Trwa ładowanie...

Jakie skutki dla zdrowia może mieć częste korzystanie ze smartfona?

 Ewa Rycerz
24.04.2017 20:56
Długotrwałe pochylanie głowy grozi problemami z kręgosłupem.
Długotrwałe pochylanie głowy grozi problemami z kręgosłupem. (123RF)

Towarzyszą nam przez całą dobę. Rano budzą, wieczorem - zerkamy w nie, szukając informacji po minionym dniu. Smartofny są wszechobecne w naszym życiu. Wiele osób nie rozstaje się z nimi ani na chwilę, zauważalne jest to zwłaszcza wśród młodzieży, która korzysta z niego nawet podczas zajęć w szkole.

Aż 80 proc. Polaków ma smartfona, ale czy każdy zdaje sobie sprawę, jaki wpływ te urządzenia mają na zdrowie? Okazuje się, że smartfony oddziałują nie tylko na nasz wzrok. Oto co dzieje się w twoim organizmie, gdy przesadzisz z korzystaniem z urządzenia.

1. Problemy z kręgosłupem

Korzystanie ze smartfonów jest na tyle powszechne, że zjawiskiem tym postanowili zainteresować się nawet lekarze. Naukowcy z New York Spine Surgery and Rehabilitation Medicine w Stanach Zjednoczonych wyliczyli, że dziennie korzystamy ze smartona średnio od 2 do 4 godzin. Rocznie daje to ok. 1400 godzin w pozycji ze schyloną głową. W efekcie kręgosłup przebywa w nienaturalnej pozycji, a nacisk na niego wywierany jest ogromny.

Przeczytaj także:

Zobacz film: "Dlaczego boli nas kręgosłup?"

Naukowcy chcieli sprawdzić, z jak dużym ciężarem podczas zerkania na urządzenia typu smartfon musi poradzić sobie odcinek szyjny kręgosłupa. Użyli do tego celu modelu 3D ludzkiego kręgosłupa, zaznaczając, że głowa ludzka waży ok. 5,5 kg, gdy znajduje się w pozycji prostej. Jeśli ją pochylamy, powoduje to wygięcie kręgosłupa i dodatkowy nacisk na kręgi.

Przy największym możliwym pochyleniu szyja jest zgięta pod katem 60 stopni. W tej pozycji fundujemy naszym kręgom nacisk o ciężarze 27 kg, czyli tyle ile waży średnio siedmioletnie dziecko. W nachyleniu 12-stopniowym, naciskamy na kręgosłup z ciężarem ok. 12 kg.

Ortopedzi przestrzegają - długotrwałe korzystanie ze smartfonów w pozycji schylonej grozi degeneracją kręgosłupa szyjnego. Aby tego uniknąć należy korzystać z urządzenia w pozycji wyprostowanej.

2. Bezsenność

Kładziesz się do łóżka, ale zamiast zamiast zamknąć oczy, do ręki bierzesz telefon i przeglądasz strony internetowe? Choć dla ciebie niewiele to znaczy, twój mózg świecące niebieskie światło smartfona odczytuje jako sygnał, że nadal trwa dzień. Efekt? Hamuje wydzielanie melatoniny, hormonu snu. Wskutek tego rytm dobowy zostaje zakłócony, a ty zaczynasz cierpieć na bezsenność w nocy, a w dzień – jesteś zmęczony.

Przeczytaj także:

Potwierdziły to badania, jakie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji. W testach udział wzięło ponad 4 tys. ochotników, którzy przed snem intensywnie korzystali ze smartfonów. Jak się okazało, takie praktyki powodują zaburzenia snu zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Co więcej, u osób, które z telefonem w ręku lub przed monitorem komputera spędzały kilkanaście godzin dziennie naukowcy zauważyli stany depresyjne.

3. Problemy ze wzrokiem

Jak dużo czasu dziennie poświęcasz na przeglądanie internetu w smartfonie? Wiadomości, serwisy społecznościowe, maile – jeśli podliczymy te wszystkie aktywności, okaże się, że zerkając w mały ekran telefonu spędzamy dziennie kilka godzin. A to grozi syndromem CSV (Computer Vision Syndrome).

Jeszcze do niedawna przypadłość ta była charakterystyczna dla osób, które pracowały przed komputerem. Teraz zaczyna również dotykać te, korzystające z małych ekranów. Podstawowym objawem CSV jest zespół suchego oka. Jeśli więc odczuwasz "piasek pod powieką", a mruganie stanowi dla ciebie trudność, to znak, że za często zerkasz w smartfon.

To jednak nie wszystkie skutki, jakie niesie ze sobą nadużywanie telefonu. Czytanie na niewielkim monitorze powoduje zmęczenie mięśni oka, które odpowiedzialne są za dostosowywanie się narządu do patrzenia na przedmioty znajdujące się na różnych odległościach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze