Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Aneta Zwierzchowska

22 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

22 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
22 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka (123rf)

W 22 tygodniu ciąży, czyli dwadzieścia tygodni po zapłodnieniu, dziecko osiągnęło rozmiar porównywalny z pokaźną cukinią lub bakłażanem. Ruchliwość dziecka jest nadal bardzo duża, jednak z wyraźnymi okresami spokoju. W tym czasie malec najprawdopodobniej śpi. W 22 tygodniu ciąży waga dziecka wzrasta - maluch nabiera ciałka. 22 tydzień ciąży - który to miesiąc? Jakie dolegliwości dokuczają ciężarnej w tym tygodniu? Sprawdź!

spis treści

1. Rozwój dziecka w 22 tygodniu ciąży

Choć włosy pojawiły się już wcześniej, teraz są znacznie bardziej wyraźne – jest to lanugo, tzw. meszek płodowy, który wraz z woskiem chroni delikatną skórę przed ciągłym kontaktem z wodami płodowymi.

Choć najczęściej znika on do czasu porodu, to czasem rodzą się „owłosione” dzieci, prawie jak małpki. W dalszym ciągu pod skórą odkłada się warstwa tłuszczu, a skóra robi się coraz grubsza i przestaje być przezroczysta.

Zobacz film: ""Dzieci w brzuchu słyszą". Dlatego te mamy im śpiewają"

Twarz dziecka jest już dobrze uformowana. Na zdjęciu USG w trzech wymiarach możliwe jest już dopatrzenie się podobieństwa do rodziców! Na twarzy dziecka pojawiają się grymasy, od zmarszczonych brwi do uśmiechu.

Jednocześnie nadal zachodzi mielinizacja włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Procesy te wymagają dostarczania dziecku tłuszczów, dlatego nie przesadzaj z chudą, beztłuszczową dietą na tym etapie ciąży.

Nie wytworzyła się jeszcze kość nosowa i nos jest pozbawiony nasady, przez co wygląda on trochę jak koci nosek, w formie odstającego guzka. Natomiast w kościach dziecka wytworzył się już szpik kostny i podjął produkcję czerwonych krwinek.

U dziecka może pojawić się czkawka, dzięki niej przepona przygotowuje się do swojej funkcji, czyli mięśniowej pompy oddechowej. Czkawkę u dziecka mama może odczuć jako dość rytmiczne, regularne ruchy. Czkawka jest reakcją na zmiany temperatury.

Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na ciepło oraz zimno. Maluszek lubi ciepło, dlatego w zimie należy chronić brzuch przed utratą ciepła i wkładać ubrania zakrywające już dość pokaźny brzuszek.

Jaka jest waga dziecka w 22 tygodniu ciąży? Waha się od 400 do 500 g, jego wzrost zaś to około 28 cm.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 22 tygodniu ciąży. Objaśnienia skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL278251305
BPD524460
OFD686274
HC199184213
AC168152184
FL383441
Masa (g)470377563

Dziecko, co prawda, ma jeszcze zamknięte powieki, jednak gałki oczne są bardzo wrażliwe na światło dochodzące z zewnątrz. Dopiero pod koniec szóstego miesiąca ciąży dziecko zacznie stopniowo otwierać szpary powiekowe.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Zmiany w organizmie w 22 tygodniu ciąży

Ciało kobiety stale się zmienia, macica jest coraz większa i cięższa, przez to może uciskać na pęcherz i wizyty w toalecie znowu będą częstsze. Kręgosłup i plecy też łatwiej się męczą i kobieta musi częściej odpoczywać.

Do spania i odpoczynku najlepsza jest pozycja na lewym boku, dzięki niej ciężarna macica nie uciska żyły głównej dolnej, co ułatwia powrót krwi z dolnych partii ciała do serca i zapewnia lepsze ukrwienie macicy, a co za tym idzie, również większe utlenowanie krwi dziecka.

Brzuch w 22 tygodniu ciąży robi się już wyraźnie zaokrąglony i odstający. W dalszym ciągu będzie przesuwać się ku przodowi i górze twój środek ciężkości. Będzie to rodziło problemy z utrzymaniem równowagi.

Unikaj butów na obcasie i nie szarżuj, upadek jest ostatnią rzeczą, której chciałabyś doświadczyć w ciąży. Jednocześnie rosnący brzuch oznacza kłopoty związane ze skórą pokrywającą go. Twój pępek może zapragnąć wywinięcia na „drugą stronę” i będzie wystawał.

Mogą pojawić się też pierwsze rozstępy na skórze brzucha – na razie będą to czerwone „pęknięcia”, które z czasem się zabliźnią, tworząc białą pajęczynę na brzuchu.

Jeśli nie zaopatrzyłaś się w krem przeciwrozstępowy, najwyższy czas to uczynić. Krem uelastyczni skórę i zminimalizuje kosmetyczny efekt ciąży. Dzięki niemu skóra brzucha szybciej powróci do przedciążowej formy.

Ciekawostką w 22 tygodniu ciąży jest fakt, że większość ciężarnych kobiet, na skutek podwyższonych poziomów hormonów płciowych, wygląda w ciąży kwitnąco. Twarz się zaokrągla, figura robi się bardziej kobieca, włosy lśniące.

Nikt nie będzie miał już wątpliwości, czy jesteś w ciąży. Obok miłych gestów ze strony obcych ludzi – przepuszczania w kolejce czy ustępowania miejsca w komunikacji miejskiej, mogą pojawiać się też mniej komfortowe sytuacje.

Niektórzy ludzie wykazują chęć dotykania brzuchów ciężarnych kobiet. Jeśli spotkasz się z taką propozycją dotykania bobasa, a jednocześnie nie jesteś zwolenniczką tej formy przygodnej „bioenergoterapii”, nie życzysz sobie, by ktoś cię dotykał, nie miej oporów, aby odmówić. Pamiętaj - twój komfort psychiczny w ciąży jest najważniejszy.

Niestety piękna skóra w ciąży nie jest powszechnym doświadczeniem, niektóre z nas skarżą się na pogorszenie jakości cery. Z jednej strony, na skutek zwiększonego wydzielania, może pojawić się trądzik, wypryski, stany zapalne.

W takim wypadku spróbuj przykładać większą uwagę do higieny skóry. Z drugiej strony, niektóre kobiety doświadczają wręcz odwrotnie – suchej skóry. W takim przypadku pamiętaj o każdorazowym nawilżaniu skóry po kąpieli, gdy pozbawiona ochronnej warstwy lipidowej jest szczególnie narażona na wysychanie.

W tym okresie w badaniu laboratoryjnym – morfologii krwi – może pojawić się lekka niedokrwistość, jest to tak zwana niedokrwistość ciężarnych i spowodowana jest rozwodnieniem krwi kobiety.

W przypadku anemii w ciąży należy jednak zawsze skonsultować się z lekarzem. Do pewnego stopnia zmiany te można korygować dietą. Jedz dużo zielonych warzyw (brokuły, fasola strączkowa, brukselka, kapusta) oraz czerwonego, wartościowego mięsa (wołowina, jagnięcina, dziczyzna).

W dalszym ciągu występować mogą problemy z pamięcią i trudności ze skupieniem uwagi. Nadal też będziesz doświadczać zwiększonego wydzielania z dróg rodnych i nosa, co prowadzi do tzw. kataru ciężarnych lub krwawień z nosa. Krwawić mogą również dziąsła.

Nie przejmuj się większą ilością wydzieliny z dróg rodnych, jeśli jest ona przezroczysta i nie pachnie nieprzyjemnie. W przypadku pojawienia się kolorowej lub krwawej wydzieliny bądź wydzieliny nieprzyjemnie pachnącej, skonsultuj się możliwie szybko ze swoim lekarzem.

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży jestesmy już za połową całego procesu
W dwudziestym drugim tygodniu ciąży jestesmy już za połową całego procesu (123RF)

3. 22 tydzień ciąży - proces ciąży

22 tydzień ciąży - który to miesiąc? Jest to 5 miesiąc, drugi trymestr. W tym tygodniu możesz zacząć doświadczać tzw. skurczów Braxtona-Hicksa. Są to niegroźne skurcze przygotowujące macicę do porodu.

Skurcze te, w odróżnieniu od skurczy porodowych, powinny być bezbolesne i nie powinny pojawiać się w regularnych odstępach. Takie skurcze pojawiają się niespodziewanie i trwają w granicach 30-60 sekund. Stanowią one przygotowanie macicy do nadchodzącego porodu.

Tak jak sportowiec musi długo ćwiczyć przed właściwym wysiłkiem, tak Twoja macica przygotowuje się do porodu, wykonując delikatne skurcze. Nie przejmuj się nimi, są one całkowicie fizjologiczne i doświadcza ich każda kobieta w ciąży. Od skurczy porodowych odróżnia je brak bolesności i nieregularność.

Odróżnienie skurczów przygotowujących od właściwych skurczów porodowych może nastręczać pewnych problemów, szczególnie kobietom w pierwszej ciąży. Skurcze porodowe można odróżnić po ich bolesności oraz regularności.

Pojawiają się w regularnych odstępach, z czasem coraz częściej i stają się coraz bardziej bolesne. Skurcze Braxtona-Hicksabezbolesne i pojawiają się nieregularnie.

Tabela. Jak odróżnić skurcze porodowe od skurczów Braxtona-Hicksa?

| Cechy charakterystyczne | Skurcze Braxtona-Hicksa | Skurcze porodowe | | Regularność | Pojawiają się nieregularnie, nie częściej niż 4 razy w ciągu godziny. | Pojawiają się regularnie, z czasem coraz częściej, 4-7 razy w ciągu godziny. | | Bolesność | Bezbolesne. | Bolesne, z czasem coraz bardziej. | | Długość akcji skurczowej | Krócej niż godzinę. | Dłużej niż godzinę. | | Długość skurczu | Krótsze niż 60 sekund. | Dłuższe niż 60 sekund. | | Zmiana pozycji | Ustępują przy zmianie pozycji. | Nie ustępują przy zmianie pozycji. | | Inne objawy towarzyszące | Brak | Ból w krzyżu. Duża ilość wodnistej wydzieliny lub krwi z dróg rodnych. |

Jeśli jednak w czasie ciąży doświadczysz bolesnych skurczy, które ponadto będą pojawiać się w odstępach noszących znamiona regularności – skontaktuj się niezwłocznie ze swoim lekarzem lub udaj na ginekologiczną izbę przyjęć. Takie skurcze mogą zwiastować przedwczesny poród i stanowić poważne zagrożenie dla twojego dziecka.

Inne objawy towarzyszące skurczom i wskazujące na rozpoczęcie właściwej akcji porodowej to ból w krzyżu, brak ustępowania skurczy pomimo zmiany pozycji oraz pojawienie się dużej ilości wodnistej wydzieliny lub krwi z dróg rodnych.

PRZEBIEG CIĄŻY

Zobacz także:

Następny artykuł: 23 tydzień ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze