33 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego trzeciego tygodnia ciąży, dziecko osiąga wagę około dwóch kilogramów, układa się w pozycji embrionalnej, a jego długość wynosi około 43 cm. Jego ciało cały czas przybiera na wadze, nabiera tkanki tłuszczowej, twarz jest zaokrąglona. Mniej więcej w tym okresie następuje przełom w rozwoju ostatniego ważnego narządu – płuc- i dziecko powoli staje się gotowe do opuszczenia ciepłego brzuszka mamy.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 33 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów zastosowanych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL 430 398 462
BPD 84 74 94
OFD 107 98 116
HC 305 286 323
AC 280 253 307
FL 63 58 68
Masa (g) 2160 1690 2630

Rozwój dziecka w 33 tygodniu

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży, dziecko nadal intensywnie przybiera na wadze, a jego wzrost jest coraz wolniejszy – zbliża się do swojej długości urodzeniowej. Organizm dziecka jest zdolny do życia poza macicą matki, jednak poród na tym etapie jest jeszcze przedwczesny i niesie wiele zagrożeń – dlatego tak ważna jest samokontrola i dbałość o stan zdrowia mamy i dziecka. W kolejnym tygodniu nastąpi istotny transfer przeciwciał drogą pępowinową i dalszy rozwój płuc dziecka, co sprawi, że będzie ono już znacznie lepiej przygotowane do samodzielnego życia.

W trzydziestym trzecim tygodniu następuje dalszy szybki rozwój mózgu dziecka. Stwierdzono m.in. intensywny przyrost struktur odpowiedzialnych za przetwarzanie wrażeń zmysłowych. Rozwijają się więc obszary kory mózgowej, które odpowiadają za rozumienie znaczenia dźwięków, a później rozumienie mowy czy przetwarzanie wrażeń wizualnych. Rozwija się również ośrodek Broki, odpowiedzialny za generowanie mowy – łączenie głosek w wyrazy i tworzenie całych zdań czy dłuższych konstrukcji językowych.

Kości dziecka są już skostniałe i twarde, ale nie dotyczy to kości czaszki, która musi zachować nieco elastyczności aż do porodu, tak by ułatwić przeciśnięcie się przez kanał rodny. Nie tylko same kości zachowują elastyczność, ale przede wszystkim połączone są elastycznymi szwami, a pomiędzy nimi znajdują się tzw. ciemiączka, czyli otwory w kości, w dalszym ciągu zwiększające zdolność główki do zmiany kształtu. Dzięki temu w trakcie porodu kształt czaszki niejako dostosuje się do kształtu kanału, tak by poród mógł odbyć się możliwie szybko, przy jak najniższym nakładzie sił i ryzyku powikłań. Jeśli więc twoje dziecko urodzi się z nieco „spłaszczoną” głową, nie przejmuj się – jest to fizjologiczne przystosowanie dziecka do porodu, a głowa odzyska swój docelowy kształt w ciągu kilku tygodni.

Zmienił się również wygląd zewnętrzny dziecka. Jego skóra nie jest już pomarszczona, lecz bardziej przypomina skórę dorosłego. Pod skórą znajduje się więcej tłuszczu, a meszek płodowy prawdopodobnie już w większości zaniknął. Ponadto dziecko posiada już nos taki jak małe dzieci, posiada więc już rozwiniętą nasadę nosa, choć sam nos nadal posiada nieproporcjonalnie duży i zadarty czubek – taka budowa ułatwia oddychanie dziecku podczas ssania piersi i utrzyma się w pierwszych kilkunastu miesiącach życia.

Dolegliwości ciążowe w 33 tygodniu - coraz ciaśniej w brzuchu

Macica jest coraz większa i sięga coraz wyżej. Dziecko jest już znacznych rozmiarów, a objętość płynu owodniowego jest w tym okresie największa i już nie wzrasta. W dalszej części ciąży, od około trzydziestego piątego tygodnia, ilość płynu owodniowego może nawet zacząć się systematycznie, istotnie zmniejszać, aż do dnia rozwiązania ciąży.

Rosnąca macica będzie powodować rosnącą intensywność takich objawów jak zgaga, niestrawności, zatwardzenia, obrzęki nóg, bóle pleców, trudności ze złapaniem równowagi czy bezsenność spowodowaną niemożnością znalezienia wygodnej pozycji do snu. Będziesz również coraz częściej odwiedzać toaletę, gdyż uciskany pęcherz moczowy nie może pomieścić zbyt wiele płynu. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie ograniczać przyjmowania płynów.

Coraz częściej będą pojawiać się też skurcze Braxtona-Hicksa, a ich odróżnienie od skurczów porodowych, zwłaszcza jeśli jeszcze nie rodziłaś, będzie coraz trudniejsze. Na tym etapie mogą stać się one nawet bolesne i zyskać pewne cechy regularności, co może być niezwykle mylące i prowadzić do powstawania fałszywych alarmów porodowych. Jeśli jednak będziesz mieć wątpliwości, nie zwlekaj i udaj się do szpitala. Lekarz bez trudu rozpozna objawy porodu, a ewentualny przedwczesny poród w szpitalu wiążę się ze znacznie niższym ryzykiem powstania komplikacji u wcześniaka. Nikt też nie będzie miał do ciebie pretensji o robienie fałszywych alarmów.

Ruchy płodu
 powinny być wyraźnie odczuwane, jest ich jednak odrobinę mniej niż kilka tygodni wcześniej. Spowodowane jest to większymi wymiarami dziecka i ograniczoną przestrzenią w brzuchu mamy. Jednocześnie, na skutek rozwoju koordynacji ruchowej dziecka i jego mięśni, ruchy te staną się bardzie płynne niż w drugim trymestrze.

Zaleca się codzienne monitorowanie aktywności dziecka i liczenie jego ruchów. W tym celu kobieta musi się zrelaksować, zjeść posiłek i położyć wygodnie. W ciągu godziny powinno być co najmniej pięć epizodów ruchów płodu. Jeśli jest ich znacząco mniej, trzeba skontaktować się z lekarzem. Podobnie gwałtowny wzrost aktywności ruchowej dziecka może świadczyć o silnym stresie zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Ponadto, jeśli pojawiają się inne niepokojące objawy, takie jak silne i bolesne skurcze, odpływanie płynu owodniowegoczy krwawienie z dróg rodnych, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. 

Bezsenność w ciąży – przekleństwo trzeciego trymestru.

Wbrew twoim wyobrażeniom, największym problemem w ciąży może okazać się nie samo noszenie ciężkiego brzucha czy konieczność ograniczenia normalnej aktywności fizycznej a bezsenność. W ciąży doświadczać będziesz bardzo silnych, skrajnie często różnych emocji. Z jednej strony budzi się twój instynkt macierzyński, z nadzieją wyczekujesz narodzin maluszka. Z drugiej strony jesteś pełna obaw o jego zdrowie, przyszłość, o to czy podołacie ze wszystkimi obowiązkami. Często z tymi wszystkimi myślami zostajesz sama na koniec dnia w łóżku i nie możesz zasnąć – nie dopuszczaj do takiej sytuacji. Wszystko co cię trapi powinno zostać przedyskutowane z twoim partnerem, najlepiej w ciągu dnia, tak by móc udać się na spoczynek ze spokojną głową. W żadnym razie nie zostawiaj sobie problemów na noc pod hasłem „muszę się z tym przespać”.

Twój rosnący brzuch będzie utrudniał znalezienie wygodnej pozycji do odpoczynku. Będzie ci ciążył nawet w ulubionej ostatnio pozycji na boku. Nie ma w pełni skutecznej metody radzenia sobie z ciężkim brzuchem. Spróbuj spać ze specjalną poduszką dla ciężarnych, na której można oprzeć brzuch. Niektórym kobietom pewną ulgę przynosi śliska, jedwabna pościel i bielizna, która ułatwia częste nieznaczne zmiany pozycji, tak że stają się one możliwe bez budzenia w środku nocy. Pomocne może być też ucinanie sobie drzemek podczas dnia, które skrócą potrzebę na nocny sen i tym samym zwiększą poczucie wyspania.

Tabela. Jak sobie radzić z bezsennością w trzecim trymestrze.

Przyczyna bezsennościJak sobie radzić
Stres
 • Nie stresuj się – będziesz wkrótce mamą, to najwspanialsze doświadczenie jakie może cię w życiu spotkać!
 • Poproś partnera o rozluźniający masaż.
 • Rozmawiaj dużo z partnerem, ale nie tuż przed snem, nie rozwiązuj swoich problemów życiowych w łóżku!
 • Spróbuj zasypiać przy relaksującej, cichej muzyce.
Brzuch utrudniający znalezienie wygodnej pozycji
 • Kup poduszkę dla ciężarnych, tzw. rożek, który ułatwi spanie na boku.
 • Możesz zainwestować w jedwabną pościel i koszulę nocną – ułatwią częste zmiany pozycji w trakcie snu.
 • Ucinaj sobie drzemki w ciągu dnia.
Częste oddawanie moczu
 • Na to nie da się nic poradzić, w żadnym razie nie ograniczaj ilości spożywanych płynów!
Głód w nocy
 • Staraj się wieczorem jeść możliwie sycącą kolację, zawierającą dużo białka i tłuszczu, a mało cukrów prostych.
Czynniki zewnętrzne
 • Jeśli rozprasza cię poranne światło – załóż w sypialni porządne zasłony czy rolety.
 • Wypróbuj korki do uszu – w ciąży możesz być przewrażliwiona na dźwięki, których wcześniej nawet nie słyszałaś.

Wreszcie będzie cała masa rzeczy, które będą cię budzić w środku nocy. Najważniejszą z nich będzie twój pęcherz, który uciskany przez macicę nie może pomieścić zbyt dużo płynu. Nie można na to nic poradzić, pamiętaj by nie ograniczać ilości spożywanych płynów. Budzić cię mogą również dźwięki otoczenia, poranne światło, a nawet średnio intensywne zapachy – twoje zmysły w ciąży są wyostrzone, a ty jesteś bardziej drażliwa. Spróbuj używać korków do uszu, ewentualnie zagłuszać dźwięki zewnętrzne delikatną muzyką lub szumem wentylatora. Zasłoń na noc okno w sypialni – poranne światło nie obudzi cię tak wcześnie. Poproś też partnera, by „chodził na palcach” gdy śpisz, on na pewno nie rozumie, jakim problemem dla ciebie jest niedosypianie. Pamiętaj też, by spożywać sycące kolacje, nocne wizyty w lodówce nie tylko mogą odbić się niekorzystnie na twojej figurze po porodzie, ale w dalszym ciągu pogłębić uczucie niewyspania.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Asiula1987 Dziś pytanie - dziś odpowiedź 26 odpowiedzi puchnięcie pod koniec ciąży Asiula1987:

Witam, nie mogę nigdzie znaleźć postu na ten temat więc piszę.. czy Wy kobietki też tak strasznie spuchłyście w ciąży? ja jestem w 34t i jeżeli siedzę długo bez ruchu czuję jakby moje nogi miały zaraz wybuchnąć nie mówiąc już o trudności w poruszaniu...

Agness85 9 miesięcy, ciąża 14 odpowiedzi 33 tydzień ciąży nasze radości i smutki Agness85:

hej, zapraszam do dyskusji na temat 33 tygodnia ciąży, jestem właśnie na tym etapie i często mam bóle brzuszka, które kończą się wizytami w toalecie(rozwolnienie). Czytałam w internecie, że podobno parę tygodni przed porodem organizm oczyszcza się w ten...

Artykuły 33 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij