Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - patataj

Avatar placeholder
20.01.2015 14:41
Zabawy z dzieckiem - patataj
Zabawy z dzieckiem - patataj

Małe dziecko jest nieporadne i niezgrabne w swoich ruchach. Chociaż bardzo szybko rozwija się i rośnie, do rozwoju swoich umiejętności potrzebuje odpowiedniej stymulacji i bodźców. Nasze zabawy z dzieckiem zapewniają mu taką stymulację, a jednocześnie sprawiają malcowi dużo radości nie tylko z zabawy, ale również z samej bliskości z rodzicami. Każda zabawa uczy, jednocześnie bawiąc. Poprzez odpowiedni dobór zabaw możemy aktywnie wpływać na rozwój naszego maleństwa i stwarzać ku temu najlepsze warunki.

spis treści

1. Zabawy z ośmiomiesięcznym dzieckiem w „patataj”

Gdy dziecko jest już w stanie siedzieć bez konieczności opierania się o coś plecami (zwykle ośmiomiesięczne dziecko), możemy poprzez wspólną zabawę rozpocząć rozwijanie jego zmysłu równowagi. Zabawy dla dzieci skierowane na usprawnianie tej zdolności sprawiają malcowi mnóstwo frajdy, jednocześnie zwiększając jego pewność siebie. Jedną z takich zabaw jest „patataj”.

2. Jak wygląda zabawa w „patataj”?

Podczas zabawy z dzieckiem w „patataj” rodzic siedzi na krześle lub kanapie i sadza sobie malca na kolanach przodem do siebie. Niezwykle ważne jest, aby przez cały czas zabawy trzymać ręce tuż przy tułowiu dziecka. Dzięki temu można szybko przytrzymać malucha, gdy straci równowagę. W trakcie zabawy rodzic porusza nogami do przodu i do tyłu oraz w górę i w dół. Może również wykonywać kolanami ruch okrężny. Po kilku minutach zabawy odwracamy dziecko tyłem do nas i powtarzamy całą czynność. W miarę jak szkrab staje się coraz bardziej zwinny i zręczny, można zwiększyć szybkość i częstotliwość ruchów. W innej formie zabawy „patataj” sadzamy sobie dziecko na brzuchu, podczas gdy sami leżymy na plecach. Również w tej sytuacji pamiętajmy o asekurowaniu dziecka przez cały czas trwania zabawy.

3. Jak ta zabawa wpływa na dziecko?

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Zabawa w „patataj” to świetne ćwiczenie równowagi. Rozwija zmysł równowagi oraz koordynację dziecka. Jednocześnie dziecko uczy się, że może kontrolować swoją postawę, co zachęca je do dalszych ćwiczeń ruchowych.

Podczas zabawy w „patataj” malec może być z początku nieco niepewny i ostrożny. Z czasem jednak nabiera pewności siebie i cieszy się z podskakiwania na kolanach rodzica. Tego typu zabawy z dzieckiem bardzo zbliżają i pomagają w budowaniu silnej więzi między maluchem a rodzicem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze