Trwa ładowanie...

Waga dla niemowląt. Jak prawidłowo ważyć na niej dziecko?

 Ewa Rosiecka
10.11.2021 21:02
Waga dla niemowląt
Waga dla niemowląt (Adobe Stock)

Waga dla niemowląt coraz częściej stanowi wyposażenie wyprawki młodych rodziców. Kiedy waga niemowlęca rzeczywiście jest potrzebna? Jak prawidłowo ważyć dziecko?

spis treści

1. Kiedy dziecko jest ważone w szpitalu?

Noworodki są ważone i mierzone tuż po urodzeniu. Ich masa ciała oraz wzrost wpisywane są do dokumentów, a pomiary te młodzi rodzice bardzo chętnie przekazują bliskim.

Następne pomiary masy wykonywane są w czasie każdego następnego obchodu lekarskiego podczas pobytu mamy i dziecka w oddziale noworodkowym. Są konieczne, aby mieć pewność, że dziecko rozwija się i rośnie prawidłowo.

2. Waga jako element wyprawki niemowlęcej?

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Waga niemowlęca coraz częściej jest elementem wyprawki młodych rodziców, jednak czy jest konieczna dla wszystkich? Kiedy jest naprawdę potrzebna?

Z pewnością przyda się rodzicom dzieci, które urodziły się z niską wagą urodzeniową i przed terminem, w przypadku których istotnym wskaźnikiem jest przybieranie na wadze.

Akcesoria dla noworodka
Akcesoria dla noworodka

Akcesoria dla noworodka trzeba wybierać z rozwagą, bo wiele rzeczy może być tak naprawdę przydatnych

przeczytaj artykuł

Wagi niemowlęce posiadają specjalną szufladkę, która pozwala bezproblemowo ważyć najmłodszych. Jej budowa pozwala na ważenie dziecka zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej, tak więc może służyć przez wiele lat.

3. Jak powinna być zbudowana dobra waga niemowlęca?

Waga dla najmłodszych różni się od zwykłej wagi na dorosłych. Zazwyczaj posiada automatyczną blokadę wyników ważenia, a przede wszystkim stabilną konstrukcję, dzięki którym maluszki będą podczas ważenia bezpieczne.

4. Jak bezpiecznie zważyć niemowlę?

Jak bezpiecznie zważyć dziecko w domu? Oczywiście można to zrobić na zwykłej wadze, najpierw ważąc siebie, a potem stając na wadze z dzieckiem na rękach i odejmując odpowiednią wartość. Pomiar ten jednak może nie być zbyt dokładny, ponieważ wagi dla dorosłych nie są bardzo czułe.

Z tego też względu najdokładniejsze jest ważenie dziecka na wadze dla niemowląt, która zawiera specjalne szufladki, na których układamy maluszka.

W jaki sposób dokonać właściwego pomiaru na wadze dla niemowląt?

  • dziecko powinno być ważone zawsze w tych samych warunkach, tzn. waga powinna stać na twardej, równej i płaskiej powierzchni, powinniśmy stawiać ją zawsze w tym samym miejscu;
  • na szufladce, która jest przeznaczona do położenia dziecka, umieszczamy zawsze taką samą tetrową pieluszkę;
  • dziecko rozbieramy do naga lub ważymy w pieluszce - ważne, aby wybrać jedną z opcji i się jej trzymać, ponadto zdecydujmy czy ważymy dziecko rano, czy o innej porze, ponieważ to również powinno być niezmienne.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze