24 tydzień ciąży

Pod koniec dwudziestego czwartego tygodnia dziecko mierzy 30 cm (wymiar CHL) i waży około 600 gramów. Jego ciało intensywnie rośnie i przybiera około 90 gramów tygodniowo. Ewentualne rozwiązanie ciąży na tym etapie uznawane jest już za przedwczesny poród, a nie poronienie.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 24. tygodniu ciąży. Omówienie skrótów z tabeli znajduje się w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL 295 268 322
BPD 60 50 70
OFD 79 72 86
HC 221 206 236
AC 190 172 208
FL 43 39 47
Masa (g) 670 524 816

Szczególnie intensywnie rozwija się układ nerwowy, zwiększa się ilość komórek nerwowych i ich połączeń. Ośrodkowy układ nerwowy jest z każdym tygodniem coraz bardziej skomplikowaną strukturą i przyjmuje coraz to nowe funkcje. Wygląd dziecka też się zmienia i coraz bardziej upodabnia do tego, jaki będzie miało w trakcie porodu.

Rozwój płodowy dziecka w 24 tygodniu

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to okres, w którym proporcje ciała dziecka zbliżają się do tych, jakie będzie miało przy urodzeniu. Dziecku rosną włosy i paznokcie. Dojrzewają narządy wewnętrzne. W płucach wytwarzają się oskrzeliki, które będą pośredniczyć w wymianie gazowej po urodzeniu, podczas oddychania.

Meszek płodowy i maź płodowa obficie pokrywają skórę i chronią ją przed zmacerowaniem przez sole mineralne zawarte w płynie owodniowym.

Wytwarzają się wiązadła stawowe, stabilizujące pracę stawów, co stanowi przygotowanie do poruszania się poza macicą wypełnioną płynem owodniowym. Szkielet intensywnie kostnieje – tkanka kostna zastępuję chrząstkę. Dziecko magazynuje substancje potrzebne po urodzeniu: wapń, żelazo i białka.

Od tego czasu wzrasta częstotliwość, siła i amplituda ruchów oddechowych (rytmicznego kurczenia się i rozkurczania klatki piersiowej, przypominających ruchy towarzyszące oddychaniu) oraz ruchów ssania. Pod koniec tego tygodnia otwiera się szpara powiekowa. Gałka oczna porusza się w górę, w dół, na boki. Reakcja na silne światło jest coraz bardziej wyraźna.

Dzięki rozwiniętemu błędnikowi, dziecko jest już świadome swego położenia wewnątrz macicy i jego ewentualne ruchy są już kontrolowane, służą m.in. przemieszczaniu się na z góry upatrzone przez bobasa pozycje. To jedyne w swoim rodzaju uczucie doświadczać świadomych ruchów swojego skarba w brzuszku, pod sercem!

Objawy ciąży w 24 tygodniu

Twój brzuch robi się coraz większy. Dno macicy znajduje się teraz na wysokości pępka. Nie tylko dzidziuś rośnie, otacza go też coraz większa ilość płynu owodniowego. Brzuch w dalszym ciągu będzie swędział, pojawiać się będą rozstępy na skórze oraz ból w pachwinach, spowodowany naciąganiem więzadeł, na których zawieszona jest macica. Jednocześnie ruchy dziecka stają się coraz gwałtowniejsze i silniejsze. Z czasem staną się wolniejsze i bardziej regularne.

W dalszym ciągu będziesz miała zmienne nastroje, będziesz zapominać o ważnych spotkaniach i innych terminach, będziesz mieć również trudności ze skupieniem uwagi.

Na tym etapie ciąży typowym objawem jest wzrost apetytu. Twój dzidziuś rośnie i robi się naprawdę głodny. Wzrost apetytu w ciąży może być na tyle silny, że będziesz budzić się w nocy z chęcią odwiedzenia lodówki. Do pewnego stopnia musisz spełniać wymagania dziecka i dostarczać organizmowi wartościowego pożywienia w dawkach większych niż przed ciążą czy w pierwszym trymestrze. Pamiętaj: ciąża nie jest odpowiednim momentem na odchudzanie, nawet jeśli wyjściowo byłaś nieco „przy kości”. Z drugiej strony, nie folguj sobie – unikaj słodyczy, słonych przekąsek czy tłustych dań typu fast food.

Pamiętaj też o właściwym nawodnieniu organizmu – częste wizyty w toalecie mogą Cię skłaniać do ograniczania przyjmowania płynów, co jest dużym błędem. Pomijając bezpośrednie zagrożenie dla dziecka, nawet niewielkie odwodnienie nasilić może takie niekorzystne objawy jak skurcze w nogach czy hemoroidy.

Zapewne wyglądasz kwitnąco. Zaokrągliłaś się na twarzy, w oczach mężczyzn jesteś teraz bardziej kobieca. Możesz też prawdopodobnie dostrzec zagęszczenie włosów. Spowodowane jest ono zmianami hormonalnymi w ciąży. Te włosy, które normalnie by ci wypadły, w czasie ciąży nie wypadają i w efekcie masz gęstsze włosy niż kiedykolwiek. Jednak twoja radość nie będzie trwała długo. Po porodzie wszystkie te włosy, utrzymywane przez hormony na głowie, wypadną w dość krótkim czasie, co może być dla ciebie dość traumatycznym przeżyciem – każde mycie włosów będzie się kończyło zapchaniem odpływu prysznica przez wypadające włosy. Pamiętaj wtedy, że to są właśnie te włosy, które powinny były wypaść wcześniej, ale ciąża je zatrzymała na kilka dodatkowych miesięcy.

Cukrzyca ciążowa

Między dwudziestym czwartym a dwudziestym ósmym tygodniem ciąży twój lekarz prowadzący ciążę zleci ci wykonanie testu tolerancji glukozy, który służy do wykrycia cukrzycy ciążowej. Jest to zaburzenie, które dotyka od 2 do 5% kobiet w czasie ciąży (wg niektórych źródeł nawet 8%). Schorzenie to polega na nieprawidłowej gospodarce glukozą w organizmie kobiety w ciąży. Podczas ciąży hormony, wydzielane w dużych ilościach przede wszystkim przez łożysko, powodują mobilizację glukozy do krwi w organizmie kobiety. Zjawisko to ma na celu zapewnienie wystarczającej ilości energii dla rozwijającego się dziecka. Jeśli zawiodą mechanizmy neutralizujące nadmierną ilość cukru w organizmie matki, rozwija się właśnie cukrzyca ciążowa. Kobiety, których dotknęło to schorzenie, mają zwiększone ryzyko rozwinięcia cukrzycy w przyszłości, niezależnie od ciąży. Często ciąża stanowi mechanizm ujawnienia się cukrzycy u matki, która to choroba pojawiłaby się w ciągu kilku lat, gdyby matka w ciążę nie zaszła.

Jeśli cukrzyca ciążowa zostanie rozpoznana, konieczna będzie odpowiednia dieta, a czasem leczenie insuliną. Nieleczona cukrzyca grozi zaburzeniami rozwoju dziecka i znacznie zwiększoną masą płodu, co może być przyczyną komplikacji w trakcie porodu. Cukrzyca może też czasem doprowadzić do zmniejszonej masy płodu (hipotrofii). Wykazano również, że dzieci kobiet z cukrzycą, która nie jest prawidłowo kontrolowana (wysokie poziomy cukru, głównie z powodu nieprzestrzegania przez matkę diety), mają w przyszłości, w dorosłym życiu, zwiększone ryzyko miażdżycy i jej powikłań, takich jak udar mózgu czy zawał serca! Bardzo ważne jest więc skrupulatne przestrzeganie diety cukrzycowej, tak aby glikemia (poziom glukozy we krwi), którą pacjentki z cukrzycą ciążową sprawdzają zwykle cztery razy dziennie glukometrem, nie przekraczała norm zarówno na czczo, jak i po posiłkach. Przy prawidłowej diecie notuje się w ciąży niewielkie przyrosty masy ciała, a czasem wręcz jej spadek, pożądany szczególnie w przypadku otyłych ciężarnych. Ciąża powikłana cukrzycą wymaga wnikliwej obserwacji i niekiedy wcześniejszego jej rozwiązania, na pewno zaś nie należy zwlekać z rozwiązaniem dłużej niż do terminu porodu. Jeśli poród nie rozpocznie się samoistnie do ukończenia czterdziestego tygodnia, lekarz zwykle decyduje o indukcji (wywołaniu) porodu. Podczas ciąży wykonuje się również dodatkowe badanie USG w trzecim trymestrze, mające na celu ocenę masy płodu.

Tabela. Odpowiednie postępowanie przy wystąpieniu cukrzycy ciężarnych.

Postępowanie w przypadku wystąpienia cukrzycyZnaczenie
Codzienna kontrola poziomu cukru glukometrem. Weryfikuje prawidłowy poziom cukru, stanowi wskazówkę przy układaniu diety i ewentualnym leczeniu insuliną.
Poranna kontrola ciał ketonowych w moczu (opcjonalnie). Obecność ciał ketonowych wskazuje na niedostateczne odżywienie, jest to wskazówka do modyfikacji diety.
Odpowiednia dieta. Odpowiednia dieta może obniżyć poziom cukru i zredukować potrzebę leczenia insuliną.
Leczenie insuliną. W ciężkich przypadkach cukrzycy konieczne jest regularne podawanie insuliny.

Nieleczona cukrzyca w ciąży dodatkowo sprzyja rozwinięciu się cukrzycy w kilka lat po urodzeniu dziecka oraz jej cięższemu przebiegowi w ewentualnych kolejnych ciążach. Jeśli stwierdzono u ciebie cukrzycę w ciąży, powinnaś bezwzględnie stosować się do wskazań lekarza. Przestrzegaj zaleconej diety, odżywiaj się regularnie, w małych ilościach.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

ewcia_k 9 miesięcy, ciąża 9 odpowiedzi kregosłup a ułożenie dziec7ka ewcia_k:

Witam, Czy skrzywienie kregosłupa ma jakiś wpływ na ułożenie dziecka?? Z moim pierwszym synem kiedy chodzilam w ciazy juz od 23 tyg dziecko bylo ulozone posladkowo i tak zostalo do konca. Czy to moze byc przez ten kregoslup??

Maja99 Położna 7 odpowiedzi Wczesne ruchy dziecka Maja99:

Jestem w 23-tygodniu, pierwsza ciąża. W 20-tym miałam wizytę u mojej p. ginekolog i powiedziała, że już niedługo powinnam odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Odpowiedziałam zdziwiona, że już dawno czuję - pierwsze delikatne ruchy czułam w 16-17tygodniu!...

myszka2017 9 miesięcy, ciąża 10 odpowiedzi Wysokie beta hCG myszka2017:

witam w czwartek 23 bylam u ginekologa i ciąży nie było widać,kazał zrobić bhcg , w poniedziałek 27 zrobiłam wynik 5904 czy nie jest za wysoki? wystraszyłam gdyż lekarz kazał mi jutro przyjść wykluczyć ciaze pozamaciczna .

pokaż 5 następnych

Artykuły 24 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij