Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Kłótnie w ciąży

Avatar placeholder
10.05.2017 21:01
Kłótnie w ciąży
Kłótnie w ciąży

Ciąża to okres przygotowań kobiety do macierzyństwa, ale też czas dla mężczyzny, który musi sprawdzić się w nowej roli – ojca. Kobieta ciężarna stoi przed koniecznością radzenia sobie z różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, jest drażliwa, rozkojarzona, osłabiona, o wszystko się awanturuje. Jej samopoczucie i wahania nastroju wynikają w dużej mierze ze zmian hormonalnych. Z powodu huśtawki emocjonalnej i przykrych dolegliwości ciążowych kobieta może wszczynać kłótnie. Kłótnie w ciąży wynikają też z braku ochoty na seks. Warto wówczas uzbroić się w cierpliwość i wykazać zrozumienie. Tym bardziej, że stresy w ciąży powinno się minimalizować.

spis treści

1. Ciąża a kłótnie

Partnerzy kłócą się o różne rzeczy – niepozmywane naczynia, niezapłacone rachunki, porozrzucane skarpety w salonie. Licytują się, kto ma pójść z psem na spacer, kto kupuje prezent koleżance na imieniny, kto załatwi hydraulika do zepsutego kranu. W czasie ciąży jednak zakres „tematów do kłótni” znacznie się powiększa. Kobieta jest rozdrażniona i poirytowana. Ma gorsze samopoczucie z powodu dolegliwości ciążowych – wymiotów, nudności, nadwrażliwości na zapachy, senności, chronicznego zmęczenia. Łatwo ją zdenerwować i wyprowadzić z równowagi. Nawet łyżeczka na stole może być powodem do mega-awantury.

Rozchwianie emocjonalne to głównie skutek zmian hormonalnych spowodowanych ciążą. Winą za kłótnie w ciąży nie jest jednak obarczona tylko kobieta i jej stan psychiczny, ale też mężczyzna, który niejednokrotnie nie zdaje sobie sprawy, że kobieta i jej ciało przechodzą prawdziwą rewolucję. Do tego dochodzą lęki o prawidłowy rozwój płodu i poród. Nierzadko też konflikty między partnerami wynikają z rozbieżności potrzeb intymnych. Kobieta ciężarna może nie mieć ochoty na seks, spada u niej libido albo obawia się, że kontakty seksualne mogą zaszkodzić dziecku. Tymczasem u mężczyzn świadomość, że ich kobieta jest w ciąży może potęgować podniecenie. Mężczyzna może, jak nigdy dotąd, bardziej pragnąć seksu ze swoją partnerką. Sprzeczność interesów powoduje, że małżonkowie zaczynają się kłócić.

2. Jak zrozumieć kobietę ciężarną?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Kłótnie w związku"

Partner powinien starać się zrozumieć, że odmienny stanusprawiedliwia nieco pewne „dziwaczne” zachowania i reakcje kobiety. Musi mieć także świadomość, że czasem lepiej ustąpić niż przekrzykiwać się, kto ma w danej sytuacji rację, chociażby ze względu na dobro dziecka. Kobieta ciężarna powinna unikać stresów i niepotrzebnych napięć, gdyż jej zdenerwowanie udziela się maluszkowi. O czym powinien pamiętać partner ciężarnej, by zmniejszyć prawdopodobieństwo kłótni?

  • Obdaruj ją prezentami – małe upominki świadczą, że nadal kochasz partnerkę, że jest dla ciebie ważna. Zwykły kwiatek, pachnące mydełko czy biżuteria stanowią sygnał, że chcesz się o nią troszczyć i zabiegać. Zapewnienie o miłości jest bardzo ważne dla kobiety w ciąży. Zrezygnuj jednak z prezentów w postaci kremu na rozstępy – partnerka może odebrać to jako sugestię, że jest brzydka, zaniedbana i mało atrakcyjna seksualnie.
  • Wspieraj – dawanie wsparcia w każdej sytuacji to najlepsza strategia, jaką facet może obrać. Kobieta w ciąży, jak nigdy wcześniej, potrzebuje, by partner przy niej był, by mogła na nim zawsze polegać. Dopytuj ją o samopoczucie i stan zdrowia kilka razy dziennie. Może być zdziwiona, ale na pewno szczęśliwa, że się o nią troszczysz.
  • Bądź empatyczny – staraj się zrozumieć, jak czuje się twoja żona. To kobieta płaci większą cenę za waszą wspólną decyzję o dziecku, więc zrozum, że ma prawo czuć się rozdrażniona w sytuacji, kiedy ma mdłości, wymiotuje, puchną jej nogi, boli kręgosłup i nie śpi po nocach. Postaraj się zadbać o lepszy nastrój partnerki, np. zrób jej masaż pleców albo po prostu porozmawiajcie o planach, przyszłym życiu czy obawach związanych z porodem.
  • Bądź cierpliwy – huśtawka nastrojów w ciąży może wyprowadzić z równowagi niejednego mężczyznę, ale staraj się zrozumieć, że euforia, a zaraz potem totalny smutek, to nie widzimisię kobiety, ale rezultat burzy hormonalnej, trudnej dla samej ciężarnej.
  • Nie krytykuj wyglądu kobiety – kobieta w ciąży i tak dostatecznie bardzo przeżywa zmiany w swoim wyglądzie – okrągły brzuszek, nadwagę, opuchnięte nogi, szerokie biodra, powiększone piersi. Jedne panie cieszą się z pozytywnych efektów ciąży – puszystych włosów czy gładkiej cery, inne – dramatyzują, widząc rozstępy na brzuchu. Partner powinien wówczas zapewniać kobietę o jej atrakcyjności seksualnej i nie zapominać o prawieniu komplementów.
  • Zapewniaj rozrywki – ciąża to nie choroba. Mimo wielu niedogodności, ciąża nie zmienia radykalnie życia kobiety, a na pewno mniej niż sam fakt urodzenia dziecka. Dlatego nie rezygnujcie z dotychczasowego życia, modyfikując je troszeczkę pod możliwości i kondycję kobiety. Idźcie do kina, do teatru, na kolację do znajomych.

Partnerzy nie muszą organizować całego swojego życia wokół ciąży kobiety. By „nie zwariować” i nie dać się ponieść negatywnym emocjom, lepiej zamilknąć i wyjść do drugiego pokoju niż narażać siebie i drugą stronę na niepotrzebne i destruktywne kłótnie.

Następny artykuł: Lęk w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze