5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to czas, kiedy w normalnej sytuacji doświadczyłabyś kolejnego krwawienia miesięcznego. Jednak przed nieco ponad dwoma tygodniami doszło do stosunku seksualnego, w wyniku którego powstało nowe życie. Zarodek w twojej macicy jest jeszcze bardzo malutki, w drugiej połowie tygodnia mierzy ok. 1-2 mm. Jednocześnie jest na tyle potężny, by postawić funkcjonowanie całego twojego organizmu na głowie. Doświadczysz bowiem nie tylko braku krwawienia, ale całego szeregu objawów towarzyszących.

Spis treści:
 1. 1. Badanie USG w 5 tygodniu ciąży
 2. 2. Rozwój zarodka w piątym tygodniu (organogeneza)
 3. 3. Objawy ciąży w 5 tygodniu
 4. 4. Poranne nudności

1. Badanie USG w 5 tygodniu ciąży

Badanie USG wykonane na tym etapie ciąży pokaże już pęcherzyk ciążowy o wymiarze ok. 5-11 mm, w zależności od dnia badania. W połowie tygodnia powinien być już widoczny wewnątrz pęcherzyka ciążowego pęcherzyk żółtkowy, którego obecność potwierdza, że obserwowana struktura jest rozwijającą się ciążą. Czasem pod koniec tygodnia można zaobserwować już zarodek oraz czynność jego serca. Tętno na tym etapie wynosi zwykle od 60 do 90 uderzeń na minutę i będzie rosnąć z każdym następnym dniem i tygodniem. Korzystniej rokują wyższe wartości tętna, choć na tym etapie, od samego tempa pracy serca ważniejsze jest zaobserwowanie jego czynności, której obecność stanowi wstępnie o dobrym rokowaniu dla dalszych losów ciąży.

Tabela. Wymiary zarodka w 5 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wiek ciąży Pęcherzyk ciążowy CRL
5 tydzień 1 dzień 5 mm -
5 tydzień 2 dzień 6 mm -
5 tydzień 3 dzień 7,5 mm -
5 tydzień 4 dzień 9 mm 1 mm
5 tydzień 5 dzień 10 mm 2 mm
5 tydzień 6 dzień 11 mm 3 mm

Powyższa tabela zawiera wartości uśrednione. Nieraz się zdarza, że zarodek pojawia się w obrazie USG dopiero, gdy pęcherzyk ciążowy mierzy ponad 20 mm. Co więcej, takie opóźnienie „pojawienia się” zarodka nie świadczy wcale, że ciąża rozwija się nieprawidłowo.

2. Rozwój zarodka w piątym tygodniu (organogeneza)

W piątym tygodniu ciąży, a trzecim tygodniu od zapłodnienia, powstaje trójblaszkowa tarcza zarodkowa oraz następuje dalszy rozwój trofoblastu, z którego powstanie błona kosmówkowa i łożysko niezbędne do wymiany gazów i substancji odżywczych między matką a płodem. Następuje teraz tworzenie się kosmków łożyskowych. Kosmki wrastają w głąb błony śluzowej, łączą się z naczyniami włosowatymi matki, a pod koniec piątego tygodnia ciąży pojawiają się w nich naczynia włosowate krążenia płodowego.

Tarcza zarodkowa, początkowo płaska i okrągła, zmienia swój kształt przypominający odwrócony liść z szerokim końcem dogłowowym i wąskim ogonowym. W czasie tworzenia trójblaszkowej tarczy zarodkowej źródłem komórek do budowy wszystkich listków zarodkowych jest warstwa zwana epiblastem. Tak powstaje endoderma – rozwiną się z niej płuca, wątroba i układ pokarmowy. Środkowa warstwa – mezoderma – da początek kościom, mięśniom, nerkom, sercu i narządom płciowym. Ektoderma, warstwa zewnętrzna, przekształci się w skórę, włosy i układ nerwowy. Struna grzbietowa wyznacza oś, wokół której powstanie szkielet i mięśnie.

Rozwój maluszka wchodzi w decydujący etap. Teraz zaczyna się tworzenie wszystkich narządów i układów niezbędnych w dalszym życiu. Dlatego wszelkie substancje toksyczne będą miały wybitnie negatywny wpływ na rozwój dziecka. Alkohol, inne używki oraz leki teratogenne są w tym okresie zdecydowanie zabronione!

3. Objawy ciąży w 5 tygodniu

W piątym tygodniu kobieta zwykle zaczyna podejrzewać, że może być w ciąży. Brak miesiączki w zwykle oczekiwanym terminie jest pierwszym sygnałem, że coś dzieje się inaczej niż zwykle. Po kilku dniach braku oczekiwanego krwawienia miesięcznego pewnie sięgniesz po test ciążowy. W tym okresie pierwszy raz możesz oczekiwać jego pozytywnego wyniku. Test ciążowy jest wrażliwy na podwyższony poziom hormonu beta HCG, który zaczyna się pojawiać we krwi od chwili implantacji. Dopiero jednak w dniach spodziewanej miesiączki przekracza on poziom, który jest wykrywalny dla domowych testów ciążowych, wykonywanych z moczu. Jeśli wynik testu 5 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki jest negatywny, to nadal nie musi to oznaczać, że nie jesteś w ciąży – do owulacji mogło dojść bowiem nieco później i ciąża jest jeszcze zbyt młoda, by test ją wykrył.

Inne niż brak miesiączki objawy ciąży mogą zacząć się pojawiać w piątym tygodniu. Ich ewentualne pojawienie się oraz intensywność jest jednak sprawą indywidualną – zarówno tempo narastania hormonu beta HCG we krwi, jak i wrażliwość na jego zwiększony poziom są bardzo zróżnicowane.

Najbardziej charakterystycznym objawem ciąży są tzw. poranne nudności. Ich przebieg w czasie ciąży oraz nasilenie są również bardzo indywidualną sprawą. Mogą pojawić się już na przełomie czwartego i piątego tygodnia. Nieraz silne nudności nie pojawiają się jedynie rano, ale trwają cały dzień, towarzyszy im obniżony apetyt, wymioty i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, jak uczucie pełności czy wzdęcia. Pojawieniu się porannych nudności towarzyszy często senność, tkliwość piersi, które zwiększają nieco swoją wielkość, oraz częstsze oddawanie moczu czy zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych.

Wymienione wyżej objawy są bardzo częste we wczesnej ciąży. Istnieje jednak cała gama równie charakterystycznych, acz nieco mniej popularnych objawów, doświadczanych przez 5-20% populacji. Gama tych objawów jest bardzo szeroka, jednocześnie często bywają one zupełnie odwrotne, w efekcie każda kobieta nieco inaczej doświadcza ciąży w pierwszym trymestrze.

Takim charakterystycznym, ale rzadkim objawem jest na przykład nietolerancja alkoholu. Pojedynczy drink może cię upić, a po niewiele większej ilości doświadczyć możesz nieprzyjemnych doznań ze strony żołądka, w tym wymiotów.

Niektóre kobiety, zamiast typowej dla wczesnej ciąży senności, doświadczają pewnych zaburzeń snu – może być to bezsenność, a z drugiej strony obecność nienaturalnie żywych snów, często o erotycznym zabarwieniu, z których jest się trudno otrząsnąć po przebudzeniu. Kobiety doświadczają też całej gamy objawów „emocjonalnych”. Niektóre czują się podłamane, wpadają w depresyjne lub płaczliwe nastroje, mimo że jeszcze nie wiedzą o ciąży. Inne z kolei rozpiera poczucie wszechogarniającej radości lub zwiększone libido. Najczęściej jednak czujemy się w tym okresie podenerwowane i drażliwe.

Część kobiet już w bardzo wczesnej ciąży, zamiast obniżonego apetytu, nudności i wymiotów, doświadcza wyraźnie wzmożonego apetytu – szczęściary! Pewną odmianą tego objawu będzie przemożna ochota na określony rodzaj jedzenia – na przykład na frytki albo jabłko. W ten sposób organizm manifestuje brak pewnego makro- lub mikroelementu, niezbędnego dla malucha, a który znajduje się w danym pokarmie. Inną dolegliwością ze strony układu pokarmowego może być biegunka lub odwrotnie – zaparcia.

Zaobserwować można też zmiany na skórze w ciąży – może pojawić się silny trądzik lub też odwrotnie – istniejący trądzik może złagodnieć. Podobnie z ogólną energią – podczas gdy większość kobiet odczuwa niewytłumaczalne, nadmierne zmęczenie w pierwszym trymestrze, część doświadcza zwiększonej energii.

4. Poranne nudności

W piątym tygodniu ciąży mogą zacząć cię trapić tzw. poranne nudności. Ta złowroga nazwa jest niezwykle myląca – w rzeczywistości niekoniecznie są one tylko „poranne”, potrafią męczyć przez cały dzień – rano się jedynie zaczynają. Co więcej, na nudnościach się nie kończy – często przechodzą w wymioty, a na samą myśl o jedzeniu jest jeszcze gorzej.

Głównym winowajcą nudności i wymiotów jest rosnący poziom hormonu „ciążowego” – HCG. Ze względu na różne tempo wzrostu poziomu tego hormonu u mam, jak i różną wrażliwość na jego podwyższony poziom, występowanie i nasilenie tej dolegliwości jest cechą bardzo indywidualną. Szacuje się, że nudności występują u około połowy przyszłych mam, a w postaci nasilonej, z częstymi wymiotami, u jeszcze mniejszego odsetka.

Na intensywność nudności bardzo duży wpływ ma stres. Jeśli ciąża zaskoczyła cię, nie wiesz jak się odnaleźć w nowej sytuacji, w głowie kłębią ci się nieprzyjemne myśli, to twoja szansa na nudności wzrasta dramatycznie. W momencie, gdy zaczniesz cieszyć się ciążą, przygotowywać z radością na przyjście dziecka, to intensywność dolegliwości powinna ustać.

Czynniki wpływające na nudności

Co robić?
 Nawodnienie
 • wypijaj nawet 3 litry płynów dziennie,
 • poproś męża o filiżankę herbaty owocowej lub szklankę wody przed wstaniem z łóżka.
 

Odżywianie

 • jedz często, a w małych ilościach – unikaj pustego żołądka,
 • nie kładź się spać głodna,
 • miej pod ręką migdały lub płatki migdałowe – wyraźnie ograniczają odczuwanie nudności,
 • wypróbuj inne domowe sposoby na nudności – imbir, banany, ciepłe mleko czy musztardę,
 • unikaj potraw z intensywnymi smakami i zapachami – np. obiad z brukselkami to „murowane” nudności,
 • nie gotuj samodzielnie – intensywne kuchenne zapachy będą dla ciebie zabójcze,
 • jedz produkty bogate w witaminę B6 (płatki zbożowe, tłuste ryby morskie, ziemniaki, banany).
 

Stres

 • jakkolwiek to zabrzmi – musisz pogodzić się z ciążą, jeśli to dla ciebie zaskoczenie,
 • słuchaj spokojnej, relaksującej muzyki,
 • poproś partnera o relaksujący masaż,
 • weź ciepłą kąpiel,
 • możesz pomedytować, poleżeć, oddychając głęboko, pomyśleć o przyjemnych rzeczach czy zastosować inną technikę relaksacyjną, która najlepiej ci służy,
 • zabierz partnera na kilkudniowy wypad za miasto – z czasem będzie o to coraz trudniej, a będziesz mogła się oderwać od bieżących problemów.
 

Inne

 • unikaj wychłodzenia organizmu i nagłych zmian temperatury,
 • często myj zęby lub płucz jamę ustną,
 • unikaj gorących, dusznych pomieszczeń,
 • jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną, to jej objawy mogą się nasilić – unikaj męczących podróży,
 • zapomnij na pewien czas o perfumach i innych intensywnych zapachach w swoim otoczeniu.

 Bardzo ważną rolę w radzeniu sobie z nudnościami odgrywa właściwe nawodnienie. Powinnaś wypijać do trzech litrów wody dziennie. Będziesz często siusiać, ale dzięki temu wypłuczesz z organizmu więcej toksyn i dzidziuś nie będzie dawał „sygnałów” do ponawiania wymiotów. Bezwzględnie unikaj na tym wczesnym etapie ciąży żywności przetworzonej, zawierającej konserwanty, barwniki, aromaty, etc. Staraj się odżywiać zdrowo, przygotowuj posiłki z możliwie świeżych składników wysokiej jakości. Z drugiej strony staraj się jeść to, na co masz ochotę – lubisz tłustsze smaki? Nie krępuj się. Domowe ciasto? Nie ma sprawy – na odchudzanie czas przyjdzie, gdy mały będzie już na świecie.

Unikaj wszelkich sytuacji, które już wcześniej przyprawiały cię o mdłości. Jeśli nie lubisz jakiegoś zapachu, cierpisz na chorobę lokomocyjną lub reagujesz nudnościami na stres, to obecnie te objawy znacznie zaostrzą się, prowadząc nierzadko do nieprzyjemnych i osłabiających wymiotów.

Istnieje wiele domowych sposobów radzenia sobie z nudnościami – herbatki ziołowe, banany, imbir czy migdały. Wszystko to może, ale nie musi ci pomóc. W ostateczności możesz zwrócić się do swojego lekarza o środki farmakologiczne, ale pamiętaj, nie są one pozbawione skutków ubocznych, a ponadto w pierwszym trymestrze chcemy możliwie ograniczać oddziaływanie wszelkich substancji czynnych na rozwijający się zarodek.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~Emilka0105 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Czy jestem w ciąży? ~Emilka0105:

Witam, tydzień temu zrobiłam dwa testy ciążowe i oba wyszły pozytywnie. Dodam, że ostatnią miesiączkę miałam 30 grudnia. Wczoraj zrobiłam badanie BETA HCG i wyniosło 918. W normach napisane zostało, że to 5 tydzień ciąży .

paczanga Maluchy 3122 odpowiedzi Luty 2013- mamuśki łączmy się paczanga:

he ja dziś po wizycie u ginekologa. pęcherzyk widoczny 5 tydzień ciązy. [table="head"]kto | gdzie |termin wg @ | data urodzenia| imię nadane | waga wzrost paczanga | lubelskie BP | 10 | 3 .

kama9 Dziś pytanie - dziś odpowiedź 2 odpowiedzi poczęcie... kama9:

Jako,że długo staraliśmy się o dziecko,teraz jestem bardzo przewrażliwiona i proszę o wasze zdanie... Mianowicie...Mam bardzo nieregularne cykle.Ostatni okres miałam 11 lipca i 23 lipca lekarz stwierdził bezowulacyjny cykl .

kama9 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź poczęcie... kama9:

Dzień dobry!! Chciałabym uzyskać trochę informacji na temat poczęcia przy nieregularnym cyklu... Jako,że długo staraliśmy się o dziecko,teraz jestem bardzo przewrażliwiona i już piszę o co mi chodzi .

Misia666 W oczekiwaniu na bociana 207 odpowiedzi Czy to objaw ciazy? Misia666:

Witam.Ostatnio kochalismy się ze swoim męzem bez zabezpieczenia. 3dni spoznia mi sie okres, mam wydęty, twardy brzuch, odbija mi się i czasami poczuje kłócia jajników, piersi wydaje mi się, że mam równiez powiekszone .

estacada88 9 miesięcy, ciąża 21 odpowiedzi 95 % ciąża estacada88:

byłam u lekarza on stwierdził 95 % że jestem w ciąży... zrobiłam test wyszedł pozytywny czy to oznacza ciąże w 100 % ?? do lekarza ide dopiero za tydzień a ja już chcę wiedzieć dzis. pomóżcie

myszka2017 9 miesięcy, ciąża 10 odpowiedzi Wysokie beta hCG myszka2017:

witam w czwartek 23 bylam u ginekologa i ciąży nie było widać,kazał zrobić bhcg , w poniedziałek 27 zrobiłam wynik 5904 czy nie jest za wysoki? wystraszyłam gdyż lekarz kazał mi jutro przyjść wykluczyć ciaze pozamaciczna .

pokaż 5 następnych

Artykuły 5 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij