Porażenie mózgowe niemowląt

Mózgowe porażenie dziecięce jest bardzo złożoną jednostką chorobową i dotyka dwojga dzieci na tysiąc urodzonych. Choroba ta oznacza trwałe, lecz niepostępujące uszkodzenie mózgu na różnym etapie rozwoju w życiu prenatalnym lub krótko po urodzeniu. Jednakże nie jest łatwo rozpoznać na samym początku, że mamy do czynienia z tym schorzeniem. Zależy to od stopnia uszkodzenia mózgu i wieku dziecka.

Objawy mózgowego porażenia u niemowląt

Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na to, czy ich maluch potrafi sprawnie ssać pokarm, czy jego napięcie mięśniowe szyi i tułowia jest prawidłowe, czy na poszczególnych etapach rozwoju dziecko rozwija się zgodnie z normami, czyli na przykład podnosi główkę, bawi się swoimi stopami, przewraca się na bok, raczkujeetc. To, co powinno bezwzględnie zaniepokoić i skłonić cię do wizyty u specjalisty to każde zachowanie twojego dziecka, które ze względu na normy, jest opóźnione w stosunku do zachowania równolatków malucha:

Polecane wideo:

  • Obniżone napięcie mięśni szyi i tułowia. Dziecko odgina się nienaturalnie, ma trudności z utrzymaniem główki lub z jej odwracaniem.
  • Dziecko ma trudności z poruszaniem nóżkami lub rączkami, nie potrafi utrzymać w rączkach przedmiotów, jego ruchy są nieskoordynowane.
  • Dziecko przejawia od początku trudności ze ssaniem i połykaniem pokarmów płynnych, często się krztusi albo nie domyka buzi i pokarm wylewa się, zanim maluch go połknie. To samo można zaobserwować podczas podawania stałych pokarmów.
  • Różnego rodzaju braki w zachowaniu dziecka, takie jak brak prób siadania, pełzania, raczkowania, stawania na nóżkach i chodzenia czy pierwszych wokalizacji, a przy tym występujące dodatkowo zachowania niepożądane, takie jak drgawki, są powodem do bezwzględnej konsultacji z neurologiem dziecięcym.

Leczenie mózgowego porażenia dziecięcego

Mózgowe porażenie dziecięce jest chorobą, która występuje pod różnymi postaciami, w zależności od stopnia uszkodzenia mózgu i rodzaju widocznych zaburzeń. Jest jednak takim schorzeniem, które można leczyć, rehabilitując dziecko wielopłaszczyznowo, aby je w jak największym stopniu usprawnić. Niestety nie da się całkiem wyleczyć mózgowego porażenia dziecięcego, a stopień uszkodzenia mózgu determinuje stopień uzyskanej w rehabilitacji sprawności.

  • Porażenie obustronne kończyn oznacza, że chodzenie jest utrudnione, a w wielu wypadkach niemożliwe. Porażenie połowicze dotyczy tylko jednej strony ciała, po której będą występować kłopoty, choćby w obrębie koordynacji ruchowej. Z kolei porażenie o postaci móżdżkowej charakteryzuje się występowaniem drżenia podczas wykonywania ruchów. Istnieje także postać pozapiramidowa mózgowego porażenia dziecięcego a jej charakterystycznym znakiem rozpoznawczym są mimowolne ruchy ciała i mimika twarzy, czyli tiki.
  • Dzieci cierpiące na inny rodzaj porażenia – porażenie czterokończynowe - mają także problem z mową i połykaniem pokarmów, ze względu na obniżone napięcie mięśniowe. Porażenie czterokończynowe oznacza też ogromne trudności w poruszaniu się, ale może też oznaczać, że poziom niepełnosprawności ujawnił się jedynie w ciele dziecka, natomiast jego sprawność intelektualna jest na poziomie normy. W takim wypadku gorliwa rehabilitacja i jak najlepsze usprawnianie ruchowe dziecka mogą się przyczynić do jeszcze sprawniejszego funkcjonowania intelektualnego.

Niewykluczone są też mieszane postaci choroby. Dobra diagnoza równa się wybraniu dobrej metody leczenia.

Intensywne ćwiczenia fizyczne i liczne treningi przyczyniają się do skompensowania wielu funkcji. Najlepsza jest fizjoterapia, swoista terapia ruchem, dzięki której za pomocą wielu znanych metod, takich jak: metoda Vojty, Bobath, Peto czy Ruch Rozwijający, udaje się uzyskać zadowalające efekty w usprawnianiu ciała dzieci dotkniętych porażeniem mózgowym. Dobrze stymulują też metody z wykorzystaniem zwierząt, jak hipoterapia czy dogoterapia.

mgr Anna Czupryniak

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Umiejętności rocznego dziecka

Umiejętności rocznego dziecka

Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale samo używa na ogół najwyżej kilku słów. Potrafi bawić się samodzielnie, lecz pięć minut to jego rekord.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

maluch potrzebuje stymulacji wszystkich pięciu zmysłów - na takim samym poziomie. Umożliwia ona osiągnięcie kolejnych etapów rozwoju poznawczego (...) , fizycznego i emocjonalnego. Ważne jest, aby w codziennej pielęgnacji i opiece nad...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój ruchowy niemowlęcia

Rozwój ruchowy niemowlęcia to jedna z głównych sfer rozwoju malucha, na podstawie której wnioskuje się o prawidłowościach bądź odchyleniach od norm (...) jednej pięści (szczególnie po szóstym tygodniu...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dziecko niepełnosprawne

- rodziców i (//parenting.pl/portal/zazdrosc-o-rodzenstwo). Na szczęście, wraz z rozwojem cywilizacji i edukacji, zmienia się stosunek ludzi do dzieci (...) optymalne warunki do (//parenting.pl/portal/wspomaganie-w-rozwoju)....

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

, to jest prawdziwym krokiem milowym w jego rozwoju. Kolejne miesiące przynoszą jeszcze więcej tego rodzaju umiejętności, aż nadchodzi moment w którym niemowlę (...) wpływ na pozytywny rozwój mózgu. ## Zabawa na podłodze Kiedy...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dlaczego powinniśmy obserwować przebieg rozwoju małych dzieci?

_Fragment książki pt.: "Sprawdzian rozwoju psychoruchowego niemowląt"_ (//parenting.pl/portal/rozwoj-dziecka-do-12-miesiaca) to czas znaczących (...) rozwojowe. Często porównują postępy swojego dziecka z wynikami prezentowanymi...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dziecko 9 miesiąc

chce usiąść. Tego jeszcze nie opanowało i trzeba mu pomóc, z powrotem go kładąc lub sadzając. ## Rozwój fizyczny dziecka - 9. miesiąc Maluszek w 9. miesiącu (...) nabywa już wcześniej, a w 9. miesiącu...