22 tydzień ciąży

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży, czyli dwadzieścia tygodni po zapłodnieniu, dziecko osiągnie długość około 28 cm (wymiar CHL – od czubka głowy do pięt, wymiar CRL wynosi około 19 cm) i wagę około 450 gramów. Dziecko osiągnęło rozmiar porównywalny z pokaźną cukinią lub bakłażanem. Ruchliwość dziecka jest nadal bardzo duża, jednak z wyraźnymi okresami spokoju. W tym czasie malec najprawdopodobniej śpi.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 22 tygodniu ciąży. Objaśnienia skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL 278 251 305
BPD 52 44 60
OFD 68 62 74
HC 199 184 213
AC 168 152 184
FL 38 34 41
Masa (g) 470 377 563

Dziecko, co prawda, ma jeszcze zamknięte powieki, jednak gałki oczne są bardzo wrażliwe na światło dochodzące z zewnątrz. Dopiero pod koniec szóstego miesiąca ciąży dziecko zacznie stopniowo otwierać szpary powiekowe.

Czkawka płodu

Choć włosy pojawiły się już wcześniej, teraz są znacznie bardziej wyraźne – jest to lanugo, tzw. meszek płodowy, który wraz z woskiem chroni delikatną skórę przed ciągłym kontaktem z wodami płodowymi. Choć najczęściej znika on do czasu porodu, to czasem rodzą się „owłosione” dzieci, prawie jak małpki. W dalszym ciągu pod skórą odkłada się warstwa tłuszczu, a skóra robi się coraz grubsza i przestaje być przezroczysta.

Twarz dziecka jest już dobrze uformowana. Na zdjęciu USG w trzech wymiarach możliwe jest już dopatrzenie się podobieństwa do rodziców! Na twarzy dziecka pojawiają się grymasy, od zmarszczonych brwi do uśmiechu. Jednocześnie nadal zachodzi mielinizacja włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Procesy te wymagają dostarczania dziecku tłuszczów, dlatego nie przesadzaj z chudą, beztłuszczową dietą na tym etapie ciąży. 

Nie wytworzyła się jeszcze kość nosowa i nos jest pozbawiony nasady, przez co wygląda on trochę jak koci nosek, w formie odstającego guzka. Natomiast w kościach dziecka wytworzył się już szpik kostny i podjął produkcję czerwonych krwinek. 

U dziecka może pojawić się czkawka, dzięki niej przepona przygotowuje się do swojej funkcji, czyli mięśniowej pompy oddechowej. Czkawkę u dziecka mama może odczuć jako dość rytmiczne, regularne ruchy. Czkawka jest reakcją na zmiany temperatury. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na ciepło oraz zimno. Maluszek lubi ciepło, dlatego w zimie należy chronić brzuch przed utratą ciepła i wkładać ubrania zakrywające już dość pokaźny brzuszek.

Dolegliwości ciążowe 22 tygodnia

Ciało kobiety stale się zmienia, macica jest coraz większa i cięższa, przez to może uciskać na pęcherz i wizyty w toalecie znowu będą częstsze. Kręgosłup i plecy też łatwiej się męczą i kobieta musi częściej odpoczywać. Do spania i odpoczynku najlepsza jest pozycja na lewym boku, dzięki niej ciężarna macica nie uciska żyły głównej dolnej, co ułatwia powrót krwi z dolnych partii ciała do serca i zapewnia lepsze ukrwienie macicy, a co za tym idzie, również większe utlenowanie krwi dziecka.

Brzuch w dwudziestym drugim tygodniu robi się już wyraźnie zaokrąglony i odstający. W dalszym ciągu będzie przesuwać się ku przodowi i górze twój środek ciężkości. Będzie to rodziło problemy z utrzymaniem równowagi. Unikaj butów na obcasie i nie szarżuj, upadek jest ostatnią rzeczą, której chciałabyś doświadczyć w ciąży. Jednocześnie rosnący brzuch oznacza kłopoty związane ze skórą pokrywającą go. Twój pępek może zapragnąć wywinięcia na „drugą stronę” i będzie wystawał. Mogą pojawić się też pierwsze rozstępy na skórze brzucha – na razie będą to czerwone „pęknięcia”, które z czasem się zabliźnią, tworząc białą pajęczynę na brzuchu. Jeśli nie zaopatrzyłaś się w krem przeciwrozstępowy, najwyższy czas to uczynić. Krem uelastyczni skórę i zminimalizuje kosmetyczny efekt ciąży. Dzięki niemu skóra brzucha szybciej powróci do przedciążowej formy.

Większość ciężarnych kobiet, na skutek podwyższonych poziomów hormonów płciowych, wygląda w ciąży kwitnąco. Twarz się zaokrągla, figura robi się bardziej kobieca, włosy lśniące. Nikt nie będzie miał już wątpliwości, czy jesteś w ciąży. Obok miłych gestów ze strony obcych ludzi – przepuszczania w kolejce czy ustępowania miejsca w komunikacji miejskiej, mogą pojawiać się też mniej komfortowe sytuacje. Niektórzy ludzie wykazują chęć dotykania brzuchów ciężarnych kobiet. Jeśli spotkasz się z taką propozycją dotykania bobasa, a jednocześnie nie jesteś zwolenniczką tej formy przygodnej „bioenergoterapii”, nie życzysz sobie, by ktoś cię dotykał, nie miej oporów, aby odmówić. Pamiętaj - twój komfort psychiczny w ciąży jest najważniejszy.

Niestety piękna skóra w ciąży nie jest powszechnym doświadczeniem, niektóre z nas skarżą się na pogorszenie jakości cery. Z jednej strony, na skutek zwiększonego wydzielania, może pojawić się trądzik, wypryski, stany zapalne. W takim wypadku spróbuj przykładać większą uwagę do higieny skóry. Z drugiej strony, niektóre kobiety doświadczają wręcz odwrotnie – suchej skóry. W takim przypadku pamiętaj o każdorazowym nawilżaniu skóry po kąpieli, gdy pozbawiona ochronnej warstwy lipidowej jest szczególnie narażona na wysychanie. 

W tym okresie w badaniu laboratoryjnym – morfologii krwi – może pojawić się lekka niedokrwistość, jest to tak zwana niedokrwistość ciężarnych i spowodowana jest rozwodnieniem krwi kobiety. W przypadku anemii w ciąży należy jednak zawsze skonsultować się z lekarzem. Do pewnego stopnia zmiany te można korygować dietą. Jedz dużo zielonych warzyw (brokuły, fasola strączkowa, brukselka, kapusta) oraz czerwonego, wartościowego mięsa (wołowina, jagnięcina, dziczyzna).

W dalszym ciągu występować mogą problemy z pamięcią i trudności ze skupieniem uwagi. Nadal też będziesz doświadczać zwiększonego wydzielania z dróg rodnych i nosa, co prowadzi do tzw. kataru ciężarnych lub krwawień z nosa. Krwawić mogą również dziąsła. Nie przejmuj się większą ilością wydzieliny z dróg rodnych, jeśli jest ona przezroczysta i nie pachnie nieprzyjemnie. W przypadku pojawienia się kolorowej lub krwawej wydzieliny bądź wydzieliny nieprzyjemnie pachnącej, skonsultuj się możliwie szybko ze swoim lekarzem.

Skurcze Braxtona-Hicksa

W okolicach dwudziestego drugiego tygodnia możesz zacząć doświadczać tzw. skurczów Braxtona-Hicksa. Są to niegroźne skurcze przygotowujące macicę do porodu. Skurcze te, w odróżnieniu od skurczy porodowych, powinny być bezbolesne i nie powinny pojawiać się w regularnych odstępach. Takie skurcze pojawiają się niespodziewanie i trwają w granicach 30-60 sekund. Stanowią one przygotowanie macicy do nadchodzącego porodu.

Tak jak sportowiec musi długo ćwiczyć przed właściwym wysiłkiem, tak Twoja macica przygotowuje się do porodu, wykonując delikatne skurcze. Nie przejmuj się nimi, są one całkowicie fizjologiczne i doświadcza ich każda kobieta w ciąży. Od skurczy porodowych odróżnia je brak bolesności i nieregularność. 

Odróżnienie skurczów przygotowujących od właściwych skurczów porodowych może nastręczać pewnych problemów, szczególnie kobietom w pierwszej ciąży. Skurcze porodowe można odróżnić po ich bolesności oraz regularności. Pojawiają się w regularnych odstępach, z czasem coraz częściej i stają się coraz bardziej bolesne. Skurcze Braxtona-Hicksa są bezbolesne i pojawiają się nieregularnie. 

Tabela. Jak odróżnić skurcze porodowe od skurczów Braxtona-Hicksa?

Cechy charakterystyczneSkurcze Braxtona-HicksaSkurcze porodowe
Regularność Pojawiają się nieregularnie, nie częściej niż 4 razy w ciągu godziny. Pojawiają się regularnie, z czasem coraz częściej, 4-7 razy w ciągu godziny.
Bolesność Bezbolesne. Bolesne, z czasem coraz bardziej.
Długość akcji skurczowej Krócej niż godzinę. Dłużej niż godzinę.
Długość skurczu Krótsze niż 60 sekund. Dłuższe niż 60 sekund.
Zmiana pozycji Ustępują przy zmianie pozycji. Nie ustępują przy zmianie pozycji.
Inne objawy towarzyszące Brak Ból w krzyżu. Duża ilość wodnistej wydzieliny lub krwi z dróg rodnych.

Jeśli jednak w czasie ciąży doświadczysz bolesnych skurczy, które ponadto będą pojawiać się w odstępach noszących znamiona regularności – skontaktuj się niezwłocznie ze swoim lekarzem lub udaj na ginekologiczną izbę przyjęć. Takie skurcze mogą zwiastować przedwczesny poród i stanowić poważne zagrożenie dla twojego dziecka. Inne objawy towarzyszące skurczom i wskazujące na rozpoczęcie właściwej akcji porodowej to ból w krzyżu, brak ustępowania skurczy pomimo zmiany pozycji oraz pojawienie się dużej ilości wodnistej wydzieliny lub krwi z dróg rodnych.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Galuś Przywitaj się 9 odpowiedzi Witam!! Galuś:

Serdecznie witam :) Na początek o mnie: 22 tydzień ciąży (wg USG) bo dzidzia jest troche mniejsza i wraz z Panią doktor trzymamy się wyniku z USG. Jeszcze nie znam płci dzidziusia, ale oboje z narzeczonym nie możemy się doczekać naszego maleństwa!! :)

DZIULKA Przywitaj się 8 odpowiedzi Witam! DZIULKA:

A Ja Własnie Dzis Moze Bede Wiedziała Czy To Córeczka Czy Synek!!!! 22 Tydzien Ciąży!

karliczek Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Rozwarcie, a 22 tydzień ciąży karliczek:

Witam jestem obecnie w 23 tygodniu ciąży, dokładnie 22+3 na ostatniej wizycie lekarz stwierdził, że szyjka puściła i zrobiło się minimalne rozwarcie zewnętrzne na jeden palec, z badania USG wyszło, że szyjka ma długość 42 mm .

judytka89 9 miesięcy, ciąża 60 odpowiedzi Płeć dzidziusia judytka89:

W którym tygodniu poznałyście płeć maleństwa:)? POZDRAWIAM

Olgaak Noworodki i niemowlaki 17 odpowiedzi Rozwiązanie w maju Olgaak:

Kompletuje wyprawkę dla swojej pierwszej córki. Termin porodu mam na 8 maja i zastanawiam się jakie ubranka będziemy potrzebowały zwłaszcza na wyjście ze szpitala?

agi6665 9 miesięcy, ciąża 15 odpowiedzi Doradzcie,pocieszcie;( agi6665:

Witam byłam wczoraj w szpitalu zaczęłam lekko krwawić, z moich obliczeń jestem w 7 tyg ciąży z obliczeń lekarzy w 9, zrobili mi usg dopochwowe i nie widać bicia serduszka, wypuścili mnie do domu mówiąc, że dziecko w 70 może 80%nie żyje i że mam przyjść...

divalia Dziś pytanie - dziś odpowiedź 76 odpowiedzi Kiedy najwcześniej można poznać płeć dziecka na usg?? divalia:

Witam!!! Mam pytanie. Jestem w 13 tyg. ciąży i chcę sobie zrobić dodatkowo prywatnie usg (chodzę do lekarza państwowo, więc następne będzie dopiero połówkowe, a ja chcę wcześniej). Czy jak pójdę 14-15 tydz .

pokaż 5 następnych

Artykuły 22 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij