11 tydzień ciąży

Na początku jedenastego tygodnia ciąży, czyli dziewięć tygodni po zapłodnieniu, długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 45 mm (wymiar CRL), a płód może ważyć już nawet 7 gramów. Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) jest to wymiar mierzony od szczytu czaszki do najniżej położonej części miednicy – ponieważ dziecko ma podkurczone nóżki, nie jest możliwe zmierzenie wymiaru odpowiadającego całej długości ciała – stąd przyjęło się w ginekologii podawać ten wymiar, znany też jako CRL.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 11 tygodniu. Objaśnienia skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CRL 46 29 63
BPD 16 13 19
OFD 21 18 24
HC 59 48 70
AC 52 45 59
FL 7 4 10
Masa (g) 7 6 8


W ciągu najbliższego tygodnia dziecko, rozwijając się nieustannie, osiągnie długość ciemieniowo-siedzeniową około 5 cm i wagę 8 gramów. W obrazie USG dominuje główka dziecka, która jest prawie tak duża jak reszta jego ciała.

Rozwój dziecka w 11 tygodniu – początek życia płodowego


U dziecka jedenasty tydzień upływa w rytmie gwałtownie powstających neuronów w mózgu, powstaje ich nawet piętnaście milionów w ciągu godziny. Wytwarzają się m.in. tkanki mózgu odpowiedzialne za obsługiwanie równolegle rozwijających się narządów zmysłów.

Dla dziecka skończył się okres zarodkowy i zaczął się okres płodowy. Wszystkie narządy i układy są już wstępnie wytworzone, a teraz następuje ich dalszy rozwój. Dziecko zaczyna aktywnie się poruszać, choć ze względu na jego niewielki rozmiar nie jesteśmy w stanie tych ruchów jeszcze wyczuć. Niektóre kobiety twierdzą, że na tym etapie są w stanie czuć ruchy dziecka, ale jest to związane raczej ze zmieniającym się układem narządów w jamie brzusznej, który dostarcza kobiecie innych, nieznanych wcześniej wrażeń, szczególnie jeśli jest to pierwsza ciąża.

Wątroba, która obecnie zajmuje większość jamy brzusznej, podjęła swoją niezmiernie ważną czynność, czyli produkcję krwi płodu. W późniejszym czasie funkcję tę przejmie szpik kostny i będzie produkował krew aż do końca życia człowieka. Światło jelit pokrywa się błoną śluzową. Trzustka rozpoczyna swoją funkcję wewnątrzwydzielniczą, czyli wydzielanie insuliny do krwi. Serce na tym etapie przypomina już serce noworodka i jest w pełni sprawne.

W połowie tego tygodnia w zamknięciu dłoni zaczyna brać udział kciuk, który właśnie odseparował się od pozostałych palców.

W jedenastym tygodniu ciąży kształtują się też struny głosowe, tworzą się podstawowe receptory powonieniowe. Co ciekawe, całe ciało za wyjątkiem języka jest już wrażliwe na dotyk. Dziecko potrafi już połykać oraz wystawiać i chować język.

Zaobserwować można również wstępnie uformowane małżowiny uszne. W jedenastym tygodniu dochodzi do zamknięcia powiek, które nie otworzą się aż do około dwudziestego siódmego tygodnia, kiedy nastąpi pełen rozwój gałek ocznych.

W okresie tym następuje również pierwsze zwapnienie chrząstek do kości – proces ten będzie trwał aż do zakończenia dorastania po okresie dojrzewania młodego człowieka. Wytwarzają się również zaczątki wszystkich dwudziestu zębów mlecznych, które będą służyć dziecku w pierwszych kilku latach życia.

Jedenasty tydzień ciąży to moment rozpoczynający proces kształtowania się zewnętrznych narządów płciowych. U chłopców jądra rozpoczynają produkcję testosteronu, który ma pewien wpływ na dalszy rozwój płodu. W późniejszym czasie, gdy narządy płciowe staną się większe i zróżnicują się pomiędzy płciami w większym stopniu, będzie można określić płeć dziecka podczas badania USG.

Objawy ciąży w 11 tygodniu

Kolejnym objawem ciąży pojawiającym się czy zwiększającym swe natężenie w okolicach 11 tygodnia jest częste oddawanie moczu. Powiększona macica będzie uciskać pęcherz moczowy, powodując uczucie parcia na pęcherz. Nie należy pod żadnym pozorem ograniczać spożywania płynów, wręcz przeciwnie, szczególnie jeśli temperatura jest wysoka - wtedy może bowiem dojść do odwodnienia organizmu. Zamiast tego należy unikać napojów zawierających kofeinę i jej pochodne, jak kawa czy herbata, które przyczyniają się do zwiększonej produkcji moczu.

Zmiany hormonalne mogą również powodować wrażenie zwiększonej ciepłoty ciała. Skóra będzie nie tylko cieplejsza, ale pod wpływem hormonów stresowych może zmienić się jej struktura, może być bardziej sucha lub nawilżona niż zwykle, piekąca, swędząca, etc. 

W jedenastym tygodniu pojawić się może także tzw. „linea negra” – kresa czarna, ciemna linia biegnąca wzdłuż brzucha, która jest charakterystyczna dla ciąży. Jest ona związana z większą pigmentacją w tym okresie. Podobnie mogą powiększyć się i ściemnieć brodawki sutkowe, pieprzyki na ciele i inne miejsca koncentracji melaniny. Nie przejmuj się, wszystkie te zmiany znikną w kilka tygodni-miesięcy po rozwiązaniu.

Na skutek zwiększonego poziomu hormonu beta-hCG, niektóre kobiety skarżą się na zwiększone wydzielanie śliny, które może prowadzić do dyskomfortu czy nawet nieprzyjemnego zapachu z ust. Można zalecić częstsze mycie zębów, choć z uwagi na delikatne, tkliwe i krwawiące dziąsła – myj zęby krótko i zaopatrz się w szczoteczkę z możliwie miękkim włosiem. 

Na tym etapie ciąży możesz już zauważyć zwiększone tempo, w jakim rosną twoje paznokcie i włosy. Włosy w ciąży nie tylko rosną szybciej, ale i nie wypadają. W efekcie za kilkanaście tygodni będą one gęstsze niż kiedykolwiek – niestety, po rozwiązaniu wszystkie te włosy wypadną prawie jednocześnie, co z pewnością przyprawi cię o spory ból głowy.

Na skutek powiększającego się systemu krążenia oraz ewentualnych wymiotów i osłabienia apetytu może dochodzić do silnych zawrotów głowy czy nawet omdleń. Omdlenia są bardzo niebezpieczne, mogą bowiem doprowadzić do upadków i związanych z nimi poważnych obrażeń głowy. Należy mieć to na uwadze i w chwili pojawienia się pierwszych symptomów złego samopoczucia odpocząć, najlepiej położyć się wygodnie i zrelaksować. Ważne jest też regularne spożywanie niedużych posiłków, co pomoże utrzymać poziom cukru na stałym poziomie i polepszy samopoczucie. Taki nawyk regularnego jedzenia małych porcji warto zachować do końca ciąży, gdyż zredukuje on ryzyko pojawienia się cukrzycy ciążowej. Stały, dobry poziom cukru we krwi zapewnia również optymalne warunki rozwoju dla dziecka.

Nadal będziesz doświadczać charakterystycznych dla pierwszego trymestru ciąży migrenowych bólów głowy, szczególnie jeśli miałaś epizody migrenowe w przeszłości. Dolegliwości te powinny ustać w ciągu kilku najbliższych tygodni.

W jedenastym tygodniu będzie może pojawiać się już uczucie pełnego brzucha, wzdęcia, również sam brzuch czasem nieco się powiększa, szczególnie u kobiet, które już rodziły. Choć sam dzidziuś jest jeszcze bardzo malutki i swoją wielkością nie wpływa na te zmiany, to łożysko może być już wielkości okazałego jabłka czy nawet grejpfruta. W większej części są one spowodowane jednak ogólnym rozluźnieniem jelit i powłok brzusznych, mającym podłoże hormonalne, a którego celem jest przygotowanie miejsca na dalszy rozwój płodu. Ponadto progesteron będzie powodował spowolnienie trawienia i zaleganie treści pokarmowej, co może prowadzić do wzdęć.

Kolejnym częstym objawem ciąży na tym etapie jest powiększenie piersi, które robią się bardzo czułe, wręcz bolesne. Sytuacja ta może prowadzić do napięcia w związku. Należy ostrzec męża, że piersi są wprawdzie większe i mogą mu się podobać bardziej niż zwykle, ale niekoniecznie mają „ochotę” na zwiększoną dawkę pieszczot, które są po prostu bolesne. Niektóre kobiety skarżą się na całkowity spadek libido na tym etapie ciąży, spowodowany właśnie obolałymi piersiami oraz nudnościami.

Pierwsze badanie USG w ciąży, badania prenatalne

Na tym etapie ciąży powinnaś udać się do ginekologa, aby wykonać pierwsze badanie ultrasonograficzne płodu, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Ważne jest, aby pierwsze badanie USG kobiety w zdrowej, fizjologicznej ciąży odbyło się między ukończonym 11. a 13. tygodniem (dokładnie 13 tygodni + 6 dni), ponieważ ewentualne problemy rozwojowe mogą być już widoczne. Wcześniejsze badanie USG może mieć znaczenie dla samego potwierdzenia ciąży oraz wykluczenia ewentualnej ciąży ektopowej (pozamacicznej). Jeśli więc nie byłaś jeszcze u lekarza, to najwyższy czas, żeby się umówić na wizytę w możliwie krótkim terminie. Nie obawiaj się badania USG – jest ono bezbolesne, wbrew obiegowym opiniom nie stwierdzono, by szkodziło ono dziecku.

Tabela. Standardowe badania ultrasonograficzne w fizjologicznej ciąży

BadanieTydzień ciążyCel badania
I 11-14
  • dokładne szacowanie wieku ciąży i terminu porodu;
  • ogólna ocena poprawności anatomicznej budowy płodu;
  • kontrola czynności serca płodu (FHR);
  • stwierdzenie ewentualnej ciąży mnogiej lub ektopowej (pozamacicznej)
II 18-22
  • dokładna ocena poprawności anatomicznej płodu;
  • dokonanie pomiarów podstawowych wymiarów biometrycznych płodu; 
  • ocena łożyska, pępowiny i ilości płynu owodniowego
III po 30
  • to samo co w drugim badaniu;
  • ponadto ocena stopnia dojrzałości łożyska i ułożenia dziecka w macicy


W czasie tego pierwszego badania lekarz określa, czy dziecko na tym etapie rozwija się prawidłowo i czy mamy do czynienia z ciążą pojedynczą czy z ciążą mnogą. Ciążę pojedynczą rozpoznajemy wtedy, gdy w jamie macicy kobiety rozwija się jeden zarodek/płód. Ciąża mnoga – gdy rozwijają się dwa, trzy, a w rzadkich przypadkach nawet więcej zarodków/płodów. Obecnie obserwuje się wzrost odsetka ciąż mnogich, co spowodowane jest nowymi metodami leczenia niepłodności, np. stymulacja owulacji czy zapłodnienie in vitro. Jeśli jednak zaszłaś w ciążę w pełni naturalnie, twoja szansa na bliźniaki nie jest większa niż u twojej mamy czy babci. Za każdym razem ciąża mnoga wymaga szczególnej opieki ze strony lekarza i bardziej skrupulatnego monitorowania stanu zdrowia dzieci.

W dalszej ciąży czekają cię jeszcze dwa badania w okolicach 20 i po 30 tygodniu ciąży. Jeśli jednak lekarz stwierdzi pewne nieprawidłowości, pojawią się z czasem komplikacje lub jesteś w ciąży mnogiej – będziesz zmuszona do częstszego odwiedzania ginekologa.

Lekarz na pierwszej wizycie może zaproponować przeprowadzenie badań prenatalnych, szczególnie jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia wad genetycznych dziecka. Pamiętaj, że jest to tylko propozycja i nie musisz ich wykonywać. Przedyskutuj z lekarzem ryzyko i konsekwencje ewentualnego wykonania takich badań oraz podejrzewaną przez niego chorobę. Pamiętaj, że w razie potwierdzenia wystąpienia niektórych wad jedyną zaproponowaną ci drogą będzie usunięcie ciąży, podczas gdy w innych przypadkach wczesne rozpoznanie może zwiększyć szansę dziecka na przeżycie lub względnie normalne życie.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

go82sia Ginekolog - położnik 1 odpowiedź 11 tydzień ciąży go82sia:

Witam .Jestem w 11 tygodniu ciazy .Od trzech tygodniu pojawia sie u mnie brazowe plamienie ,ostatnio pojawila sie tez swieza krew .Lekarz stwierdzil infekcje dostalam tabletki TENKOREX 250mg..Bardzo szybko sie mecze nawet po przejsciu kilku metrow i wlasnie...

Artykuły 11 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij