Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Aneta Zwierzchowska

33 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

33 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
33 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka (123rf)

Pod koniec 33 tygodnia ciąży waga dziecka według normy to około 2 kilogramy. Układa się w pozycji embrionalnej, a jego długość wynosi około 43 cm. Ciało maluszka cały czas przybiera na wadze, nabiera tkanki tłuszczowej, twarz jest zaokrąglona. Mniej więcej w tym okresie następuje przełom w rozwoju ostatniego ważnego narządu – płuc- i dziecko powoli staje się gotowe do opuszczenia ciepłego brzuszka mamy.

spis treści

1. Rozwój dziecka w 33 tygodniu ciąży

W 33 tygodniu ciąży waga dziecka nadal intensywnie rośnie, jego wzrost zaś jest coraz wolniejszy – zbliża się do swojej długości urodzeniowej. Organizm dziecka jest zdolny do życia poza macicą matki, jednak poród na tym etapie jest jeszcze przedwczesny i niesie wiele zagrożeń – dlatego tak ważna jest samokontrola i dbałość o stan zdrowia mamy i dziecka.

W kolejnym tygodniu nastąpi istotny transfer przeciwciał drogą pępowinową i dalszy rozwój płuc dziecka, co sprawi, że będzie ono już znacznie lepiej przygotowane do samodzielnego życia.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Rozwój mózgu dziecka w 33 tygodniu ciąży następuje szybko. Stwierdzono m.in. intensywny przyrost struktur odpowiedzialnych za przetwarzanie wrażeń zmysłowych. Rozwijają się więc obszary kory mózgowej, które odpowiadają za rozumienie znaczenia dźwięków, a później rozumienie mowy czy przetwarzanie wrażeń wizualnych.

Rozwija się również ośrodek Broki, odpowiedzialny za generowanie mowy – łączenie głosek w wyrazy i tworzenie całych zdań czy dłuższych konstrukcji językowych.

Kości dziecka są już skostniałe i twarde, ale nie dotyczy to kości czaszki, która musi zachować nieco elastyczności aż do porodu, tak by ułatwić przeciśnięcie się przez kanał rodny.

Nie tylko same kości zachowują elastyczność, ale przede wszystkim połączone są elastycznymi szwami, a pomiędzy nimi znajdują się tzw. ciemiączka, czyli otwory w kości, w dalszym ciągu zwiększające zdolność główki do zmiany kształtu.

Dzięki temu w trakcie porodu kształt czaszki niejako dostosuje się do kształtu kanału, tak by poród mógł odbyć się możliwie szybko, przy jak najniższym nakładzie sił i ryzyku powikłań.

Jeśli więc twoje dziecko urodzi się z nieco „spłaszczoną” głową, nie przejmuj się – jest to fizjologiczne przystosowanie dziecka do porodu, a głowa odzyska swój docelowy kształt w ciągu kilku tygodni.

Zmienił się również wygląd zewnętrzny dziecka. Jego skóra nie jest już pomarszczona, lecz bardziej przypomina skórę dorosłego. Pod skórą znajduje się więcej tłuszczu, a meszek płodowy prawdopodobnie już w większości zaniknął.

Ponadto dziecko posiada już nos taki jak małe dzieci, posiada więc już rozwiniętą nasadę nosa, choć sam nos nadal posiada nieproporcjonalnie duży i zadarty czubek – taka budowa ułatwia oddychanie dziecku podczas ssania piersi i utrzyma się w pierwszych kilkunastu miesiącach życia.

Tabela. Szacowane wymiary, wzrost i waga dziecka w 33 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów zastosowanych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL430398462
BPD847494
OFD10798116
HC305286323
AC280253307
FL635868
Masa (g)216016902630

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Zmiany w organizmie w 33 tygodniu ciąży

Macica jest coraz większa i sięga coraz wyżej. Dziecko jest już znacznych rozmiarów, a objętość płynu owodniowego jest w tym okresie największa i już nie wzrasta.

W dalszej części ciąży, od około 35 tygodnia, ilość płynu owodniowego może nawet zacząć się systematycznie, istotnie zmniejszać, aż do dnia rozwiązania ciąży.

Rosnąca macica będzie powodować rosnącą intensywność takich objawów jak zgaga, niestrawności, zatwardzenia, obrzęki nóg, bóle pleców, trudności ze złapaniem równowagi czy bezsenność spowodowaną niemożnością znalezienia wygodnej pozycji do snu.

Będziesz również coraz częściej odwiedzać toaletę, gdyż uciskany pęcherz moczowy nie może pomieścić zbyt wiele płynu. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie ograniczać przyjmowania płynów.

Coraz częściej będą pojawiać się też skurcze Braxtona-Hicksa, a ich odróżnienie od skurczów porodowych, zwłaszcza jeśli jeszcze nie rodziłaś, będzie coraz trudniejsze.

Na tym etapie mogą stać się one nawet bolesne i zyskać pewne cechy regularności, co może być niezwykle mylące i prowadzić do powstawania fałszywych alarmów porodowych. Jeśli jednak będziesz mieć wątpliwości, nie zwlekaj i udaj się do szpitala.

Lekarz bez trudu rozpozna objawy porodu, a ewentualny przedwczesny poród w szpitalu wiążę się ze znacznie niższym ryzykiem powstania komplikacji u wcześniaka. Nikt też nie będzie miał do ciebie pretensji o robienie fałszywych alarmów.

Ruchy płodu powinny być wyraźnie odczuwane, jest ich jednak odrobinę mniej niż kilka tygodni wcześniej. Spowodowane jest to większymi wymiarami dziecka i ograniczoną przestrzenią w brzuchu mamy.

Jednocześnie, na skutek rozwoju koordynacji ruchowej dziecka i jego mięśni, ruchy te staną się bardzie płynne niż w drugim trymestrze.

Zaleca się codzienne monitorowanie aktywności dziecka w 33 tygodniu ciąży i liczenie jego ruchów. W tym celu kobieta musi się zrelaksować, zjeść posiłek i położyć wygodnie. W ciągu godziny powinno być co najmniej pięć epizodów ruchów płodu. Jeśli jest ich znacząco mniej, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Podobnie gwałtowny wzrost aktywności ruchowej dziecka może świadczyć o silnym stresie zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu dziecka.

Ponadto, jeśli pojawiają się inne niepokojące objawy, takie jak silne i bolesne skurcze, odpływanie płynu owodniowego czy krwawienie z dróg rodnych, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Niezwykłe zdjęcia embrionu - etapy rozwoju człowieka
Niezwykłe zdjęcia embrionu - etapy rozwoju człowieka [7 zdjęć]

Lennart Nilsson to specjalista od artystycznej fotografii medycznej urodzony w 1922 roku w szwedzkim

zobacz galerię

3. 33 tydzień ciąży - proces ciąży

Wbrew twoim wyobrażeniom, największym problemem w ciąży może okazać się nie samo noszenie ciężkiego brzucha czy konieczność ograniczenia normalnej aktywności fizycznej a bezsenność.

W ciąży doświadczać będziesz bardzo silnych, skrajnie często różnych emocji. Z jednej strony budzi się twój instynkt macierzyński, z nadzieją wyczekujesz narodzin maluszka.

Z drugiej strony jesteś pełna obaw o jego zdrowie, przyszłość, o to czy podołacie ze wszystkimi obowiązkami. Często z tymi wszystkimi myślami zostajesz sama na koniec dnia w łóżku i nie możesz zasnąć – nie dopuszczaj do takiej sytuacji.

Wszystko co cię trapi powinno zostać przedyskutowane z twoim partnerem, najlepiej w ciągu dnia, tak by móc udać się na spoczynek ze spokojną głową. W żadnym razie nie zostawiaj sobie problemów na noc pod hasłem „muszę się z tym przespać”.

Twój rosnący brzuch będzie utrudniał znalezienie wygodnej pozycji do odpoczynku. Będzie ci ciążył nawet w ulubionej ostatnio pozycji na boku. Nie ma w pełni skutecznej metody radzenia sobie z ciężkim brzuchem.

Spróbuj spać ze specjalną poduszką dla ciężarnych, na której można oprzeć brzuch.

Niektórym kobietom pewną ulgę przynosi śliska, jedwabna pościel i bielizna, która ułatwia częste nieznaczne zmiany pozycji, tak że stają się one możliwe bez budzenia w środku nocy.

Pomocne może być też ucinanie sobie drzemek podczas dnia, które skrócą potrzebę na nocny sen i tym samym zwiększą poczucie wyspania.

Tabela. Jak sobie radzić z bezsennością w trzecim trymestrze.

| Przyczyna bezsenności | Jak sobie radzić | | Stres | Nie stresuj się – będziesz wkrótce mamą, to najwspanialsze doświadczenie jakie może cię w życiu spotkać! Poproś partnera o rozluźniający masaż. Rozmawiaj dużo z partnerem, ale nie tuż przed snem, nie rozwiązuj swoich problemów życiowych w łóżku! Spróbuj zasypiać przy relaksującej, cichej muzyce. | | Brzuch utrudniający znalezienie wygodnej pozycji | Kup poduszkę dla ciężarnych, tzw. rożek, który ułatwi spanie na boku. Możesz zainwestować w jedwabną pościel i koszulę nocną – ułatwią częste zmiany pozycji w trakcie snu. Ucinaj sobie drzemki w ciągu dnia. | | Częste oddawanie moczu | Na to nie da się nic poradzić, w żadnym razie nie ograniczaj ilości spożywanych płynów! | | Głód w nocy | Staraj się wieczorem jeść możliwie sycącą kolację, zawierającą dużo białka i tłuszczu, a mało cukrów prostych. | | Czynniki zewnętrzne | Jeśli rozprasza cię poranne światło – załóż w sypialni porządne zasłony czy rolety. Wypróbuj korki do uszu – w ciąży możesz być przewrażliwiona na dźwięki, których wcześniej nawet nie słyszałaś. |

Sen w 33 tygodniu ciąży może sprawiać kłopoty, jednak dzięki naszym poradom będziesz mogła spokojnie odpocząć
Sen w 33 tygodniu ciąży może sprawiać kłopoty, jednak dzięki naszym poradom będziesz mogła spokojnie odpocząć (123RF)

Wreszcie będzie cała masa rzeczy, które będą cię budzić w środku nocy. Najważniejszą z nich będzie twój pęcherz, który uciskany przez macicę nie może pomieścić zbyt dużo płynu. Nie można na to nic poradzić, pamiętaj by nie ograniczać ilości spożywanych płynów.

Budzić cię mogą również dźwięki otoczenia, poranne światło, a nawet średnio intensywne zapachy – twoje zmysły w ciąży są wyostrzone, a ty jesteś bardziej drażliwa.

Spróbuj używać korków do uszu, ewentualnie zagłuszać dźwięki zewnętrzne delikatną muzyką lub szumem wentylatora. Zasłoń na noc okno w sypialni – poranne światło nie obudzi cię tak wcześnie.

Poproś też partnera, by „chodził na palcach” gdy śpisz, on na pewno nie rozumie, jakim problemem dla ciebie jest niedosypianie. Pamiętaj też, by spożywać sycące kolacje, nocne wizyty w lodówce nie tylko mogą odbić się niekorzystnie na twojej figurze po porodzie, ale w dalszym ciągu pogłębić uczucie niewyspania.

PRZEBIEG CIĄŻY

Zobacz także:

Następny artykuł: 34 tydzień ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze