Samotne rodzicielstwo

Nieustannie przybywa rodziców samotnie sprawujących opiekę nad dziećmi. Nie zawsze jednak jest to świadomy wybór. Czasem oprócz rozwodu czy separacji, to właśnie przypadki losowe czy też śmierć zabierają dziecku drugiego opiekuna. Jak sobie poradzić z tą sytuacją? Jak dobrze samotnie wychować dziecko?


Niestety, rodzina niepełna nie jest korzystna zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Oczywiście, konsekwencje tego stanu bywają różne dla obu stron. Samotny rodzic sam musi zmagać się z codziennością i problemami, które niesie ze sobą rodzicielstwo. Kłopoty zdrowotne dzieci, problemy wychowawcze lub trudności w łączeniu pracy zawodowej z codzienną opieką nad dziećmi – wszystko to spoczywa wyłącznie na jednym rodzicu.

Dzieci wychowywane jedynie przez samotną matkę, w związku z brakiem męskiego wzorca, mogą mieć w dorosłym życiu problemy w nawiązywaniu stosunków interpersonalnych oraz niskie poczucie własnej wartości.Istnieje prawdopodobieństwo, że zaowocuje to w przyszłości problemami z założeniem własnej rodziny oraz utrudnić osiągnięcie sukcesu na płaszczyźnie zawodowej.

Badania dowodzą, że chłopcy wychowywani tylko przez kobiety bywają trudni, agresywni i bardziej podatni na wszelkie zło niż ci, w których wychowaniu bierze udział ojciec. Jeżeli natomiast dziećmi zajmuje się wyłącznie samotny ojciec, może wpływać to na rozwój psychologiczny dziecka. Mężczyźni są mniej empatyczni, trudniej im zrozumieć specyficzny świat dziecka oraz wgłębić się w jego problemy.

Z drugiej strony, jeśli młody człowiek ma dorastać w rodzinie, w której rodzice wzajemnie się nie szanują lub dochodzi do ciągłych nieporozumień, być może lepszym rozwiązaniem okazać się może wychowywanie przez samotnego rodzica. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że nawet w kompletnej rodzinie, ale pełnej konfliktów dziecko nie ma poczucia bezpieczeństwa, które jest podstawą jego prawidłowego rozwoju.

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 1 tydzień temu

5
Artykuły Samotne rodzicielstwo
Samotne rodzicielstwo

Badanie DNA

Badanie DNA

Badanie DNA jest najdokładniejszym sposobem weryfikacji spornego ojcostwa. Za jego pomocą możliwe jest potwierdzenie biologicznego ojcostwa z prawdopodobieństwem 99,99% bądź też jego wykluczenie ze 100-procentową pewnością. Testy ojcostwa są całkowicie...

Samotne rodzicielstwo

Zamieszkała z dziećmi w altance. Uciekła od męża alkoholika

Zamieszkała z dziećmi w altance. Uciekła od męża alkoholika

Natalia Ściebur trzy lata temu z trójką dzieci uciekła od męża alkoholika. Zamieszkała w altance na ogródkach działkowych w Gdańsku. Od ponad roku czeka na wpisanie jej nazwiska na listę oczekujących na przyznanie mieszkania komunalnego. Ucieczka...

Samotne rodzicielstwo

Zaginiony chłopiec odnalazł się po 13 latach

Zaginiony chłopiec odnalazł się po 13 latach

Julian Hernandez pochodzący z Alabamy miał pięć lat, kiedy zaginął. Po 13 latach udało się go odnaleźć całego i zdrowego. Okazało się, że przez kilkanaście lat mieszkał ze swoim ojcem w Cleveland pod innym nazwiskiem. * **(https://parenting.pl/portal/przygotuj-sie-na-katar-i-kaszel?utm_sourc...

Samotna matka

Samotne macierzyństwo

Samotne macierzyństwo

Matka, która zostaje sama jeszcze przed narodzinami dziecka, potrzebuje szczególnego wsparcia bliskich.

Domy samotnej matki

Samotna mama z dzieckiem

Samotna mama z dzieckiem

Samotni rodzice często starają się wynagradzać dzieciom życie w niepełnej rodzinie.

Samotna matka

Tata i córka

Tata i córka

Równe prawa rodzicielskie matki i ojca wynikają z wielu przepisów nowej konstytucji.

Alimenty

Alimenty z funduszu

Alimenty z funduszu

Alimenty przysługują osobie, której zostały zasądzone z tytułu samotnego rodzicielstwa.

Samotna matka

Ojciec z dzieckiem

Ojciec z dzieckiem

Mama i tata są niezbędni do prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice stanowią wzorzec zachowań do naśladowania, uczą życia, wspierają, opiekują się, troszczą się o maluchy, wychowują je.

Domy samotnej matki

Pomoc dla samotnej mamy

Pomoc dla samotnej mamy

Samotna matka nie ma łatwego życia. Często nie może znaleźć pracy, nie ma z kim zostawić dziecka, boryka się z kłopotami finansowymi