Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Aneta Zwierzchowska

29 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

Avatar placeholder
26.03.2021 13:48
29 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
29 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka (123rf)

Mija 29 tydzień ciąży, czyli 27 od momentu zapłodnienia. Wkroczyłaś już w trzeci trymestr ciąży – jesteś na ostatniej prostej przed rozwiązaniem. Ciało płodu jest już prawie ukształtowane i przypomina wyglądem noworodka tuż po porodzie. Nadal jednak dziecko jest bardzo szczupłe, gdyż tkanka tłuszczowa jest jeszcze słabo rozwinięta. Jaka jest waga dziecka w 29 tygodniu ciąży? Z jakimi dolegliwościami zmaga się przyszła mama?

spis treści

1. Rozwój dziecka w 29 tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży najbardziej dynamiczny rozwój następuje w mózgu, gdzie doskonalą się obszary odpowiedzialne za odbieranie wrażeń zmysłowych. W 29 tygodniu ciąży dziecko reaguje już na ból oraz posiada rozwinięty zmysł smaku.

Oczywiście na razie smakuje jedynie wody płodowe, ale po urodzeniu dobrze rozwinięty smak będzie mu potrzebny, by instynktownie rozróżnić smak mleka.

Dziecko potrafi już również intencjonalnie wodzić oczami za źródłem światła. Ponadto świetnie rozróżnia głosy ludzkie od innych odgłosów świata zewnętrznego – mów do niego jak najwięcej, szczególnie wtedy, gdy nie śpi. Możesz mu również puszczać spokojną, uspokajającą muzykę.

Zobacz film: "Jak być fit w czasie ciąży? Proste ćwiczenia"

W 29 tygodniu ułożenie dziecka nie jest stałe, może ono przybierać dowolne pozycje. Dziecko rusza się intensywnie, a jego ruchy będą teraz bardziej odczuwalne, ponieważ jest ono coraz większe w stosunku do otaczającej go przestrzeni wód płodowych.

Wody płodowe w 29 tygodniu ciąży osiągają swoją maksymalną objętość i w miarę trwania ciąży nie będzie ich przybywać, podczas gdy dziecko urośnie i nabierze jeszcze dodatkowo nawet dwukrotność obecnej masy.

W efekcie zmniejszonej relatywnie przestrzeni będziesz mocno odczuwać wszelkie jego podwodne ewolucje – momentami możesz tracić oddech z tego powodu.

Obecnie intensywnie rośnie głowa dziecka, tak by pomieścić rozwijający się mózg. W dalszym ciągu rozwijają się i dojrzewają płuca oraz mięśnie, w tym mięśnie oddechowe.

Mimo że dziecko będzie miało płuca w pełni rozwinięte dopiero za osiem tygodni, w okolicach trzydziestego szóstego tygodnia ciąży, to urodzone na tym etapie ma bardzo dużą szansę na przeżycie, przekraczającą 90% i zdecydowanie większą na zdrowe życie, niż urodzone jeszcze przed dwoma-trzema tygodniami.

W 29 tygodniu waga dziecka to około 1350 gramów, a jego długość to nawet 37 cm (wymiar CHL).

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 29 tygodniu ciąży. Wyjaśnienia skrótów zastosowanych w tabeli szukaj w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL370340400
BPD756882
OFD9788106
HC272255289
AC240217263
FL555159
Masa (g)138010781682

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Zmiany w organizmie w 29 tygodniu ciąży

Brzuszek jest coraz większy i kobiecie coraz trudniej jest zapanować nad własnym ciałem. Dno macicy znajduje się około 3-4 palce powyżej linii pępka, a brzuch nadal rośnie w tempie około jednego centymetra tygodniowo.

Szczególne problemy sprawia sprawne poruszanie się oraz spanie w nocy, kiedy nie sposób znaleźć wygodnej pozycji, pęcherz domaga się co chwilę wizyty w toalecie, a do tego budzą cię skurcze łydek i stóp czy wilczy apetyt. Na niewyspanie mogą pomóc ci krótkie drzemki w ciągu dnia.

Niektóre ciężarne, najczęściej właśnie na tym etapie ciąży, zaczynają uskarżać się na zespół niespokojnych nóg (zespół Wittmaacka-Ekboma).

Jest to schorzenie neurologiczne, objawiające się pojawianiem się bardzo nieprzyjemnych uczuć mrowienia skóry i poruszania się tkanek pod skórą, w czasie gdy nogi spoczywają.

W momencie poruszenia nogami odczucie to na chwilę ustaje. W efekcie mama nie może się wyspać, bo w ciągu nocy bezustannie porusza nogami. Schorzenie to może, ale nie musi ustąpić po rozwiązaniu ciąży.

Coraz trudniej będzie ci też złapać oddech. Wraz z podchodzeniem macicy pod przeponę, wywiera ona coraz większy nacisk na klatkę piersiową od środka, uniemożliwiając efektywne oddychanie.

Musisz brać wiele płytkich oddechów, by zaspokoić zapotrzebowanie Waszych dwóch organizmów na tlen. Możesz się też skarżyć na bóle żeber.

Mama musi częściej odpoczywać, mogą pojawiać się obrzęki stóp i kostek. Jest to spowodowane coraz większą i coraz cięższą macicą, która uciska na żyłę główną dolną (naczynie, którym krew wraca z nóg do serca).

W efekcie może dojść do powiększenia się stóp nawet o jeden czy dwa rozmiary buta. Jeśli cierpisz na obrzęki, pamiętaj, by dużo odpoczywać, leżąc na lewym boku (mniejszy ucisk na żyłę główną dolną) lub z nogami lekko uniesionymi.

Jeśli obrzęki pojawią się nagle lub będą szczególnie duże, udaj się do lekarza – może być to symptom poważnych komplikacji.

Na początku trzeciego trymestru nastąpi powrót dolegliwości znanych z początku ciąży, będą miały jednak nieco inne przyczyny. Nacisk powiększającej się macicy na układ pokarmowy będzie powodował niestrawność, wzdęcia, zgagę oraz odbijanie.

Z tego samego powodu będziesz co chwilę odczuwać parcie na pęcherz. W żadnym razie jednak nie ograniczaj picia płynów. Pamiętaj też, by dostarczać odpowiednio dużo kalorii i składników pokarmowych dla dziecka, które teraz intensywnie rośnie.

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to czas, w którym pojawiają się dolegliwości gastryczne
Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to czas, w którym pojawiają się dolegliwości gastryczne (123RF)

Na tym etapie mogą pojawiać się nieprzyjemne hemoroidy. Aby im zapobiegać, staraj się jeść pokarm lekko rozwalniający, dużo pić i często się wypróżniać. Nie dopuszczaj do powstawania zatwardzeń.

Zapewne możesz też zauważyć coraz większe zmiany w swojej głowie. Nie chodzi tu nawet o powtarzające się migreny. Powoli stajesz się mamą! Zauważysz pojawienie się tzw. syndromu wicia gniazda. Podświadomie, instynktownie będziesz chciała zapewnić dziecku wszystko co najlepsze, choć różnie może się to objawiać.

Nie jedz tego w ciąży!
Nie jedz tego w ciąży! [9 zdjęć]

Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza

zobacz galerię

Najważniejsze to nie walczyć z instynktem macierzyńskim, tylko dać mu się wyszaleć, inaczej czeka Cię pewna frustracja. Masz ochotę na remont pokoju dziecinnego czy większe zakupy – zrób to, a na pewno poczujesz się lepiej. Inna sprawa, że to ostatni gwizdek na tego typu przedsięwzięcia – z czasem nawet najprostsze czynności będą dla Ciebie wielkim wyzwaniem.

Możesz pomyśleć o zwolnieniu lekarskim z pracy. Porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę oraz pracodawcą.

Jeśli jednak czujesz się dobrze, nie ma zagrożenia przedwczesnym porodem, a twoja praca nie jest nadmiernie obciążająca, nie ma powodu, byś nie mogła jej kontynuować nawet do dnia porodu.

3. 29 tydzień ciąży - proces ciąży

Dzieci w końcowym okresie ciąży nabierają dużej ilości tkanki tłuszczowej. Różni się ona od tej, jaką posiadają osoby dorosłe. Starsze dzieci i osoby dorosłe posiadają przede wszystkim żółtą tkankę tłuszczową, natomiast dzieci w okresie płodowym i w pierwszych miesiącach życia mają dużo tzw. brunatnej tkanki tłuszczowej.

Tabela. Rozróżnienie występowania i funkcji dwóch rodzajów tkanki tłuszczowej.

| Rodzaj tkanki tłuszczowej | Występowanie | Funkcje | | Żółta | U dorosłych | Magazynowanie energii w formie tłuszczu. Wytwarzanie i redukcja niektórych tłuszczów. Wpływa na równowagę hormonalną i immunologiczną. Funkcja termoizolacyjna. | | Brunatna | U noworodków w całym ciele. U dorosłych w tułowiu, szyi, wokół nerek i dużych tętnic. | Aktywne wytwarzanie ciepła. W mniejszym stopniu funkcje właściwe żółtej tkance tłuszczowej. |

Brunatna tkanka tłuszczowa ma inne funkcje biologiczne, ponieważ działa jak piec do wytwarzania dużej ilości ciepła. Jest to niezbędne do zachowania prawidłowej temperatury ciała.

Dzieci urodzone przedwcześnie wymagają przebywania w cieplarkach, tzw. inkubatorach, ponieważ mała ilość tkanki tłuszczowej naraża je na wyziębienie organizmu.

PRZEBIEG CIĄŻY

Zobacz także:

Następny artykuł: 30 tydzień ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze