Łóżeczko dla noworodka

Łóżeczko dla noworodka ma zazwyczaj rozmiar 120x60 cm lub 140x70 cm. Posiada drewniane szczebelki, aby dziecko z niego nie wypadło. Do środka wybiera się odpowiedni materac dla noworodka – czyli przede wszystkim materac twardy i syntetyczny. Dobrze dobrane łóżko dla niemowlaka zapewni mu spokojny, zdrowy sen, a ograniczenie liczby bibelotów w łóżeczku – zwiększy bezpieczeństwo maluszka.

Jak wybrać łóżeczko dla noworodka?

Noworodek nie jest jeszcze w stanie wspiąć się po szczebelkach łóżeczka, jednak należy mieć na uwadze, że z czasem jego sprawność będzie większa. Dlatego należy kupić łóżeczko dla dziecka tylko z pionowymi szczebelkami, bez żadnych poziomych dodatków.

Polecane wideo:

Dobór odpowiedniego materaca dla noworodka jest również bardzo ważny. Materac powinien być dość twardy, gdyż taki będzie najzdrowszy dla kręgosłupa dziecka. Twardy materac zmniejsza ryzyko, że maluszek zapadnie się, odwróci główkę i zacznie oddychać wydychanym przez siebie powietrzem (jest to uznawane za możliwą przyczynę zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej). Materiały wewnątrz materaca powinny być przepuszczające powietrze i najlepiej sztuczne. Naturalne materiały, takie jak trawa morska czy kokos, mogą uczulić maluszka. Lepiej sprawdzi się na przykład pianka poliuretanowa. Powłoczka materaca powinna być wykonana z bawełny.

Oprócz tego, trzeba zwrócić uwagę, czy materac jest dobrze dobrany do rozmiaru łóżeczka. Pomiędzy materac a szczebelki nie powinny zmieścić się dwa palce dorosłej osoby – wtedy ryzyko, że rączka czy nóżka maluszka utknie między szczebelkami a materacem, jest mniejsze.

Akcesoria do łóżeczka noworodka

W łóżeczku dla noworodka powinno się znaleźć jak najmniej przedmiotów. Każda niepotrzebna zabawka czy poduszka to dodatkowe ryzyko dla dziecka. Podejrzewa się, że syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej pojawia się między innymi z powodu bibelotów wewnątrz łóżeczka dziecka, które mogą ograniczyć dopływ tlenu maluszkowi.

Poduszki przywiązywane do boków łóżeczka są także niezalecane (tzw. ochraniacze). Oprócz tego, że nie pełnią żadnej praktycznej funkcji, to ograniczają przepływ świeżego powietrza do wnętrza łóżeczka. Szczebelki powinny zostać odsłonięte, aby dziecko mogło oddychać świeżym powietrzem.

W łóżeczku dziecka powinien się znaleźć materac, prześcieradło (najlepiej na gumce), ewentualnie pokrowiec zatrzymujący wilgoć lub antybakteryjny. Niektórzy lekarze odradzają nawet stosowanie pościeli dla dziecka – maluszka można po prostu odpowiednio ciepło i wygodnie ubrać, aby nie zmarzło. Dziecko może naciągnąć sobie na twarz kołdrę czy poduszkę i w ten sposób ograniczyć sobie dopływ powietrza. Noworodek nie potrzebuje poduszki, aby mu było wygodnie.

Aby zapewnić dziecku rozrywkę, kiedy leży w łóżeczku i stymulować rozwój dziecka, można powiesić specjalną karuzelę nad łóżeczko. Trzeba się jednak upewnić, że mocowanie jest stabilne, aby zabawka nie spadła na dziecko.

Estetycznym dodatkiem nad łóżko może być także baldachim. Należy jednak pamiętać, aby regularnie go prać – kurz osiadający w pobliżu dziecka nie jest dla maluszka zdrowy.

Wyprawka dla noworodka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Wyprawka dla noworodka
Wyprawka dla noworodka

Pościel dla noworodka

Pościel dla noworodka

. Na co zwrócić uwagę przy kupnie pościeli dla noworodka? Wybierając pościel dla dzieci, należy skupić się na materiale, z jakiego (...) . Wskazany jest również zakup produktu o właściwościach antyalergicznych...

Wyprawka dla noworodka

Jesienna wyprawka dla dziecka

Kiedy termin porodu przypada na okres jesieni bądź zimy, pamiętaj, że standardowo nazywana wyprawka, którą przygotowuje każda mama dla swej maleńkiej (...) , dwóch kocykach - co wskazane - beciku bądź rożku. Tanio i dobrej jakości dostaniesz...

Wyprawka dla noworodka

Wózek dla noworodka

Wózek dla noworodka

Wózek dla noworodka musi być tzw. (//parenting.pl/portal/wozek-gleboki), czyli takim, w którym dziecko leży płasko, a wózek jest zwrócony w stronę (...) oraz wózka. ## Rodzaje wózków dla noworodków i niemowląt (//parenting.pl/portal/noworodek-a-niemowle)...

Wyprawka dla noworodka

Smoczek dla noworodka

Smoczek dla noworodka

małemu ssakowi, czynność ta jest potrzebna do zdobywania pokarmu oraz zaspokajania potrzeb emocjonalnych - bliskości, ciepła i bezpieczeństwa. Noworodki (...) najszybciej uspokajają się właśnie przy (//parenting.pl/portal/odruch-ssania-u-noworodka)...

Wyprawka dla noworodka

Jesienna wyprawka

Jesienna wyprawka

Kiedy termin porodu przypada na okres jesieni bądź zimy, pamiętaj, że standardowo nazywana wyprawka, którą przygotowuje każda mama dla swej maleńkiej pociechy, musi być nieco inna; nazwijmy to: trochę urozmaicona.

Wyprawka dla noworodka

Rzeczy potrzebne noworodkowi

Rzeczy potrzebne noworodkowi

kompletować wyprawkę dla noworodka już w czasie ciąży. Grupy produktów niezbędnych maluchowi to przede wszystkim ubranka, pieluszki, kosmetyki do pielęgnacji i inne akcesoria. (...) Akcesoria dla noworodka...

Wyprawka dla noworodka

Zakupy dla noworodka

Zakupy dla noworodka

Kupowanie pierwszych rzeczy dla maluszka sprawia wiele przyjemności przyszłym mamom.

Wyprawka dla noworodka

Wybór pieluch

Wybór pieluch

Wbrew pozorom, wybór pieluch nie jest wcale prosty, a jedna decyzja pociąga za sobą konieczność dokonania następnych. AIO, kieszonki, formowane, bambusowe, muślinowe, ekologiczne, jednorazowe? Jaki rozmiar, jakiej firmy, ile sztuk?