6 tydzień ciąży

Na początku szóstego tygodnia zarodek ma około 3 mm długości. W ewentualnym badaniu USG w ciąży w szóstym tygodniu powinien być już widoczny pęcherzyk ciążowy, jeśli nie było go widać wcześniej. W standardowo rozwijających się ciążach widoczny jest już również sam zarodek, który na początku tygodnia mierzy 3 mm, by podwoić swą długość po siedmiu dniach. Powinna być też możliwa do wychwycenia akcja serca, a tętno płodu (FHR) powinno wynosić powyżej 100 uderzeń na minutę. Akcja serca płodu powinna być widoczna zawsze, gdy zarodek przekracza 5 mm (CRL).

Spis treści:
  1. 1. Rozwój zarodka w 6 tygodniu
  2. 2. Objawy ciąży w 6 tygodniu
  3. 3. Ciąża ektopowa (pozamaciczna)

1. Rozwój zarodka w 6 tygodniu

W tym tygodniu zaczną powstawać wszystkie najważniejsze narządy maluszka, takie jak ośrodkowy układ nerwowy, serce, układ pokarmowy i wydalniczy. Na grzbietowej części zarodka, wzdłuż jego długiej osi, pojawiają się dwa równoległe fałdy nerwowe, które łączą się i powiększają. Tak powstaje rynienka nerwowa, a następnie cewa nerwowa, która przekształci się w górnej, szerszej części w mózg, a w dolnej, węższej, w rdzeń kręgowy.

W tym samym czasie po stronie brzusznej zarodka kształtuje się zaczątek układu pokarmowego z gardłem i jelitem, wewnątrz zarodka powstaje układ wydalniczy i krążenia. Zaczyna bić serce. Początkowo przypomina ono rurę, później przekształci się w skomplikowany czterokomorowy narząd. Zarodek przypomina teraz kształtem kijankę z dużą główką i długim zawiniętym ogonkiem. Ewolucjoniści doszukują się tu bezpośredniego odniesienia do form rozwojowych płazów. Z czasem ogonek przekształci się w kręgosłup z rdzeniem kręgowym, a sama końcówka zaniknie, przekształcając się w kość ogonową.

Tabela. Szacunkowe wymiary ciąży w 6 tygodniu. Wyjaśnienie skrótów użytych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wiek ciąży Pęcherzyk ciążowy CRL
6 tydzień 1 dzień 12 mm 3 mm
6 tydzień 2 dzień 13 mm 4 mm
6 tydzień 3 dzień 14 mm 4 mm
6 tydzień 4 dzień 15 mm 5 mm
6 tydzień 5 dzień 16 mm 5 mm
6 tydzień 6 dzień 17 mm 6 mm

W szóstym tygodniu głowa staje się największą częścią ciała zarodka. Tam, gdzie wytworzą się kości, grupuje się tkanka chrzęstna. Rozpoczyna się kostnienie płaskich kości czaszki oraz pojawiają się zawiązki zębów. Dziecko ma już wyraźnie zaznaczone nóżki i rączki, są one jednak nadal zrośnięte błoną z tułowiem. Pojawiają też się zawiązki palców u dłoni i stóp.

W zawiązku oka powstaje barwnik, który jest widoczny przez przezroczystą skórę dziecka – oczy mają formę dwóch ciemnych kropek. Podobnie przyszłe uszy zarysowane są jako dwie dziurki z boku głowy. Wytwarza się podniebienie i przewód nosowo-łzowy. Ustala się gonadalna tożsamość płciowa. U chłopców gen sprzężony z płcią zlokalizowany na chromosomie Y wysyła maskulinizującą informację już od pierwszego podziału komórkowego.

Równocześnie rozwija się łożysko. Minie jeszcze kilka tygodni, zanim przejmie funkcję odżywiania i zaopatrywania w tlen rozwijający się płód. Póki co, funkcję odżywczą spełnia pęcherzyk żółtkowy, który powinien być już dobrze widoczny w badaniu USG od kilku dni.

Prawdopodobieństwo poronienia w pierwszym trymestrze ciąży
Prawdopodobieństwo poronienia w pierwszym trymestrze ciąży Wykres ukazuje szacunkowe prawdopodobieństwo poronienia przy...

W szóstym tygodniu można zwykle zaobserwować bicie serca zarodka, charakteryzujące się tętnem (FHR) w granicach 100-140 uderzeń na minutę. Ten wzrost częstości pracy serca wiąże się zwykle z rozpoczęciem cyrkulacji krwi w organizmie dziecka. Na tym etapie, z punktu widzenia diagnostycznego, ważny jest już nie tylko sam fakt zaobserwowania pracy serca, ale i wartość tętna. Wartości poniżej 100 zwykle oznaczają problemy na tym etapie ciąży i zagrożenie poronieniem.

2. Objawy ciąży w 6 tygodniu

Póki co twoja macica nie powiększyła się znacznie – jest rozmiaru moreli. Pomimo tego możesz zapewne już zauważyć, że przybrałaś w talii kilka centymetrów – dobrze dopasowane spodnie zaczną nieco uwierać. Nie jest to spowodowane rosnącą ciążą, a zmianami hormonalnymi – w twoim organizmie zaczyna odkładać się więcej wody, a powłoki brzuszne zaczynają się nieco rozluźniać. Pomimo to, minie jeszcze kilka dobrych tygodni, zanim twoi bliscy, nie mówiąc o obcych osobach, będą mogli dostrzec, że jesteś w ciąży.

Nasilenie pozostałych objawów ciąży w szóstym tygodniu jest sprawą bardzo indywidualną. Wiąże się z jednej strony z tempem wzrostu poziomu beta HCG, a z drugiej z indywidualną wrażliwością na zmiany poziomów hormonów płciowych. Dodatkowo, niektóre symptomy, szczególnie poranne nudności, mogą się nasilać pod wpływem stresu, który może być bardzo silny w sytuacjach, gdy ciąża cię zaskoczyła.

Do innych, częstych objawów ciąży w szóstym tygodniu zaliczamy częstsze oddawanie moczu, bóle podbrzusza, plamienia z dróg rodnych czy powiększenie i tkliwość piersi. W szóstym tygodniu możesz zacząć doświadczać zmęczenia ciążowego. Póki co, nie jest ono związane z dźwiganiem ciężkiego brzucha czy przewlekłym niewysypianiem się. Twój organizm przełącza się w „tryb ciążowy” i nie ma ochoty tracić energii na tak błahe sprawy jak aktywność zawodowa czy nawet przemieszczanie się. Bezpośrednim winowajcą zmęczenia jest podwyższony poziom progesteronu. Jeśli trapi cię zmęczenie, to mamy dwie wiadomości: dobrą – zmęczenie przejdzie w drugim trymestrze, oraz złą – zmęczenie powróci ze zdwojoną czy strojoną siłą pod koniec ciąży, kiedy olbrzymi brzuch będzie cię zniechęcał do robienia czegokolwiek.

Innym objawem ciążowym pierwszego trymestru będzie drażliwość i częste zmiany nastrojów. Dolegliwości te spowodowane są również zmianami poziomów hormonów płciowych, które fizycznie zakłócają pracę mózgu. Na to nakłada się stres związany z samą ciążą czy inne dolegliwości i otrzymujemy „mieszankę wybuchową”.

3. Ciąża ektopowa (pozamaciczna)

Ciąża ektopowa (pozamaciczna) to określenie ciąży, w której przebiegu zarodek zaimplantował się poza przestrzenią macicy. W zdecydowanej większości przypadków (nawet 99%) do takiej implantacji dochodzi w jajowodzie, zwykle w jego bańce, tam gdzie doszło do zapłodnienia. Z pewnych przyczyn zarodek nie zszedł do macicy i rozwija się w ścianie jajowodu. Czasem, bardzo rzadko, zdarza się, że zarodek rozwija się bezpośrednio w jamie brzucha, poza macicą. W jeszcze rzadszych, pojedynczych przypadkach dochodzi do rozwoju ciąży w samym jajniku. Ciąża może też rozwijać się w szyjce macicy – to również jest nieprawidłowe.

Co ciekawe, do ciąży pozamacicznej dochodzi częściej w przypadku ciąż powstałych w wyniku zapłodnienia in vitro. Jest to o tyle dziwne, że zarodki w tej metodzie wspomaganego rozrodu są deponowane bezpośrednio w macicy, a więc muszą „wejść” do jajowodu i z niego nie wrócić.

Ciąża ektopowa stwarza duże zagrożenie dla życia i zdrowia matki i wymaga interwencji lekarskiej. Może dojść bowiem do pęknięcia jajowodu, gdy zarodek będzie odpowiednio duży – jajowód, w przeciwieństwie do macicy, nie potrafi bowiem odpowiednio się rozciągnąć. Pęknięcie takie powoduje duży krwotok wewnętrzny, który, jeśli nie zoperowany, z dużym prawdopodobieństwem kończy się śmiercią matki z wykrwawienia.

Nie jest możliwe pewne odróżnienie ciąży ektopowej od prawidłowej w warunkach domowych. Istnieje szereg objawów mogących wskazywać na ciążę pozamaciczną. W przypadku ich pojawienia się, ważne jest przeprowadzenie badania USG, w celu ustalenia lokalizacji zarodka. Czasem jednak nawet potwierdzenie obecności zarodka w jamie macicy nie wyklucza ciąży pozamacicznej – drugi zarodek, bliźniak, może bowiem rozwijać się równolegle w nieprawidłowym miejscu.

Do najczęstszych objawów ciąży ektopowej należą:

Jednocześnie wyróżnić możemy szereg czynników ryzyka ciąży pozamacicznej. W pierwszej kolejności będą jej sprzyjać wszelkie schorzenia prowadzące do niedrożności jajowodu – zarodek, nie mogąc zejść do macicy, pozostaje w jajowodzie. W literaturze wyróżnia się następujące czynniki ryzyka:

 Jeśli któryś z wymienionych czynników występuje w twoim przypadku, powinnaś szczególnie na siebie uważać. Wskazane są częste, kontrolne wizyty u ginekologa i badania pod kątem możliwego wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Justa Dziś pytanie - dziś odpowiedź 3 odpowiedzi jak odczytać wynik b-hcg ? Justa:

Dziewczyny mam wynik badania : 2505,00 mlU/mla to normy zamieszczone przy wyniku: tydzień ciąży= wartości 3= 5,8-71,2 4= 9,5-750 5= 217-7138 6= 158-31 795 7= 3 697-63 563 8= 32 065-49 571i tak dalej tylko pomóżcie mi bo nie rozumiem tych norm który to...

myszka2017 9 miesięcy, ciąża 10 odpowiedzi Wysokie beta hCG myszka2017:

witam w czwartek 23 bylam u ginekologa i ciąży nie było widać,kazał zrobić bhcg , w poniedziałek 27 zrobiłam wynik 5904 czy nie jest za wysoki? wystraszyłam gdyż lekarz kazał mi jutro przyjść wykluczyć ciaze pozamaciczna .

Artykuły 6 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij