzynastodniowemu embrionowi zawiązuje się układ nerwowy. Od chwili poczęcia, co i po którym rodzicu dziecko odziedziczy jest już przesądzone. W tym czasie dziecko osiąga wzrost około pięciu milimetrów. W drugim miesiącu ciąży rozwój narządów przyśpiesza. Pierwszym narządem, który zaczyna pracować jest serce. Dzieje się to już dwadzieścia jeden dni od zapłodnienia.

 • Drugi miesiąc

Potem wykształcają się przedsionki i komory oraz pierwsze własne komórki krwi. W tym czasie embrion przypomina kształtem laseczkę z zaznaczoną głową i mózgiem. Powstają zawiązki żołądka, jelit, płuc, wątroby itp. Istotne jest też, że narządy, takie jak uszy czy nos, powoli przybierają właściwy kształt. W siódmym tygodniu u dziecka wykształca się zmysł dotyku, ma zawiązki zębów mlecznych, szczęki i podniebienia. Powstają palce, a układ nerwowy i mięśniowy zaczyna pracować. W tym okresie dziecko ma półtora centymetra wzrostu i waży trzy gramy.

 • Trzeci miesiąc

W trzecim miesiącu maleństwo zaczyna przypominać dziecko, a jego głowa stanowi połowę długości jego ciała. Można zaobserwować indywidualne cechy. Pojawiają się struny głosowe, żołądek wydziela soki trawienne, trzustka – insulinę, a nerki wychwytują kwas moczowy. Ciało małego człowieczka pokrywa mieszek płodowy, a na palcach powstają paznokcie. W dziewiątym tygodniu ciąży dziecko prostuje plecy, umie się przeciągać, podskakiwać, wymachiwać kończynami, obracać głowę, ruszać palcami rąk i nóg.

Dziecko jest bardzo ruchliwe, choć przyszła mama jeszcze tego nie odczuwa. Wzrost dziecka po trzech miesiącach wynosi osiem centymetrów, a waga piętnaście gramów. Jeśli chodzi o organizm kobiety, to zmienia się tylko poziom hormonów, który poprzez swój wzrost powoduje niemiłe dolegliwości, takie jak: zmęczenie, mdłości, ospałość, zwiększony apetyt, zmiany nastrojów oraz częste chodzenie do toalety. Ciało natomiast nie zmienia się wcale, poza wzrostem temperatury do 37°C. Wstrzymuje się okres, powiększa biust oraz brzuszek. W tym okresie należy szczególnie pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa oraz badaniach. Nie należy brać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Zakaz dotyczy również picia alkoholu, palenia papierosów oraz wszelkich używek, a co ważniejsze należy zdrowo się odżywiać.

2. Drugi trymestr

 • Czwarty miesiąc

W czwartym miesiącu ciąży wszystkie narządy dziecka pracują, ale nadal jest uzależniony od mamy. Pośrednikiem jest tu łożysko, dzięki któremu dziecko otrzymuje pokarm i tlen. Dziecko rośnie szybko, a jego serce przepompowuje około trzydzieści litrów krwi. Poprawa krążenia sprawia, że kolor skóry dziecka staje się różowy. W tym okresie rosną brwi, rzęsy oraz włosy na głowie, a na palcach pojawiają się linie papilarne. Po raz pierwszy słyszy bicie serca mamy, wzrok reaguje na światło. Od około piętnastego tygodnia skóra dziecka reaguje na dotyk, a pod koniec miesiąca przyszła mama może odczuwać pierwsze kopnięcia. Dziecko w tym czasie osiąga piętnaście centymetrów i waży dwadzieścia dekagramów.

 • Piąty miesiąc

W piątym miesiącu dziecko uczy się spać i czuwać. Czuje zmiany temperatury, słyszy coraz więcej dźwięków i rozpoznaje smaki, a mama odczuwa jego ruchy. W tym miesiącu można rozpoznać za pomocą badania USG płeć dziecka. Wzrost dziecka osiąga już dwudziestu pięciu centymetrów zaś waga czterdziestu dekagramów.

 • Szósty miesiąc

W szóstym miesiącu ciąży układ nerwowy dojrzewa bardzo szybko, a dziecko przygotowuje się do życia poza brzuchem mamy. Nabiera odruchów typowych dla dziecka, takich jak ssanie. Kostnieje szkielet i powstają zawiązki zębów stałych. Ciało dziecka jest pokryte mazią płodową. Po raz pierwszy otwiera oczy. Jego rozmiary zwiększają się do pół kilograma, a wzrost wynosi dwadzieścia osiem centymetrów. Mamie znacznie powiększa się brzuszek, odczuwa ruchy dziecka, włosy stają się gęstsze, a ty nabierasz pewności siebie i energii. W żyłach krąży więcej krwi, przyśpiesza serce, mogą wystąpić plamy na skórze, zgaga, hemoroidy lub żylaki. Każda kobieta w drugim trymestrze ciąży powinna pamiętać, aby nadal chodzić na kontrolne wizyty do lekarza, dostosować garderobę do figury, nie przeciążać się, dużo odpoczywać, ale rezygnować ze spacerów lub ćwiczeń. Należy także zadbać o skórę brzucha i piersi.

3. Trzeci trymestr

 • Siódmy miesiąc

W siódmym miesiącu dziecko zaokrągla się, ponieważ nabiera tłuszczyku, który chroni go przed chłodem. Maluch odczuwa ból i wówczas, kiedy mama pali w ciąży dziecko może boleć, np. głowa. Dziecko posiada także marzenia senne, które odczuwane są dla niego, jako przyjemności. Wzrost dziecka osiąga czterdzieści centymetrów, a waga ponad kilogram.

 • Ósmy miesiąc

W ósmym miesiącu ciąży dziecko staje się bardzo ruchliwe z powodu zmniejszania się jego dotychczasowego lokum. Zwiększa się mózg pozwalając tym samym maluchowi na umiejętność myślenia. Organy wewnętrzne kończą dojrzewanie. U chłopców jądra zsuwają się do moszny, a u dziewczynek jajniki produkują hormony. Wielkość dziecka wynosi czterdzieści pięć centymetrów, a waga dwa kilogramy.

 • Dziewiąty miesiąc

W ostatnim, dziewiątym miesiącu ciąży dziecko odbywa ostatnie przygotowania do wyjścia na świat. Narządy wszystkie są w pełni wykształcone, a ono samo posiada własny rytm biologiczny. Jego ruchy są mocniejsze, a podczas kopania w brzuch widać wyraźnie jego stopy. Osiąga wówczas rozmiary około pięćdziesięciu trzech centymetrów i waży trzy kilogramy, choć zdarzają się dzieci większe i cięższe. Brzuch mamy staje się ogromny i przeszkadza. Piersi się powiększają, trudno jest się poruszać, mogą wystąpić obrzęki nóg. Mama jest rozdrażniona i niespokojna. Taki stan utrzymuje się aż do rozwiązania.

Należy pamiętać, aby kontynuować wizyty u ginekologa, odwiedzić dentystę lub w razie innych zmian udać się do odpowiedniego specjalisty. Należy być już przygotowanym na rozwiązanie, tzn. mieć spakowane niezbędne rzeczy do szpitala.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Małgosia 9 miesięcy, ciąża 17 odpowiedzi Ciąża tydzień po tygodniu -tak rodzi się życie Małgosia:

Drogie, przyszłe mamusie gorąco zachęcam WAS do czytania artykułu dot rozwoju maluszka tydzien po tygodniu. Mam nadzieję, że wiele się z niego dowiecie, odpowiecie na swoje pytania. I spokojnie doczekacie porodu - czego życzę WAM z całego serca: zapraszamy...

Artykuły Ciąża miesiąc po miesiącu

Ciąża miesiąc po miesiącu 2 miesiąc ciąży

Drugi miesiąc ciąży rozpoczyna się pięć tygodni po ostatnim krwawieniu miesiączkowym. To zwykle w tym miesiącu ciąży kobieta najczęściej dowiaduje się, że zostanie mamą. Test ciążowy i badanie USG u ginekologa bezbłędnie wskazują na rozwój nowego...

Ciąża miesiąc po miesiącu 7 miesiąc ciąży

Siódmy miesiąc ciąży rozpoczyna trzeci trymestr. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki. Następuje intensywny rozwój tkanki tłuszczowej, co prowadzi do podwojenia wagi ciała...

Wszystko o ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Wszystko o ciąży

Marzeniem większości kobiet jest posiadanie dziecka. Nie każdej udaje się to od razu, a jeśli nawet starania zakończą się powodzeniem, zdarza się, że dopadają nas sytuacje, w których tracimy pewność siebie, zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się...

Pierwszy trymestr ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to okres między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży. Jest to czas, w którym z jednej strony ciąża nie jest jeszcze widoczna dla innych (brzuch jeszcze się nie powiększa, jeśli tylko nie przesadzasz z jedzeniem), a z drugiej ...

Drugi trymestr ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr to czas między czternastym a dwudziestym szóstym tygodniem ciąży. Często bywa nazywany „miesiącem miodowym ciąży”. Jak ręką odjął mijają poranne nudności i wymioty, nadmierna senność ustępuje miejsca wzmożonej energii do...

Trzeci trymestr ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży to twoja ostatnia prosta. Teraz obserwujesz, jak twój brzuch rośnie w niebywałym tempie. Jest to spowodowane głównie intensywnym wzrostem dziecka, które powiększa wszystkie swoje wymiary. Pod koniec ciąży,...

Ciąża miesiąc po miesiącu 1 miesiąc ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży to tajemniczy czas rozwoju nowego życia w łonie kobiety, o którego istnieniu często nawet jeszcze nie wiadomo. Najbardziej wyraźny objaw sugerujący zajście w ciążę to brak miesiączki. Przyczyną zatrzymania się okresu u...

Ciąża miesiąc po miesiącu 3 miesiąc ciąży

Trzeci miesiąc ciąży niesie ze sobą ostatnie tygodnie męczących dolegliwości: nudności, wymiotów, senności, zgagi czy bólów głowy. Pod koniec tego miesiąca kobieta zaczyna wyraźnie odczuwać poprawę samopoczucia. Jej organizm już zaadaptował się do zmian.

Ciąża miesiąc po miesiącu 4 miesiąc ciąży

Czwarty miesiąc ciąży rozpoczyna drugi trymestr. Większość kobiet ciężarnych w tym czasie czuje się naprawdę dobrze i może odetchnąć z ulgą, ponieważ przestają dokuczać ciążowe dolegliwości. W czwartym miesiącu niektóre z przyszłych mam zaczynają już...

Ciąża miesiąc po miesiącu 5 miesiąc ciąży

Piąty miesiąc ciąży to czas, w którym następują bardzo duże zmiany zarówno u dziecka, jak i u matki. Kobieta może już stwierdzić, że dziecko śpi, ma czkawkę, kopie, obraca się, przeciąga się po śnie lub energicznie szuka wygodnej dla siebie pozycji. Może...

Ciąża miesiąc po miesiącu 6 miesiąc ciąży

Szósty miesiąc ciąży kończy drugi trymestr. W tym czasie proporcje dziecka zbliżają się do tych, jakie będą po urodzeniu. Maluszek sięga prawie 35 cm wzrostu i waży od 50 do 70 dag. Maź płodowa pokrywa obficie skórę i chroni ją przed zmacerowaniem przez...

Ciąża miesiąc po miesiącu 8 miesiąc ciąży

Ósmy miesiąc ciąży to już poważne myślenie o zbliżającym się porodzie. Przyszła mama odczuwa skutki dźwigania ciężkiego brzuszka: bóle krzyża, obrzęki nóg, trudności z oddychaniem. Pocieszenie stanowi świadomość, że rozwiązanie ciąży zbliża się wielkimi...

Ciąża miesiąc po miesiącu 9 miesiąc ciąży

Dziewiąty miesiąc ciąży to ciągłe oczekiwanie przyszłych rodziców na skurcze macicy i przyjście dziecka na świat. Do porodu zostało już kilka tygodni, dni, a może już tylko godzin... Nigdy nie wiadomo, kiedy zacznie się poród i kiedy trzeba będzie jechać...

Rozwój dziecka w 3 trymestrze
Ciąża miesiąc po miesiącu Rozwój dziecka w 3 trymestrze

Trzeci trymestr to końcowy etap rozwoju dziecka. Z każdym dniem zwiększa się szansa przeżycia dziecka poza organizmem matki. W ciągu tych ostatnich miesięcy kobieta doświadcza niebolesnych skurczów macicy – dostosowuje się ona do wielkości...

Ciąża miesiąc po miesiącu Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 1 trymestrze

Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na zmiany zachodzące w nim podczas ciąży. Często kobietom trudno się z nimi pogodzić. W 1 trymestrze ciało zmienia się, by pomóc dziecku rozwijać się i by móc je odżywiać. Oto, co może dziać się z...

Ciąża miesiąc po miesiącu Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 2 trymestrze

W II trymestrze ciąży zmęczenie i nudności powinny stać się już tylko przykrym wspomnieniem. Zwykle kobiety czują się w tym okresie pełne energii i uważają, że jest on najłatwiejszy i najprzyjemniejszy ze wszystkich trymestrów. Podczas tych trzech...

Ciąża miesiąc po miesiącu Rozwój dziecka w 2 trymestrze

Gdy kończy się pierwszy miesiąc ciąży, zmniejsza się ryzyko poronienia, a dolegliwości, które pojawiły się na początku ciąży, ustępują. Na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca ciąży pomiędzy narządami powstaje sieć połączeń. Jeśli z...

Ciąża miesiąc po miesiącu Rozwój dziecka w 1 trymestrze

Ciąża to okres, w którym dziecko przekształca się z zarodka w człowieka. Podczas pierwszych czterech tygodni ciąży dziecko rozwija się z pojedynczej komórki jajowej, a około ósmego tygodnia przekształca się w płód, który...

Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 3 trymestrze
Ciąża miesiąc po miesiącu Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 3 trymestrze

Ten okres ciąży jest najbardziej wymagający. Kobieta znacznie przybiera na wadze – ok. 12-17 kg do momentu porodu – a także zmaga się z nieprzyjemnymi objawami. Waga w ciąży Przybieranie na wadze w czasie ciąży powoduje dodatkowy nacisk na...

Rozwój niemowlęcia Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Kalendarze i podręczniki, które podają, jak przebiega rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu, pozwalają rodzicom oceniać postępy swoich pociech i wstępnie diagnozować zaburzenia rozwojowe. Pierwszy rok życia dziecka jest bowiem okresem niezwykle...

Testy ciążowe Objawy ciąży w pierwszym miesiącu

Objawy pierwszego miesiąca ciąży u każdej kobiety mogą wyglądać nieco inaczej. Jakie są najczęstsze symptomy ciąży i w którym momencie można się ich spodziewać?

Ciąża

Urodzenie i wychowanie dziecka jest jednym z najbardziej fascynujących w życiu doświadczeń. W czasie ciąży dokonuje się mnóstwo zadziwiających procesów, w wyniku których z pojedynczej komórki powstanie nowy człowiek. Od tej...

W którym miesiącu ciąży widać brzuch?
Ciąża tydzień po tygodniu W którym miesiącu ciąży widać brzuch?

Wiele ciężarnych kobiet chciałoby wiedzieć, w którym miesiącu ciąży będzie widać rosnący brzuch. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak zbyt prosta.

Ciąża miesiąc po miesiącu 2 miesiąc ciąży

Drugi miesiąc ciąży to czas, w którym kobiety najczęściej dowiadują się, że zostaną mamami. Pozytywny wynik testu ciążowego i badanie ginekologiczne pozwala uzyskać pewność, że kobieta zaszła w ciążę.

Ciąża miesiąc po miesiącu 7 miesiąc ciąży

Siódmy miesiąc ciąży to czas, w którym dziecko zaczyna gwałtownie przybierać na wadze. Pod skórą maluszka tworzy się tkanka tłuszczowa, a w brzuchu mamy jest już coraz ciaśniej.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Dziecko 5 miesiąc

Dziecko (5 miesiąc) rozpoznaje już nastroje rodziców. Potrafi się już turlać i dość sprawnie idzie mu chwytanie. W tym czasie zaczyna się także ząbkowanie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Dziecko 9 miesiąc

Dziecko (9 miesiąc) potrafi już siadać i sprawnie raczkować. Niektóre maluchy potrafią także wstawać, ale jeszcze nie chodzą. Rozumieją coraz więcej słów i zdań.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Dziecko 6 miesiąc

Dziecko (6 miesiąc) to maluch, który bez problemu rozpoznaje rodziców, turla się i pełza. Warto zachęcać do przemieszczania się, aby ćwiczyło mięśnie potrzebne do raczkowania.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Dziecko 10 miesiąc

Dziecko 10-miesięczne sprawnie raczkuje, siedzi i próbuje samodzielnie wstawać i chodzić. Niestety, wciąż się przewraca i bez oparcia mebli czy nóg od stołu nie potrafi utrzymać pionowej pozycji.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Dziecko 1 miesiąc

Dziecko (1 miesiąc) coraz bardziej interesuje się otoczeniem. Powoli może zacząć pojawiać się głużenie, czyli pierwsza faza rozwoju mowy niemowlaka. Maluch na dłuższą chwilę skupia wzrok.

Ciąża miesiąc po miesiącu 1 miesiąc ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży to czas, w którym kobiety najczęściej jeszcze nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Brak miesiączki stanowi jednak podejrzenie ciąży.

Ciąża miesiąc po miesiącu 3 miesiąc ciąży

Trzeci miesiąc ciąży, a zwłaszcza jego końcowy etap, to czas, w którym kobieta zaczyna się lepiej czuć. Ustępują już powoli ciążowe dolegliwości, a przyszła mama może cieszyć się z nowego życia.

Ciąża miesiąc po miesiącu 4 miesiąc ciąży

Czwarty miesiąc ciąży to czas, w którym ustępują dolegliwości i kobieta zaczyna cieszyć się swoim odmiennym stanem. Niektóre przyszłe mamy już na tym etapie ciąży zaczynają czuć pierwsze ruchy płodu.

Ciąża miesiąc po miesiącu 5 miesiąc ciąży

Piąty miesiąc ciąży to czas, w którym dziecko mierzy już około 30 cm i waży 40 dag. W jego rozwoju fizycznym następuje porost włosów, brwi i rzęs, pojawiają się również paznokcie.

Ciąża miesiąc po miesiącu 6 miesiąc ciąży

Szósty miesiąc ciąży to czas wzmożonego wzrostu dziecka i znacznego powiększenia się brzucha mamy. Ciąża kobiety jest już wyraźnie widoczna, a dziecko staje się ogromnie ruchliwe.

Ciąża miesiąc po miesiącu 8 miesiąc ciąży

Ósmy miesiąc ciąży to okres, w którym kobieta wie, że poród jest już tuż-tuż. W tym czasie wzrasta obwód brzucha, a kobieta z powodu dźwigania jego ciężaru ma częste bóle pleców i obrzęki nóg.

Ciąża miesiąc po miesiącu 9 miesiąc ciąży

Dziewiąty miesiąc ciąży to czas oczekiwania na poród i przyjście dziecka na świat. W tym okresie przyszła mama powinna dużo wypoczywać. Już niebawem rodzina się powiększy...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Dziecko 7 miesiąc

Dziecko (7 miesiąc) ma już kilka pierwszych ząbków. Coraz lepiej radzi sobie z pełzaniem i manipulowaniem zabawkami. Już niedługo będzie umiało samo pić z kubeczka dla niemowląt.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Dziecko 8 miesiąc

Dziecko (8 miesiąc) prawdopodobnie zaczyna raczkować, dość dobrze także siedzi. Trzeba przygotować mieszkanie na jego zwiększone umiejętności przemieszczania się i sięgania po różne przedmioty.

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij